Minik Kelebeğimiz Okullu Oldu-Minik Kelebeğin Annesi

6 Ekim 2016 Perşembe

Minik Kelebeğimiz Okullu Oldu

Minik Kelebeğimiz Okullu Oldu

Doğduğu gün dün gibi olsa da zaman zalim , hızla akıp gidiyor . Tutabilene aşk olsun . Berrak'a şimdiye kadar annem bakıyordu . Her ne kadar  akşamları birlikte etkinlik yapıyor olsak da Berrak'a yetmiyor . Gündüz anneannesinde çok sıkılıyordu . Sonunda Minik kelebeğimiz okullu oldu . Valla oldu . Hatta çok güzel oldu . Devlete bağlı yarı zamanlı anaokuluna başladık . Okulumuz saat 12:30 da başlayıp , 17:00 bitiyor . Zaten uzun zamandır 'anne ben okula gitmek istiyorum' diyordu . Çok şükür muradına erdi . Şimdi ondan mutlusu yok .

Bu kadar hevesli olduğunu biliyordum . Sadece bu kadar severek gidebileceğini hiç düşünmemiştim . Sabah erkenden kalkıp 'okula ne zaman gideceğim' diye soruyor . Okula gideceği saati iple çekiyor gibi . Kolay adapte olması , severek , isteyerek , ağlamadan gidip gelmesi beni inanılmaz mutlu ediyor .

Okula başladığımız ilk günler onu bırakıp gittik düşüncesine kapılmasın diye ve alışması için gün içerisinde 2 saat kadar yanında oldum . Sonra kendiliğinden 'anne ben okulumu çok sevdim , hadi sen artık işine git ben ağlamam üzülmem ' diye koca insan gibi konuşunca oldu bu iş dedim . Diğer günler kaygı içine girmesin diye her gün okula ben götürdüm . 15 dakika kadar yanında durduktan sonra , işe geri döndüm . Güzel güzel alıştı . Cumartesileri okul yok tatil dediğimde , 'okula gitmek istiyorum' diye ağlaması dışında bir sorun yok . :)

Minik Kelebeğimiz Okullu Oldu

Okuldan döndüğünde perti çıkmış oluyor . Ama maşallah enerji hala tavan . Sohbetler edip ,oyunlar oynuyoruz . Bugün okulda ne yaptınız dediğim de , tek tek uzun uzun anlatıyor . Öğretmeni ve arkadaşları arasında geçen konuşmalardan bahsediyor . Bazen öğretmenini dinlemediğini , benim istediğimi yapmıyor diye ağladığını kendi ağzıyla anlatıyor . :)  Ama öğretmenini dinlemelisin , öğretmenin sana güzel şeyler öğretecek dediğimde 'peki anne' deyip gülüp geçiyor .

Bazen okul giriş zamanında öğretmeniyle konuşuyoruz . Kadıncağızın ilk sorusu 'Berrak boğa burcu mu ?' oldu . Evet dediğimde gülüştük . :) Neden sordunuz dedim . 'Çok inatçı , kendi istediği olsun istiyor ama zamanla bu inadı aşacağız , algısı çok yüksek çok hevesli' dedi . 'Tuvalete gittiğimizde el yıkama merasimi yaşıyoruz suyla oynamayı çok seviyor' dedi . :)

Zaten ilk anaokuluna başlama zamanı yaklaşık 3 yaş civarıdır . Gün içerisinde bizden ayrı kalmayı başarabilecek , kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek kıvama geldiğinde okul zamanı gelmiş demektir . Bu yaş öncesinde çocuklar duygusal açıdan anne-babaya daha bağlı dönemdir . 3 yaş öncesinde anneden ayrılmak istemez . Kaygılanabilir ve ağlar . Duygusal gelişimi açısından normal bir süreçtir . 3 yaş sonrasında ise sosyal gelişimi sağlanabilmesi ve yetenek kazanabilmesi için anaokulu eğitimin başlaması için en sağlıklı süreç .

Anaokuluna başlama süreci bazı çocuklarda hızlı tamamlanırken , bazı çocuklar bu süreçte zorlanabiliyor . Uzayan ağlama krizleri ve kaygı durumu artabiliyor . Duygusal gelişimin zarar görmemesi açısından en dikkatli olunması gereken dönem . Okul , ayrılma dönemine anne hazırsa , çocuk da hazır olabiliyor .

Okula alışması ve güvende hissetmesi için küçük sohbetler etmekte fayda var . Okuldan dönünce okul algısının ve sürekliliğinin güçlenmesi açısından sorular sormak  okula alışmasına , okul bağını kuvvetlendirmeye yardımcı olur .

Sevgiler .

6 yorum:

 1. büyüyorlar gerçekten kızların adapte olması daha kolay sanırım Yağız 3 ayda zor alıştı ama Ela bayagı güle oynaya gidiyor tam kapıda babası bırakırken ağlıyormus onu yeni öğrendim adamı oralarda mahvediyor eminim sırf eziyet :))

  YanıtlaSil
 2. Faydalı ve Akıcı yazınız için teşekkür ederim, blogumu takip ederseniz sevinirim https://hastaliktakip.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. Canım maşallah, büyüyorlar. Çok başarılı bir okul hayatı olsun ömrü boyunca umarım. Öpün benim için kelebeği.

  YanıtlaSil
 4. Maşallah minik kelebeğe :) Ne de güzel alışmış hemen okuluna...
  Hep böyle olsun inşallah...

  YanıtlaSil
 5. Nice okullara başlamasını ve bitirmesini gör inşallah Ayşe :) Hep mutlu, başarılı olsun minik kelebek!

  YanıtlaSil
 6. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş. :)

  Bu arada takipteyiz sizleri de kızımla blogumuza bekleriz.

  http://berilcimcime.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.