Probiyotiğin Hayatımızdaki Önemi-Minik Kelebeğin Annesi

18 Ekim 2016 Salı

Probiyotiğin Hayatımızdaki ÖnemiProbiyotiğin Hayatımızdaki ÖnemiProbiyotik, vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan, organizmamızla dost, canlı bakterilerdir. Günlük tempomuz değişince vücudumuzdaki probiyotiklerin de sayısı azalabilir, bu da sindirim sistemimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Oysa azalan probiyotik miktarını dışarıdan alınan probiyotik besinlerle destekleyebiliriz.

Vücudumuzun “dost” bakterileri probiyotikler ; ishal ve bağırsak enfeksiyonlarında, bağışıklık sisteminin korunmasında ; nezle, grip gibi kışın yaşanan enfeksiyonların azaltılmasında, idrar yolları enfeksiyonu gibi daha çok kadın ve çocukların karşılaştıkları durumların tedavisinde etkili olabilen kurtarıcılar gibidir. Yoğurtta ve mayalı yiyeceklerde bulunan probiyotiklerin insan sağlığı ve özellikle de sindirim sistemi için ne kadar yararlı bakteriler olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur.Probiyotik hangi yiyeceklerde bulunur?


Probiyotik yiyecekler kendinden probiyotik içeren doğal olanlar ve daha sonra probiyotik ürün haline getirilmiş olanlar şeklinde ikiye ayrılır. Doğal olanlar kefir, kımız, tempeh gibi fermante süt ürünleri ve turşu , salamura gibi bazı yiyeceklerdir. Dışarıdan probiyotik mayaların eklenmesiyle oluşturulan gıdalar ise bebek mamaları , bazı meyve suları , süt ürünleri , yoğurt ürünleri , şalgam , bazı katkılı yağlar, bazı dondurmalar gibidir. Probiyotiğin faydaları
  • Sindirim sistemini kolaylaştırır.
  • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Bazı deri enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur.
  • Bazı kanser türlerinin önlenmesinde etkilidir.
  • Kemik erimesi, menopoz gibi bazı sıkıntıların azalmasına yardımcıdır.
Yoğurt, ayran, peynir gibi yiyecekler ya da eczanelerde kapsül, toz şeklinde satılan ürünler olarak bulabileceğimiz probiyotikler ; vücudu enfeksiyonlara karşı koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme, antibiyotiklerin vücuda verdiği zararları hafifletme gibi pek çok yararlı etkiye sahip.Probiyotiğin Önemi


Çocuklarda görülen hastalıkları bağışıklık sistemini güçlü kılarak azaltmak mümkün. Bunun için probiyotik takviyesi çok önemli. Araştırmalara bakıldığında çocuk hastalıklarının büyük çoğunluğu solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı. Aslen düzenli probiyotik kullanımıyla bunu büyük ölçüde azaltmak mümkün. Ancak biz hasta olup antibiyotik kullanımına geçiyoruz. 

Antibiyotik ilişkili ishallere karşı da probiyotik kullanımını özellikle öneriyoruz. Antibiyotikler kötü mikroplarla savaşırken vücuttaki tüm mikropları öldürdüğü için yararlı bakterileri desteklemek gerekmekte ve bunun için probiyotik takviyesi yapılmalı. 

Özellikle çocuklarda sık görülen antibiyotik ilişkili ishal tedavisinde probiyotik takviyesi gerekir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre LGG bakterisinin özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlandı ve çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış tek grup probiyotiklerdir.


Kendimden örnekle evimize neredeyse yılda bir asitli içecek girer o da ya misafir gelecek diye alınmıştır ya da misafir almıştır. Eve alınan başlıca içeceğimiz şalgamdır,kefirdir ve benim vazgeçilmezlerim arasındadır,her ne kadar şalgam çok susatsa da..  :) Benim minik kelebeğim de  yoğurt sevmese de yemese de bayılır kefir içmeye.  :)


Probiyotik tüketiniz , tükettiriniz. Bağışıklık sisteminiz güçlü , vücudunuz sağlıklı olsun. 


Sevgiler 1 yorum:

  1. Kisin yogurt tüketimim azaliyor. Bundan sonra daha dikkat edecegim.

    YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.