Kahvaltısız Asla !-Minik Kelebeğin Annesi

4 Şubat 2016 Perşembe

Kahvaltısız Asla !

Kahvaltısız Asla !

Kahvaltı sever hatta çok seven , çalışan anne ve güne erken saatlerde başlayan biri olarak güne asla ama asla kahvaltısız başlamam . Çünkü kahvaltı yapmadan afyonum patlamaz . :)  Günün en önemli öğünü diye düşünenlerdenim . En sevdiğim öğün olur kendileri . Ahh bir de pazar kahvaltıları var ki tadına doyum olmaz . Tabii pazar kahvaltılarının anlamı bir başka . :) 
Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını , biten enerjinin tekrar alınabilmesini sağlayan en önemli öğündür. Kahvaltı kan şekerini yani vücut glikoz değerini düzenler . Glikoz beyin için en önemli enerji kaynağıdır. Çünkü beyin bir enerji deposuna sahip değildir .  Çocuklar için okulda veya yetişkinler için iş yerinde beyin fonksiyonları için yüksek oranlarda glikoza ihtiyaç duyulur. Uyanır uyanmaz gereksinim duyulan tüm besinleri karşılayıp vücudun güne hazır hale getirilmesi gerekir ki , bu bireyleri fiziksel ve psikolojik olarak etkiler. 
Her gün düzenli olarak kahvaltı yapan kişiler , diğerlerine oranla daha başarılı ve verimlidir. Kahvaltı alışkanlığına sahip olmayanlarda ise konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve bitkinlik gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca , sağlıklı bir kahvaltının yaşlanmayı geciktirdiği, yaşlılık döneminde ortaya çıkması muhtemel bellek ve algı kusurları ile kas zayıflıklarına engel olduğu da araştırmalarla ortaya koyulmuştur. Her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapan bireylerin kilolarını korudukları , daha düşük kolesterol ve daha dengeli kan şekerine sahip oldukları yapılan araştırmalarca ispatlanmaktadır. Ayrıca yine yapılan araştırmalara göre düzenli kahvaltı yapan bireylerde vitamin ve mineral eksiklikleri görülmemekte , sabahları uykuyu kahvaltıya tercih eden bireylerin daha hızlı kilo aldığı ve kalp krizi riskinin en fazla olduğu kişiler olarak biliniyor . 
Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları öğretilmek isteniyorsa ilk hedef kahvaltı alışkanlığını kazandırmak olmalıdır. Kahvaltı çocukları öğrenmenin getireceği zorluklara karşı hazırlar. Bu nedenle okul hayatında kahvaltının önemi daha da fazladır. Gelişim sürecini henüz tamamlamamış bireylerin hızlı değişimleri, yeterli ve dengeli beslenmeyle desteklenmelidir . Gerekli olan karbonhidrat , protein , yağ , vitamin ve minerallerden oluşan besin öğelerinin doğru öğünlerde yeterli miktarlarda alınmaması, bağışıklık sistemini zayıflatır. Karın ağrısı veya şiddetli açlık ağrılarının, kahvaltı yapmadıkları günlerde çocukların söylediği en önemli şikayetlerden biri olduğu dikkati çekmektedir. Bu nedenle her çocuğun düzenli bir şekilde kahvaltı yapması sağlanmalı, yapamıyorsa kahvaltı yapmalarına uygun koşullar yaratılmalıdır. 
Yapılan araştırmalara göre ; kahvaltı yapan çocuğun problem çözme gibi konularda daha başarılı olduğunu , kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğunu, beslenme bozukluklarından oluşan hastalıklara daha az yakalandıklarını ve kahvaltı yapmayan çocukların kahvaltı yapan çocuklara göre daha şişman olmaları kahvaltının önemini bir kez daha ispatlamaktadır . 

Eee hadi bakalım herkes kahvaltısını yapmadan güne başlamasın . :) 

Sevgiler .


10 yorum:

 1. Kahvaltı benim içinde çok önemli:) sizi gfc ile takibe aldım.Bende Antalyada yaşıyorum:) Bloguma beklerim:) sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Birebir katiliyorum. Benim de en sevdigim ögündür.

  YanıtlaSil
 3. Kahvaltı benim de en sevdiğim öğün :) Ama çok sık yapılan bir yanlış aşırı ve ağır kahvaltılar, hani 20 çeşit kahvaltı modası var ya.. Halbuki kahvaltı dediğin 1 dilim ekmek, az peynir zeytin domates, 1 yumurta ve 1 bardak süt olursa gerçekten sağlıklı oluyor. Bir de kültürlerarası bilgi eklemek istedim; Fransızlar güzelliklerini sadece kahvaltıda yedikleri başka hiç bir öğünde ya da arada yemedikleri şekerli tatlara bağlıyorlar ;) Mesela çikolatalı kruvasan ve kahve çok yaygın bir kahvaltı Fransa'da :)

  YanıtlaSil
 4. Blogumun ilk yazılarına bakarsanız neredeyse 2 3 gün kahvaltını öneminden ve kahvaltı düzeninden bahsettim. Bence kahvaltı güne ne kadar dinç başlayacağımızı belirleyen etken.

  YanıtlaSil
 5. ben de bir kahvaltı aşığı olarak okula,işe kahvaltısız gidenleri hiç anlamamışımdır :D bazı geceler sabah olsa da kahvaltı yapsam diye düşündüğümü bilirim :D hele o masa sohbetleri.. :)

  YanıtlaSil
 6. Kahvaltı - olmazsa olmaz.Hele bir de Pazar kahvaltıları , mutluluk sebebim :)

  YanıtlaSil
 7. bende çok seviyorum ama her zaman sadık olamıyorum malesef

  YanıtlaSil
 8. önceleri kahvaltı etmeyen ben şimdi vazgecemediğim öğün. Hatta çok zevk alıyorum yerken :)

  YanıtlaSil
 9. Kahvaltı günün en önemli öğünü harika bir yazı olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 10. Kahvaltı olmadan asla ♥ :) bende bloguma beklerim http://incimisali.blogspot.com.tr/ :)

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.