Maaile Bahar Yorgunuyuz-Minik Kelebeğin Annesi

13 Nisan 2016 Çarşamba

Maaile Bahar Yorgunuyuz

Maaile Bahar Yorgunuyuz

Bahar ayları geldi , bu mevsim kimileri için enerji kaynağı olsa da kimileri için yorgunluk sebebi . Kendimizi sürekli yorgun , halsiz hissediyor ve uykulu halimizden bir türlü kurtulamıyoruz maalesef. Maaile bahar yorgunuyuz . Sabah yataktan kalkamıyoruz . Evin miniği dahil , uyku modumuz mevcut . Sabah erkenden uyanan minik ,  şimdilerde uyanamaz oldu . Hatta 'anne ben uyumak istiyorum siz işe gidin ' diye söyleniyor . Havalar da bir ayarsız Antalya 'da . Aynı günde 4 mevsim yaşan şehrin adı Antalya . Bu da demek oluyor ki hastalıklara davetiye . Ne giyeceğimizi bile şaşırıyoruz .
Bahar yorgunluğu , hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takim ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz için yataktan kalkmak çok daha zor bir hal alırken gündelik isleri yaparken daha isteksiz olabiliyoruz. Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artıyor. Pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratıyor.
Baharın gelmesiyle , herkes yorgunluk ve halsizlik yaşadığından şikayet etmeye başlar . Hissedilen bu yorgunluğun en basit açıklaması , vücut dengesinin bozulmasıdır . Uzun ve soğuk kış günleri , güneş ışınlarının ve taze sebze , meyve tüketiminin azlığı nedeniyle , baharın başladığı ilk günlerde, bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar .
Metabolizmanın da , bu uzun kış günlerinde iyice yavaşlaması sonucu , vücudumuz gerekli sıvıları ve vitaminleri ememediği için , baharın gelmesi biz de yorgunluk ve halsizliklere neden oluyor . Pozitif iyonlar insani daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması insanin kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili oluyor. 
Ayrıca bahar aylarında , aslında vücudumuz daha aktif olmamızı sağlayacak hormonlar salgılanmasına karsın eğer ortada vitamin eksikliği , beslenme bozukluğu varsa, vücut buna ayni uyumu gösteremiyor ve yorgunluk hissi artıyor. Ayrıca bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının da temel nedenlerinden biri yine hormonlar . Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlar ise insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanıyor. 
Vücudun susuz kalmasının  metabolizmayı yavaşlattığını , günde en az 8-10 bardak su içilmesi ve kahve ile çayın mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekiyor .  Probiyotik ( yoğurt , kefir , şalgam ) tüketin . şu yazımda da probiyotiklerin öneminden bahsetmiştim . Bol sebze tüketin .  Bol bol balık yiyin . Meyve yiyin , enerjinizi arttırın . Bol bol gülümseyin .

Sevgiler .

7 yorum:

 1. Bol bol gülümseyelim en büyük etki gülmekte katılıyorum kesinlikle :)

  YanıtlaSil
 2. Ah şu bahar yorgunluğu.. Yerimden bile kalmak istemesem de mecburen kalkıyorum.. Bahar yorgunluğuna karşı direniyorum.::)

  YanıtlaSil
 3. bizde dr a sorduk bol bol su için meyve tüketin dedi zorla şişe taşıyorum yanımda su içmek için hakkaten daha iyi gibiyim. Şu bahar yorgunluğu bi bizim Ela yı çarpmıyor :))))

  YanıtlaSil
 4. Maile yorgun olunca sorun yok ama sadece anne baba olarak yorgunsak o zaman sorun :))

  YanıtlaSil
 5. Hele ben kafami kaldiramiyorum.hep uyusam :(
  www.pastaname.com

  YanıtlaSil
 6. Merhaba yazılarınızı çok beyendim :) bahar yorgunluğunu yaşatmıyor bu annelik :) bende kızımla ilgili birşeyler yazmaya başladım bloğumda inşallah sizinki gibi ilerletebilirim

  YanıtlaSil
 7. Ah o bahar yorgunluğu küçük oğlumla bende de var malaesef :( En ufak fırsatını bulduk mu anne oğul uyuyoruz ;;-)

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.