Çinko-Minik Kelebeğin Annesi

9 Mart 2016 Çarşamba

Çinko

Çinko

Hepimizin çocukluğunda tırnağımızdaki o beyaz çizgileri merak etmişliği olmuştur . İşte o beyaz çizgilerin kaynağı çinko eksikliğimizin sebebi . Öyle ki çinko biz yetişkinler için de çocuklarımız için de güçlü bir antioksidandır . Vücudumuzdaki birçok enzimin ve insülin hormonunun yapısında bulunan önemli bir mineraldir . Temel yapı taşlarımızdan biri gibi .Çinko Mineralinin Faydaları :


Vücuttaki pek çok fonksiyonda görev alır . Protein sentezi , büyüme ve cinsel gelişimin yanı sıra özellikle bağışıklık sistemi için gereklidir . Vücudun kendi kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda ve zihinsel fonksiyonlarda önemli roller üstlenir . Yara iyileşmesine oldukça yardımcı olur . Cildin ve kasların erken yaşlanmasını önler . Hücre yenilenmesini destekleyerek cildi güzelleştirir , tırnakları güçlendirir ve saç dökülmesini önler . İştah üzerine olumlu etkilere sahiptir . Özellikle iştah problemi olan çocuklarda birebir etkisi vardır .

Çinko Eksikliği : 

Çinko eksikliğinde, bağışıklık sistemi zayıflar . Halsizlik , yaraların geç iyileşmesi , saçlarda zayıflama ve dökülme gibi belirtiler görülür . Ayrıca , gelişme geriliği , iştahsızlık , öğrenme ve dikkat eksikliği görülebilir . Çinko eksikliği bunların dışında , çocuklarda cinsel gelişim geriliğine ve yetişkinlerde ise sperm sayısı azlığına neden olmaktadır . Tırnaklardaki beyazlama çinko eksikliğinin belirtileri arasındadır . Yemeklerin yanlış pişirilmesi sonucu besin değerlerini kaybetmesi , fazla alkol  tüketimi ve stres çinko eksikliğine neden olan başlıca nedenlerdir .

Çinko Yönünden Zengin Besinler :

Baklagiller , et , deniz ürünleri , tahıllar , yumurta , fındık , süt ve süt ürünleri ile lif yönünden zengin besinler bol miktarda Çinko içeren besin maddeleridir .

Yetişkinlerde günlük çinko ihtiyacı ortalama 15 - 20 mg kadardır. Hamilelikte ve sporcularda çinko ihtiyacı daha fazladır . Bununla birlikte , günlük 50 mg dan fazla çinko almak yan etkilere neden olabilir .


Sevgiler .

13 yorum:

 1. Ne güzel bir yazı olmuş, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler;)

  YanıtlaSil
 2. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Çocukken çok olurdu annem babamda hep vitamin eksikliğinden der, Yemen gerek derdi :) anılarla bilgilerde geldi, teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
 4. Kulaklarda küpe kalacak şekilde bilgiler bunlar.. Vücuttaki değerlerin biri biraz düşse hemen vücut sinyal veriyor. İyi anlayıp hemen gerekeni yapmakta fayda var. Çok teşekkürler bu değerli bilgiler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Ne kadar güzel faydalı bir yazı olmuş :) bende bir sürü şey öğreniyorum bu sayede sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Neyse ki çinko bir çok yiyeceğimizde bulunuyor. Çinko alıyor muyum acaba diye panik yaptım bir an!
  Bilgilendirme için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 7. Çok faydalı bir yazı olmuş.Küçük oğlum fındık hastası her gün 1 kase fındığı yer.Çinko olduğunu bilmiyordum.Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim :)

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.