Kara Delikler Boyandıkları Kadar Kara Değildir-Minik Kelebeğin Annesi

19 Nisan 2016 Salı

Kara Delikler Boyandıkları Kadar Kara Değildir

Kara Delikler Boyandıkları Kadar Kara Değildir

Günaydın . Bu aralar okuduğum en anlamlı en güzel yazılardan birine blogumda yer vermek istedim . Okudukça o kadar anlamlı geldi ki . Şükürsüz bir insan değilim ama dönem dönem böyle yazıları okumakta fayda var . Unuttuğumuz kıymetini bilemediğimiz her şeyi hatırlamamıza yardımcı olacaktır . 
Tüm zamanların en önemli bilim adamlarından Stephen Hawking’e ALS hastalığı teşhisi konulduğunda 21 yaşındaydı. Kariyerinin zirvesine doğru yol alırken bedeni ona kötü bir oyun oynamaya başladı. Tam anlamıyla şanssızlıktı yaşadıkları. 
Hastalığı yüzünden kötürüm kaldı. Keskin zekası olumsuzluğa saplanıp kalmasını engelledi. Tersine yoğun bir hevesle kendini fizik alanına adadı. Doktorların ona iki üç yıl ömür biçmesine rağmen içinde bulunduğu olumsuz şartları olumluya çevirdi ve bugün başta büyük patlama teorisi olmak üzere pek çok çalışması ile dünyaca tanınan bir bilim adı haline geldi. 
Tabi ki Hawking durumuyla baş etmeye çalışırken zor zamanlar yaşadı. Ancak her zaman hayatta şükür duyacak şeyler olduğunu düşündü. İskemleye mahkum olduğu bu hayatta konuşamıyor ve hareket edemiyor ancak kendi geliştirdiği bir teknoloji ile iletişim kurabiliyor. 
Royal Institute Londra’da yaptığı bir konuşmada depresyonu kara deliğe benzetiyor ve her ikisinden de kaçmanın imkansız olmadığını söylüyor. Konuşmanın devamında ise depresyon ile ilgili ilginç fikir ve öneriler var. 

İçinde bulunduğu zor duruma rağmen depresyon ile barış imzalayan Hawking diyor ki : 

' Kara delikler boyandıkları kadar kara değildir . Eskiden düşünüldüğü gibi sonsuz hapishaneler değiller. Kara deliklerin dışına ve muhtemelen de başka evrenlere çıkış yapılabilir. Yani bir kara delikte olduğunuzu düşünüyorsanız vazgeçmeyin. Bir çıkış mutlaka var. Aşağıya değil yukarıya yıldızlara bakın. Asla çalışmayı bırakmayın . Çalışmak yaşamınıza bir anlam ve amaç katar. Aşkı bulacak kadar da şanslıysanız eğer, bilin ki aşk orada , ona da sıkıca sarılın. '

Hawking’e engeli sorulduğunda şöyle diyor : 

' Kurbanın istediğinde hayatını sona erdirme hakkı olmalıdır. Ama bence bu büyük bir hata olur . Hayat ne kadar kötü görünürse görünsün yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey vardır. Hayat var olduğu müddetçe umut vardır. ' 

Ve ardından son derece ilham verici bir mesaj veriyor : 

' Eğer engelliyseniz , muhtemelen bu sizin suçunuz değildir ancak bunun için dünyayı suçlayıp insanların size acımasını beklemek de iyi bir fikir değil . Olumlu bir tutum ile içinde bulunduğunuz durumdan en üst seviyede fayda sağlayabilirsiniz . Fiziksel olarak engelli olan biri bir de üstüne psikolojik olarak engelli olmayı kaldıramaz. Bence insanlar fiziksel engellerinin zorluk çıkarmayacağı işlerle ilgilenmeliler . Korkarım engelliler için Olimpiyat oyunları bana hitap etmiyor ama zaten atletizmi hiç sevmediğimi söylemek kolay benim için . Öte yandan bilim engelliler için son derece uygun bir alan çünkü zihinde gerçekleşiyor. Tabi kişin deneysel kısmı zaten böyle insanlar için yapılıyor ama teorik kısmı neredeyse ideal. Yapamadığım şeyler teorik fizik alanında çalışırken hayatımda tam olarak bir engel oluşturmadı. Ailem , eşim , çocuklarım ve meslektaşlarımdan büyük yardım gördüm . Genelde insanların yardım etmeye hazır olduklarını biliyorum ancak elinizden gelenin en iyisini yaparak çabalarına değdiğini görmelerini sağlayarak onları cesaretlendirmelisiniz. ' 

' Hayat size ekşi limonlar sunmuş olabilir ama şüphesiz onları kullanmanın bir yolunu bulabilirsiniz '


Sevgiler .


Kaynak : Educateinspirechange.org 
Çeviri: Yeşim Erberksoy

2 yorum:

  1. Her durumda bir çıkış yolu olduğuna kesinlikle inanıyorum ve bunun için de kara deliklerin boyandığı kadar kara olmadığını gerçekten bilmek inanmak hissetmek gerekiyor :) öyle durumlarda gökyüzüne yıldızlara bakmak ifadesi nekadar güzel ve anlamlı..

    YanıtlaSil
  2. harika bir yazıymış bu Ayşe. Bende çok seviyorum bu tarzda yazıları. Hemen kaydettim arada açıp okumak için.

    YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.