Orta Kulak İltihabı-Minik Kelebeğin Annesi

29 Mart 2016 Salı

Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı

Durduk yere kulak enfeksiyonu nasıl olur anlamıyorum valla . Biberonda kullanmıyoruz ki... Pat diye 39,9-39,5 ateş tam 4 gün sürdü . Sabaha kadar nöbetteydim ki ateş her zaman korkutur beni . Ama öyle bir durum ki en ufacık grip-soğuk algınlığı belirtisi ya da her hangi başka bir belirti yok sadece ateş . Direndik ama olmadı doktorumuza gittik . Orta kulak iltihabı dedi . Dolayısıyla düşmeyen ateş de olunca antibiyotiğe başladık .
Banyoda kulaklarına dikkat ederim . Banyodan çıkınca kulak çubuğu ile falan asla kulağını temizlemem . Selpakla görünen yerini siler , kurularım . Kulağının içine asla bir şey sokmam ki çok riskli buluyorum ben . Ufacık çocukların hatta yetişkinlerin bile kulağını kulak çubuğu ile temizlemek çok tehlikeli diye düşünenlerdenim .
Kulak enfeksiyonları , çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklardandır. Çok sayıda kulak enfeksiyonu çeşidi varken en sık görüleni orta kulağın inflamasyonu ve enfeksiyonu anlamına gelen Otitis Media adı verilen tipidir. Orta kulak iltihabı , orta kulağın enflamasyonu enfeksiyonudur. 
Bu iltihap genellikle soğuk algınlığı , boğaz ağrısı ve diğer solunum yolu problemlerine neden olan enfeksiyonlarla baş gösterir. Enfeksiyon ; virüs ya da bakteri kaynaklı , akut ya da kronik olabilir. 

Ne tür mikroorganizmalar orta kulak iltihabına neden olur ? 

Bakteri ve virüsler orta kulak iltihabına neden olabilir . Pnömokok , haemophilus influenza , Pseudomonas ve Moraxella gibi bakteriler akut orta kulak iltihabı vakalarının yaklaşık % 85'inden sebebidir . Virüsler genellikle kalan % 15'i oluşturmaktadır . 

Neden çocuklar orta kulak iltihabına daha yatkındır ? 

Orta kulak iltihabı çocuklarda çok sık görülen bir enfeksiyondur . Çocuklarda östaki tüpleri yetişkinlere göre daha kısa ve yatay olduğundan dolayı mikropların orta kulağa ilerlemesi daha kolay olur .
Orta kulak iltihabının çocuklarda daha sık görülmesinin bir başka nedeni de geniz eti adı verilen boğazın üst arka bölgesinde yer alan ve enfeksiyonlarla savaşan lenfositleri üreten lenf bezinin erişkinlerden daha büyük olmasıdır .
Büyüyen geniz eti östaki borusunun açılmasını önleyebilir . Büyüklerde genellikle orta kulak iltihabı görülmez . Eğer bir yetişkinde bu tür iltihap varsa, başka nedenler aranır. 

Çocuklarda biberonla beslenmeyle orta kulak iltihabının ilişkisi nedir ?

Çocukların biberonla beslenmesi , orta kulak iltihabı geliştirme riskini arttırır . Bebek , eğer yatar pozisyonda biberondan süt içiyorsa süt , kulağa kaçarak enfeksiyon yaratabilir . Emzirme pozisyonu , biberonla beslenme pozisyonundan daha uygundur . Biberonu bırakma hikayemizde de bahsetmiştim . TIK TIK
Bebeğe biberonu vermek ve sırt üstü yatıp , sütü içmesine izin vermek yerine , onu emzirir pozisyonda besleyerek ve yatağa biberonla girmesine izin vermeyerek orta kulak iltihabı önlenebilir. Biberonla beslenirken uyuyan kalan çocukta orta kulak iltihabının yanında dişlerde çürükler de meydana gelir . 

Orta kulak iltihabı olan çocuklarda nelere dikkat etmelidir ? 

Orta kulak iltihabı bulaşıcı değildir. Orta kulak iltihabı olan bir çocuk uçakla seyahat edebilir fakat eğer östaki borusu iyi çalışmıyorsa, basınç kulakta ağrıya neden olabilir. Bu nedenle iltihap geçene kadar uçma , yüzme gibi aktivitelerin yapılmaması tavsiye edilir.


Siz siz olun kulak çubuğundan uzak durun derim ben .
Sevgiler .

26 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun, kıyamam nasıl bakmış öyle kelebek :(
  Allah şifalar versin.

  YanıtlaSil
 2. Canım çok geçmiş olsun ufak bir burun tıkanıklığı da yapıyormuş. Benim oğlumda oldu uçağa bindiğimizde olmuştu. Geceleri çok ağrı yapıyormuş. İlaçları kullanınca geçiyor ama. Allah şifa versin

  YanıtlaSil
 3. çok çok geçmiş olsun canım

  YanıtlaSil
 4. Geçmiş olsun umarım miniğiniz tekrar aynı şeyi yaşamaz

  YanıtlaSil
 5. geçmiş olsun bir de ortakulak iltihabı tekrarlıyor. kızımda küçükken her gribal durumdan sonra tekrarlamıştı. 8 yaşından sonra olmadı.

  YanıtlaSil
 6. Çok geçmiş olsun benim de küçüklükten beri tekrarlar şu yaşa geldim hala aynı :(

  YanıtlaSil
 7. Çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda iyileşir minik kelebek

  YanıtlaSil
 8. Çok geçmis olsun. Ben yetiskin oldugum halde her kis geçiriyorum.

  YanıtlaSil
 9. Geçmiş olsun çok, çocuğu yatarak emzirmek ve soluk algınlığı döneminde burnunu iyi temizlemek gerekiyormuş ve hatta burun temizliğinde otri bebe bin ürünü gerçekten bu konuda başarılı...
  Burnu temiz olmazsa o akıntı iltihaba yol açabiliyor...
  Verdiğin bilgiler için ayrıca teşekkürler...

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.