İlaç Takip Sistemi-Minik Kelebeğin Annesi

31 Mart 2016 Perşembe

İlaç Takip Sistemi

İlaç Takip Sistemi

İnsan olarak özellikle de anne olarak ilaca güvenmek , her türlü sorgulamak istiyoruz . Ülkemizde her türlü sahtekarlık döndüğü için insanın aklına her şey gelebiliyor . Ben bile bu işin içinde olan biri olarak her türlü sorguluyorum ki mesele bir de çocuğum olunca titiz davranıyorum bu konuda . Bu yazım tamamen bilgilendirme amaçlı . İTS dediğimiz İlaç Takip Sistemini telefonlarınıza indirip aldığınız ilacın karekodunu kameranızla çekip sorgulatabilirsiniz . İlaç takip sisteminde kayıtlı olup olmadığını buradan öğrenip inceleyebilirsiniz . Gayet kolay kullanılan bu uygulama sağlığa ilaca olan güvenimizi arttırıyor . App Store ve Google Play Store için arama motoruna 'İTS' yazıp indirmeniz yeterli .
Kısa adı İTS olan İlaç Takip Sistemi , Türkiye’de ilaçların her bir biriminin izlenmesi için kurulan bir altyapıyı tanımlamaktadır . İTS, literatürde “Takip ve İzleme” olarak tanımlanan yapının, ilaç sektörüne uygulanmış halidir. Karekod kullanımı ile ilaç birimleri tekil hale getirilmiş, birimlerin geçtiği her noktadan yapılan bildirimler ile elde edilen hareket bilgisi kullanılarak ilaç birimlerinin takibi ve bu bilgilerin oluşturduğu şecere kayıtları kullanılarak ilaç birimlerinin izlenebilirliği sağlanmıştır . 
İlaç Takip Sistemi dünyada ilk defa Türkiye’de başarıyla uygulanan ve benzeri olmayan yenilikçi bir sistemdir. İlaç Takip Sistemi hastaların ilaca güvenle erişiminin sağlanması için her ilacın konumunu takip etmek üzerine tasarlanmıştır. Bu nedenle piyasadaki tüm ilaçlar üretimden tüketime tüm aşamalarda bildirimlerle izlenir. Bu şekilde sahte, kaçak ve her türlü yasa dışı ilaç satışı engellenmiş olur. Stok durumları izlenebildiğinden ilaçlar gerektiğinde kolaylıkla piyasadan toplanabilir. İlaç Takip Sistemi ile yılda yaklaşık 2,5 milyar ilaç birimi ve her ilaç birimi için ortalama 10 hareket takip edilmektedir. İTS sayesinde ülkemizin bilişim sektöründeki başarısını tüm dünyaya göstermek ve ulusal marka değerimizi arttırmak mümkün olmaktadır. Türkiye’de geliştirilen İlaç Takip Sistemi’nin uluslararası düzeyde uygulanması ve dünya standardının ülkemiz tarafından belirlenmesi hedeflenmektedir. 
İlaca erişim önemli olduğu kadar, ilaçların vatandaşa güvenilir bir biçimde ulaştırılması da önemlidir. Son yıllarda diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ilaç sahteciliğinden çok kupür sahteciliği ile ilgili çok sayıda şikayet gündemdeydi. Ayrıca satılan bir ilacın tekrar satılamaması için uygulanan kupür kesme yöntemi ile ilaç birimleri açılmakta ve bu durum ilaçların güvenilirliğini olumsuz yönde etkilemekteydi. 
Bu sebeplerle 2010 yılı Ocak ayından itibaren, öncelikle ilaca güvenli erişiminin sağlanmasını ; ilaç kupürlerinin bilinmeyen adreslerde yeniden basılması, daha önce geri ödeme kurumlarına satılmış ilaçların ambalajlarından çıkarılıp yeni bir ambalaja konularak defalarca satılması vb. yolsuzlukların önlenmesini amaçlayan , ülke genelinde uygulanmak üzere kısa adı İTS olan İlaç Takip Sistemi projesi geliştirilip devreye alınmıştır. 
İTS’nin asıl amacı, ilacın her birimine güvenle erişimin sağlanması ve bunun garanti altına alınmasıdır. İTS ile piyasadaki tüm ilaçlar üretimden tüketime tüm aşamalarda bildirimlerle izlenir, Sağlık Bakanlığının takibi altına alınır ve herhangi bir sorun olduğunda geri çekme gibi işlemlerle duruma müdahale edilir.

İlaç Takip Sistemi dünyada ilk defa Türkiye’de başarıyla uygulanan ve benzeri olmayan yenilikçi bir sistemdir. İlaç Takip Sistemi hastaların ilaca güvenle erişiminin sağlanması için her ilacın konumunu takip etmek üzerine tasarlanmıştır.

İlaç Takip Sistemi ; 
 • Halk sağlığının korunması , 
 • İlaca güvenle erişimin sağlanması , 
 • İlacın güvenliliğinin tescil edilmesi , 
 • Hizmet şartlarının yükseltilmesi ,
 • Ambalaj ve kupür sahteciliğinin engellenmesi , 
 • Kaçak ilaç satışının engellenmesi , 
 • Sahte ilaç satışının engellenmesi , 
 • İlaç hırsızlığın engellenmesi , 
 • Akılcı ilaç kullanımının desteklenmesi , 
 • “Geri ödemede ambalaj kupürlerinin baz alınması” durumunun getirdiği iş yükünün ortadan kaldırılması , 
 • Ambalajı kesilen ilaçların düşme ve kırılma sebebi ile kullanılamaz hale gelmesinin engellenmesi , 
 • Yeşil/Kırmızı reçete uygulamasının ortadan kaldırılması , 
 • Uyuşturucu ile mücadelenin desteklenmesi , 
 • Özellikle salgın hastalık dönemlerinde oluşan karaborsanın engellenmesi , 
 • Yan etki tespiti gibi ürünün piyasadan toplatılmasının gerektiği durumlarda anlık ve kesin aksiyonların alınması , 
 • Piyasa kontrolü ve denetiminin daha etkili ve daha verimli bir şekilde yapılması , 
 • Anlık güncel veriler sayesinde daha tutarlı tahminler yürütülmesi ve daha hızlı kararlar alınması , 
 • İlaç endüstrisinin yönetimi için etkin raporlar hazırlanması , 
 • Paydaşların stok ve satış verilerinden düzenlenecek raporlarla vergi kaçakçılığının önlenmesi ,
 •  İlaç depoları , serbest ve hastane eczanelerinin çalışma standartlarının düzenlenmesi ve otomasyon ile desteklenmesi , 
 • Dünyada ilk defa Türkiye’de başarıyla uygulanan ve benzeri olmayan bu projeyle , ülkemizin bilişim sektöründeki başarısının tüm dünyaya gösterilmesi ve ulusal marka değerimizin arttırılması , 
 • Türkiye’de geliştirilen İTS'nin uluslararası düzeyde uygulanması ve dünya standardının ülkemiz tarafından belirlenmesi .


Benden söylemesi , duyduk duymadık demeyin . :)  Güven her şeyden önemli . Sevgiler .

4 yorum:

 1. Hic bir seye guvenin kalmadigi ( maalesef ki ) su zamanda cok faydali bir uygulama...

  YanıtlaSil
 2. İlaç takip sisteminden haberdar değildim.Bilgilendirme için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir sistemmis.

  YanıtlaSil
 4. Güzel faydalı bir uygulama ilaç takip sistemi,Faydalarını siz zaten makalenizde sıralamışsınız.emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.