Bebek ve Çocuklarda Genital Bölge Temizliği-Minik Kelebeğin Annesi

10 Kasım 2016 Perşembe

Bebek ve Çocuklarda Genital Bölge Temizliği

Bebek ve Çocuklarda Genital Bölge Temizliği

Bebek cildi biz yetişkinlere oranla daha ince ve hassastır. Cilt yüzeyini kaplayan koruyucu tabaka henüz gelişmemiştir. Bu sebeple dış etkenlere karşı koruyucu bariyer görevini tam olarak yerine getiremez. Özellikle bu açıdan bebeklerde ve çocuklarda genital bölge temizliği oldukça önemli.

Tabii bu temizliği sabun ve şampuanları abartmadan yapmak daha uygun. Çünkü genital bölge ph denge ve oranının bozulmaması çok önemlidir. Bebekler için kullanılan ürünlerin ağır metal ve kimyasal içermemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Kimyasal içeren şampuan, sabun genital bölge ph dengesini bozmaktadır.

Ph kelimesi bir çözeltinin asitlik ve bazlık oranını tarif eden bir ölçüsüdür. Diğer bir tanımla hidrojenin gücüdür. Ph dengesinin bozulması demek hormonların dengesini bozar. Yararlı bakterilerin azalıp zararlı bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Bebeklerde genital bölge temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken ayrıntılar var. Bunları bilmek ve yardımcı olacak kişilere de anlatmak gereklidir. Özellikle kız bebeklerde genital bölge temizliği yapılırken yukarıdan aşağı doğru yapılırken çok bastırarak temizlenmemelidir. Yani genital bölgeden anüse doğru silmek doğru yöntemdir. Anüsten vajinaya doğru silmek anüsteki dışkıyı ve bakterileri vajinaya taşımak demektir. Bu da beraberin de vajinal enfeksiyonlara ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebebiyet vermektedir. Sağlıklı bir vajinada normal asidik yapısını ve ph değerini korumak için çok sayıda yararlı bakteriler bulunur. Vajina kendi temizliği için akıntı şeklinde salgılar üretir.

Erkek bebeklerde ise  temizliğe kasık bölgesinden başlanarak temizlenir. Yukarıdan aşağı doğru bastırmadan silinir. Yumurtalıkların çevresi temizlenir. Ama genellikle yumurtalıklardan yukarı doğru silerek temizlemek yumurtalıkların iç kısma kaybolmasını önlemek için daha uygundur. Sonra nazikçe anüs bölgesi temizlenir.

Genital bölge temizliği normal pamuk ve kaynamış su  yardımıyla yapılabilir. Ya da içerisinde alkol ve paraben bulunmayan ıslak mendiller tercih edilebilir. Ben şu yazımda  kullandığım ıslak mendili belirttip, anlatmıştım. Temizleme işlemi  bittikten sonra kurulama yapılır. Bir süre havalandırıp koruyucu kremler sürülüp bez değişimi yapılır.

Sevgiler.


3 yorum:

  1. özellikle kız çocuklarının çok daha dikkatli temizliklerinin yapılması gerekiyor.

    YanıtlaSil
  2. çok güzel bir paylaşım Gülşahın da dediği gibi özellikle kız çocuklar da çok dikkatli yapılmalı. sevgiler fıstığa maaşallah:)

    YanıtlaSil
  3. çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

    YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.