Rota Virüsü Ve Aşısı-Minik Kelebeğin Annesi

14 Ekim 2016 Cuma

Rota Virüsü Ve Aşısı

Rota Virüsü Ve Aşısı


Biz annelerin korkulu rüyası rota virüsü. Bebeğimizi sevmek isteyenler, hijyen koşullarına uymayanlar, ısrarla yeni doğan bebeği öpmek isteyenler hep etrafımızdadır. Tazecik bir bebeğin ne kadar enfeksiyonlara açık olduğunu düşünemiyorlar. Oluşmamış bağışıklık sisteminin farkında bile değiller. Severken, öperken zarar verebileceklerini tahmin edemiyorlar.

Rota virüsü sindirim sistemini etkileyen özellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklarda mide bağırsak enfeksiyonlarına yol açan virüstür. Bütün dünyada  en sık rastlanan ve en ağır ishallerin sebebi rota virüsüdür. Özellikle kış aylarında görülür.

Kuluçka dönemi 2-5 gündür. Kuluçka döneminin bitmesiyle yoğun kusma, yüksek ateş, karın ağrısı, sulu ishal başlar. Rota virüsünün  vücutta en çok etkilediği bölüm barsak hücreleridir. Bu nedenle kusma ve ateş 3 günde geçerken yoğun sulu ishal 10 gün kadar sürebilir.

Aşırı sıvı kayıpları meydana gelir. Buna bağlı hastaneye yatış gerçekleşir. Sıvı kaybı yüksek olan hastaya damar yoluyla sıvı takviye edilir. Dünyada en önemli ishal sebebi ve ishale bağlı çocuk ölümlerinin en büyük, en önemli sebebidir.

Rota virüsü oldukça bulaşıcıdır. Özellikle dışkı yoluyla ve oral yoldan bulaşır. Solunum yoluyla bulaşması oldukça mümkün . Mikrobu barındıran su veya gıda yoluyla vücuda alınır. O kadar bulaşıcıdır ki yüksek hijyen şartlarına rağmen yayılır. 

Rota Virüsü Aşısı :

Rota virüsüne karşı geliştirilen aşı 2000'li yılların başlarında rutin olarak uygulanmaya başlanmıştır. Daha sonra deneme yoluyla aşının en etkili olduğu dönemin 6 ay altındaki bebekler olduğu saptanmıştır.

Rota virüsü aşısı 6 aydan küçük bebeklere en az 4 hafta en fazla 8 hafta aralıklar ile 2 doz halinde uygulanabiliyor. 6 aylık olmadan aşılamanın bitmiş olması gerekiyor. İdeal aşılama 2. ay veya 3. ayda başlanıyor. Aşılama oral yoldan uygulanıyor. Aşının 2 damlası bile koruyucu etkiyi göstermeye sahiptir. Koruyuculuğu ve güvenirliği %100'dür.

Ülkemizde 2 firmanın rota virüsü aşısı bulunmaktadır :

 • En çok tercih edilen Glaxo-SmithKline firmasının ürettiği Rotarix aşısıdır. 
 • Diğeri ise Merck Sharp firmasının ürettiği Rotateq aşısıdır. 

Rotarix aşısının ilk dozu en geç 3.ayda yapılabiliyor. Uygulanma aralığı ilk doz 2.ay sonraki doz 4. ay ya da ilk doz 3. ay sonraki doz en geç 5. ay olarak  yapılmaktadır.

Rotateq aşısı ise ilk dozu 2-4-6. aylarda ya da 3-5-7. aylarda uygulanabiliyor.

Aşı zamanı geçirilmişse kesinlikle aşı yapılmamalıdır.

Sevgiler .

3 yorum:

 1. Yağız a tüm özel aşıları yaptırdık fakat Ela da bir prof.danışarak hiç bir özel aşıyı yaptırmadık umarım pişman olmayız çünkü bazı özel aşılar cidden ticaret kapısı haline dönüştürülmüş durumda sen daha da iyi bilirsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru diyorsun Gülşahcım ama aşılar biraz ticari odak dışında kalıyor. Ama rota aşısı konusunda her doktor farklı görüşe sahip . Biri yaptırın mutlaka derken bir diğeri yaptırmayın diyebiliyor . Bu durum artık tamamen anne babaya kalmış . Etrafımızda malesef rota aşısı yaptırmadığı için günlerce ishalle boğuşup hastanede yatan ve ölümle sonuçlanan hikayeler var .

   Sil
 2. BİZ MALESEF DR DİYE GEZİNEN BİRİNİN MAĞDURU OLDUK YAPTIRMADIK ÇOK ÇEKTİK EN BÜYÜK KORKUMUZ ALLAH YAŞATMASIN AMA CİDDEN COCUĞU MAHVEDİYOR

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.