Pişik Dostu Desitin Krem-Minik Kelebeğin Annesi

8 Ekim 2016 Cumartesi

Pişik Dostu Desitin Krem


Pişik Dostu Desitin Krem


Berrak doğduğundan bu yana tek kullandığım ve en memnun kaldığım pişik kremi . Öyle aman aman pişiğimiz olmasa da koruma amaçlı bile devamlı kullandım . 6. ayımızdaki dişe bağlı gelişen ishal ciddi bir pişik yapmıştı . Onu dahi geçirip tedavi etti . Bu sebeple Desitin Pişik Kremini tek geçerim  . Bir anne ve sağlıkçı olarak kesinlikle tavsiyemdir . 40 aylık olmasına rağmen her tuvalet sonrası olmasa da en azından gece yatarken uyguluyorum .

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer, Tedavi Edilir ve Önlenir ?

Yeni doğan bebeklerde çok sık görülen pişik sorunu hem bebeği hem de aileyi oldukça rahatsız eder. Pişik oluşumunu önlemek ve pişik sorununu çözmek için bir kaç püf noktaya dikkat etmelisiniz . Bu püf noktalarınıza uymanıza rağmen pişik oluşumu önlenemiyor ve geçmiyorsa ; çocuk doktorunuza ya da bir cilt doktoruna gitmelisiniz.
Candida albicans isimli bir mantarın sebep olduğu pişik, bebeklerde daha sık görülür . Çünkü altı bağlı olan bebeklerde mantar dışkı ve idrar kimyasından beslenir. Bölgedeki nem ve sıcaklık mantarı çoğalttığı için pişiğin geçmesi de zaman alır. Pişik nasıl anlaşılır merak edenlere bir ipucu verelim. Bebeğin kalça derisinde ve kalça bölgesinin üst bölümü ile makat bölgesindeki kızarıklar varsa ve yoğun mantar üremesinin neticesinde pişiklerde beyazımsı bir sıvı gözlemleniyorsa buradaki kızarıklık ve akıntının pişik olduğunu söyleyebiliriz. Çok ilerlemiş pişik durumlarında ise deride kırmızı renk, kabarma ve soyulma görülür . Bu durum bebeği oldukça rahatsız eder ve sürekli ağlamasına sebep olabilir.

Bebeklerde Pişiğin Nedenleri :

Bebeklerde özellikle talk pudrası kullanılması pişiği tetikleyebilir ve daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bunun dışında bebeğe sütün yanında ilave gıdalar verilmeye başlanması da pişiğe neden olabilir . Diş çıkarmaya başlamışsa , dışkısının asitli olması da pişik oluşma sebepleri arasındadır . Beslenme içeriği değişen bebeğin dışkı kimyası da değişecektir. Bu da cildin tahriş olmasına neden olur. Ayrıca ıslak mendiller de içerdikleri kimyasallar nedeni ile pişiğe neden olabilir . Alkolsüz paraben içermeyen doğal ve steril ıslak mendilleri tercih edebilir ya da pamuk ve kaynatılmış su yardımıyla bebeğinizin altını temizleyebilirisiniz  .

Pişik Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılmalı ?

Pişik sorununda en önemli nokta biriken dışkı ve idrardır . Bu nedenle pişik oluşumunu engellemek için bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir . Bebeğin altının arada hava alması için açık bırakılmalı . Deri hava almadığında pişik daha çok yayılır . Bezlerdeki plastik yapı ile derinin sürekli temas etmemesi önemlidir . Plastik içerikli bezler yerine pamuk dokulu bezler kullanılmalıdır .
Bebeğin altı temizlenirken köpürmeyen ve dezenfektan etkisi olan sabunlar kullanılmalıdır . Kesinlikle ıslak mendil yada kolonyalı mendil kullanılmamalı . Bebeklerin altı uykuya daldıktan sonra kontrol edilmelidir çünkü genellikle idrarlarını bu süreçte yaparlar . İdrar yaptıysa yeni bez konularak uykuya öyle dalması sağlanmalı .
Ayrıca uygun bebeğin kilosuna ve kaç aylık olduğuna göre bez seçimi yapılmalı , büyük bez tercih edilmemelidir . Cilt temizliğine özen gösterilmeli, cilt nemli bırakılmamalıdır . Pişiği önleyen kremlerin kullanılması da pişik oluşumunu daha en baştan engelleyebilir .

Pişik tedavisi nasıl yapılır ?

Pişik oluşumunu önlemeye yönelik püf noktalarına mutlaka uyulması gerekiyor . Pişik tedavisine yanıt alınamayan durumlarda deri hastalıkları uzmanına gitmek gerekiyor . Vazelin ve çinko oksit içeren kremler ile tedavi sürecine başlanır . Pişik kremleri kullanırken her bez değişiminin ardından cildi temizledikten sonra krem uygulanmalı ve uygulama sırasında deriye fazla baskı uygulanmamalıdır .

Ben kendimden örnekle kızım diş çıkarma döneminde bir kez pişik oldu ve doktorumuzun verdiği hiçbir krem pişiğimizi geçirmeye yetmedi .  Eczacı teknisyeni olduğum için , ilacın içinde olmam sebebiyle  kızıma Desitin Pişik Kremi başladım . Desitin pişik kremi ile pişiğimiz birgün de mucizevi şekilde geçti diyebilirim . Desitin hem oluşmuş pişiğe hem de pişik oluşmasını önlemeye yardımcı harika bir krem problem yaşayan anne ve bebeklere kesinlikle tavsiyemdir . 

Desitin Pişik Kremi :
 • Pişiklerin tedavisinde Amerika`nın 1 numarası .
 • Aloe Vera ve E Vitamini ile formüle edilmiş Desitin Krem pişik tedavisinde etkinliği kanıtlanmış ve yıllardır ABD Çocuk Doktorları ve Annelerin 1 numaralı tercihleri olmuştur . 
 • Kolayca sürülür ve emilir , ardından taze güzel bir koku bırakır . 
 • Hipoalerjikliği Çocuk Doktorları ve Dermatologlar tarafından test edilmiştir . 
 • Uzun süre yatağa bağlı kalan hastalarda oluşan tahrişlerin tedavisinde yardımcıdır .
 • Pişik oluşmasını önler ve oluşmuş pişikleri giderir .
 • Gece boyu bebeğe rahat ettirir .
 • Bez bölgesini  nemlendirir , temizler .
 • Bez bölgesini koruyucu düzgün bir tabaka şeklinde örter .
 • Çinko Oksit  %40 oranında içeren pişik kremidir . 
Pişik Nasıl Geçer ve İyileşir ?
 • Pişikle karşılaştığınızda bebeğinizin cildini sabunlu su ile temizlemeye başlayın . Bu temizliğin ardından yumuşak ve temiz bir bez ile ciltteki nemi alın .
 • Bebeğinizin altını sürekli kapalı tutmayın. Arada havalandırın ki cilt nefes alsın ve havayla temas etsin .  
 • Kullandığınız bezin kuru ve bebeğinizin kilosuna uygun olduğundan emin olun.
 • Pişik için kesinlikle pudrayı tercih etmeyiniz ,  pudra pişik tedavisine faydası olmadığı gibi , bebeğinizin ciğerlerine %100 zararı vardır . Pudra ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz  .
 • Bebeğinizin alt temizliğinde kolonyalı ve alkollü ürünler kesinlikle kullanmayın .  Aksi takdirde kullandığınız ürünler de pişik oluşmasına neden olabilir .
 • Pişik kremleri de pişik için bir çözümdür .
 • Pişik kremini bebeğinizin altını her temizlediğinizde ince bir tabaka şeklinde uygulayabilirsiniz . 
 • Dikkat etmeniz gereken tek nokta ; krem bebeğinizin bacak ve kalça kıvrımlarında birikmemelidir . 
 • Pişik sorunu tüm bunlara dikkat etmenize rağmen geçmiyor ve yayılıyorsa mutlaka doktora danışmalısınız .

Sevgiler .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.