Hamilelikte Folik Asit Kullanımının Önemi-Minik Kelebeğin Annesi

30 Kasım 2016 Çarşamba

Hamilelikte Folik Asit Kullanımının Önemi

Hamilelikte Folik Asit Kullanımının Önemi

Anne adayları çok eski yıllara göre çok fazla okuyan ve araştıran, bilgi edinen bir nesil oldu, oluştu. Artık hepimiz sağlık açısından her şeyin en iyisini hedefleyen, araştıran anneler haline geldik. Şartlar itibariyle bunlara itildik de diyebiliriz. Eskiden her şey doğal üretilip tüketilirken günümüzde doğalını, organik olanı bile bulmak zor. Organikse bile kime göre neye göre...?

Ben geçirmiş olduğum çene ameliyatı sebebiyle, bebek planımızdan yaklaşık 3 ay önce folik asit kullanmaya başlamıştım. Hem doktor tavsiyesi hem de bilinçli olmanın etkileri büyük. Anne olmayı isteyen her kadın sağlığına bebeği için iki kat özen gösterir. Bunu hamilelik öncesi folik asit araştırmasına giren her adaydan anlamak mümkün. Hamilelik öncesi, hamilelik sonrası kullanımı sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için fazlasıyla önem taşıyor.

Folik asit B vitamini ailesinin üyesidir. DNA senzeti ve hücre bölünme süreçlerinde  önemli yeri olan bir vitamindir. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir. Folik asit vücutta kan yapımı, yeni hücre oluşumu, DNA sentezi gibi önemli biyolojik dönemlerde rol oynar. Aynı zamanda kalp krizi, bunama ve felç gibi birçok hastalığın oluşmasını engellemektedir. Hamilelikte, hamilelik öncesinde anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirebilmesi ve bebeğin sağlıklı gelişiminde önemli bir takviyedir. 

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı 

Hamilelik öncesinde ve hamilelik döneminde kullanılan folik asit, bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara engeldir. Özellikle hamileliğin ilk 4 haftası folik asidin önemi büyüktür. Çünkü bebeğin beyin ve spinal kord (omurilik) gelişimi 3. ve 4. haftalarda olur. Bu sebeple hamilelik planı yapan kadınlarda folik asit kullanımı önerilmektedir.

Folik asit oluşabilecek beyin hasarlarını, beyin gelişimin yarım kalmasını ve  %70 doğum kusurlarını önlemektedir. Bu nedenle hamilelik öncesi folik asit kullanımı büyük önem taşır. Anomali riskini azaltmak için hamilelikten 6 hafta öncesi folik asit kullanımına başlanmasında fayda vardır. Vücudun günlük folik asit ihtiyacı 0.4 miligramdır. 

Folik asit içeren besinler : 

Mercimek
Yeşil yapraklı besinler 
Turunçgiller
Kuru fasulye 
Brokoli
Tahıllı ekmek
Avokado
Ay çekirdeği
Ispanak

Yeni nesil folik asit bebekleri diye boşa demiyorlar. Folik asidiniz bol, hamileliğiniz sağlıkla geçsin.

Sevgiler. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.