Çay Ağacı Yağı-Minik Kelebeğin Annesi

16 Haziran 2016 Perşembe

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Kulaktan kulağa ağızdan ağıza giden Tea Tree Oil yani Çay Ağacı Yağı . Melaleuca yağ olarak bilinen çay ağacı yağı , bitkinin yapraklarından elde edilir . Bu yağ renk olarak çok soluk , açık altın renginde olur ve genellikle taze kafur gibi kokusu vardır . Yağ , bitkinin dalları ve yapraklarından buhar damıtma yoluyla elde edilir. Çay ağacı yağının sağlık açısından yararları , doğal antibakteriyel , antiseptik , antifungal , antimikrobiyal , balgam söktürücü ve antiviral özelliklere sahip olmasıdır .

Çay ağacı yağı sivilce için popüler bir tedavi  yöntemidir . Bu yağ doğal bir antiseptik özelliği ile bakteri nedeni ile oluşan akneyi yok etmek için gözenekleri dezenfekte eder . Akne tedavisi için, nemlendirilmiş pamuklu bir çubuk üzerine 1 damla çay ağacı yağı konur ve yatmadan önce etkilenen alan üzerine yavaşça sürülür. Ertesi sabah, ılık su ile yüz yıkanır ve bu işlemin günlük olarak tekrarlanması tavsiye edilir. Ayrıca , alternatif olarak 4 ya da 5 damla çay ağacı yağı ile 1 çay kaşığı organik bal karıştırılarak bir yüz maskesi hazırlanır. Etkilenen alan üzerine bu karışım sürülür. Suyla durulama yapmadan önce yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir .

Çay ağacı yağı, kendi antifungal özelliğinin yanı sıra antiseptik özellikleri sayesinde tırnak mantarını tedavi edilebilir. Bu yağ mantar yok eder ve bu tür tırnakların iltihabı , şişliği , sararması ya da tırnak yapışa bozukluğu gibi belirtileri tedavi eder . Tedavisi için, doğrudan enfeksiyon olan ayak tırnağın üzerine 1 ya da 2 damla çay ağacı yağı uygulanır .  Ayrıca , ılık su dolu küçük bir kovanın içine 3 ya da 4 damla çay ağacı yağı konup , ayaklar suyun içinde 15 dakika kadar bekletilir .

Diş etleri ya da diş plaklarına karşı çay ağacı yağı iyi bir çözüm .  Çay ağacı yağı , antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde kötü bakterileri yok eder ve diş eti hassasiyetini  yatıştırır . Ağız sağlığı ve hijyeni için ılık bir bardak su içine 2 damla çay ağacı yağı eklenir  ve en az günde bir kez ağız gargara yapılabilir .

En önemli yararlarından biri de ağız içinde oluşan aftlara iyi gelmesi , tedavi  etmesidir . 2-3 damla kulak çubuğuna damlatılıp aft üzerinde 15 saniye bekletilir . Günde 4 kez tekrarlanır . Aftın hem acısını , ağrısını alır ve tedavi eder .


Not : Toksik bileşikler , mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabileceği için çay ağacı yağının asla yutulmaması  gerekiyor . Piyasa da çok fazla doğal özü olmayan çay ağacı bulunuyor . Gerçekten çay ağacı olanları doğal tam özü olanları tercih edin  . Eczanelerde bulunan florame markası oldukça doğal ve güvenilirdir .

Sevgiler .

9 yorum:

 1. ÇAy ağacı yağının bu kadar faydaları olduğunu bilmiyordum, çok iyi bir yazı oldu benim için :)

  YanıtlaSil
 2. çok faydalı bir yağ doğalını bulursam alacağım..

  YanıtlaSil
 3. Çay ağacı yağını inanın ilk defa duydum. diş etlerine iyi gelmesi çok iyiymiş benimde bazen sorun yaratıyor

  YanıtlaSil
 4. Merhaba blogunuzu yeni keşfettim, bana da beklerim :)

  YanıtlaSil
 5. Ben de faydalı olduğunu duymuştum, teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Ne çok faydasi varmis. Bilgiler için tesekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. blog keşif etkinliğinden sizi takipteyim bana da beklerim
  http://guzelvekulturluyum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 8. Merhaba sayfama bekliyorum

  http://gezgiccift.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 9. çok güzel bir yağ ve artı ayağ mantarı için çok iyi bir ilaç

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.