Gebelik Testi-Minik Kelebeğin Annesi

15 Şubat 2016 Pazartesi

Gebelik Testi

Var mı hala atmaya kıyamadığı gebelik testlerini saklayan ?  :) Ne yalan söyleyeyim , kelebeğime hamile olduğumu öğrendiğimde eşim inanamamıştı ve heyecandan ardarda testler yapmıştık . Çünkü 2. çizgi silik çıkmıştı . Ama çift çizgiyi görünce yüzümüzdeki o ifade , gülümse , mutluluk bambaşka güzeldi . O komik hallerimize gülüyorum şimdi . Bazı insanlara göre itici gelse de ben o testleri bir kutuda hala saklarım .  :)
Gebelik testi , bebek düşünen , hamilelik şüphesi olan her kadının bin bir heyecanla yaptığı  testlerdir . Hamilelik sonrası 4 günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılar . Hamilelik sonrası salgılanmaya başlanan HCG hormonu anne adayının vücuduna yayılır. Önce kanda bulunan HCG daha sonra idrara da geçer . Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi idrardan da yapılabilmektedir . İdrar örneğinin alınması kan alınmasından daha kolay ve pratik olduğundan evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır .  
Önemli olan sabah ilk idrardan yapılan gebelik testinin güvenilirliğinin daha yüksek olduğunun bilinmesidir. Nedeni ise gece boyu hormon salgılanır ve birikim olur . Sabah ilk yapılan idrarda hormon yoğunluğu daha çok olması sebebiyle daha kesin sonuç verir .
Unutulmaması gereken , özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve regl görmeme olayı da devam ediyorsa bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır. Kadın Doğum Uzmanı gerekirse kan testi ve ultrason gibi yöntemlerle gebelik yönünden incelemeler yapabilir . Aynı şekilde gebelik testi pozitif ise de ileri tetkik ve inceleme için de bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır . Evde yapılan gebelik testleri regl gecikmesinden 1 hafta sonrasında yapılırsa daha iyi sonuçlar verebilir.
Özellikle adetin gecikmesinden 7 gün sonrasında evde yapılan gebelik testleri , doğru , uygun yapıldığı takdirde % 90 doğru sonuç vermektedir.  Bunun için ideal olan ortalama 1 haftalık bir regl gecikmesi varlığıdır. Doktor tarafından genellikle kanda yapılan gebelik testleri istenir. Bu teste ise Beta HCG testi olarak adlandırılır . Hızlı ve kesin sonuç verdiğinden , Beta HCG testi oldukça güvenilirdir .
Bazen de yapılan testler de çıkan ikinci çizgi silik , soluk olur ya da çok belirgin olmaz . Bu da bir gebelik başladığının göstergesidir . Bazen de test hata verebilir . Öyle ki bazen de regl döneminden önce yapılan erken gebelik testi dediğimiz testler %99 kesin sonuç verir . Erken yapılan gebelik testi yeni var olan , örneğin 2 haftalık olan gebeliği bile ortaya çıkarıyor .

Çift çizgilerle başlayan mutluluklarınız olsun . :)
Sevgiler .

18 yorum:

 1. valla başlığı gorunce birden aaa 2.geliyor sanırım dedim :) bende saklıyorum annem çok kızmıştı bu da saklanırmı diye :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy Gülşah :) benim gözüm korkuyor ne yalan söyleyeyim . Ben seni örnek alıp yağız ile ela gibi düşünüyorum kardeş yaş aralığını ;) Allah yine de hayırlısını versin

   Sil
 2. çok tatlısınız, yazıyı severek okudum, umarım diğer çift çizgilerinizde olur ;)

  YanıtlaSil
 3. Ya aslında saklamak ne kadar güzel bir fikir :) İlerde (tabiiii çoooook ilerde ) bende saklarım diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 4. dünyanın en güzel haberini aldığınız testi saklamak çok güzel Ayşemm :) Rabbim senin ve ailenin mutluluğunu daim etsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah sana da bu güzel haberi almayı nasip etsin canım benim :)

   Sil
 5. Ben de sürekli eczaneden alırdım. Hele kızımı dusundugumuz sıralar her gün alırdım. Bir de farklı eczanelerden alırdım. Bu kadın niye her gün test alıyor demesinler diye

  YanıtlaSil
 6. Bişey söyleyeyim mi yalnız değilsin ben de saklıyorum:)))

  YanıtlaSil
 7. Ilkinde bir sure saklamıştım tabi taşınırken cop oldu. 2. De sadece fotoğraf çektim geri kalanlarını esime bile göstermeden attım :) ilk heyecanla insan yapıyor öyle seyler bilirim ;) benim testler hep net bir sekılde çift çizgi çıktı. Allah isteyen herkese versin

  YanıtlaSil
 8. Henüz anne değilim fakat bu yazın benim için çok bilgilendirici oldu canım:) güzel bir paylaşım olmus:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. faydam olduysa ne mutlu bana :) teşekkürler sevgiler

   Sil
 9. :D ben de saklıyorum! içinde çiş var böööğk diyorum ama yine de saklıyorum! 2,5 sene sonra acaba hala çizgi var mı dedim baktım duruyor :D

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.