Demir Eksikliği İlaçları Nasıl Kullanılır ?-Minik Kelebeğin Annesi

1 Şubat 2016 Pazartesi

Demir Eksikliği İlaçları Nasıl Kullanılır ?

Demir Eksikliği İlaçları Nasıl Kullanılır ?

Anemi diğer adı ile kansızlık , kandaki hemoglobin değerinin düşmesiyle ortaya çıkıyor . Yani kandaki alyuvarların sayısının azalması ile kansızlık oluşuyor .
Kansızlığın bir çok nedeni var . Çocuklarda bir çok nedenle anemi meydana gelebilir . Demir içerikli gıdalarla beslenmemesi , inek sütünü fazla tüketilmesi diğer bir etken ise anne de demir eksilikliği anemisinin  olmasıdır .
Yetişkinlerde ise anemiye neden olan en büyük sebep beyaz ekmek tüketilmesidir . İkinci büyük sebep ise yemekten hemen sonra çay içilmesidir . Beyaz ekmeğin hem içeriğindeki demir değeri çok düşüktür , hem de içeriğindeki lifler diğer gıdalardan alınan demirin emilimine engel olur . Bu sebeple tam buğday ekmeği tüketmek , demir ve sağlık açısından çok daha faydalıdır . 
Aynı zamanda keçi boynuzu pekmezi de doğal bir çözüp olup , anemi oluşumunu engellemeye oldukça destektir . Aynı zamanda demir eksikliği anemisinde kullanılan ilaçlar kafaya göre alınabilecek vitamin formunda ilaçlar değildir . Mutlaka doktor kontrolünde ve gerekli tahlil sonucuna göre alınmalıdır . 

Peki demir ilaçları ile bilinmesi gerekenler ;


 • Demir ilaçları aç karnına kullanılır , tok karnına alınırsa midedeki gıdalar demir emilimini bozar .
 • Yemeklerden 1 saat önce veya yemekten 2 saat sonra alınmalıdır .
 • C vitamini demir emilimini arttırdığı için , ilaçtan hemen sonra portakal , mandalina suyu verilmelidir .
 • Demir ilaçları mideye dokunabilir , dışkıda renk değişikliği yapabilir .
 • Demir şurupları dişlerde renk değişikliği yapabilir , kalıcı diş lekeleri oluşmaması için ilacın ardından hemen su içirilip hemen diş macunsuz dişlerin fırçalanması gerekir .

Sevgiler .
10 yorum:

 1. Bir de şunu eklemek istedim. Tahlil yapmadan demir ilacı kullanmamak lazım. Demirin fazlası çok zararlı çocuklarda. En güzeli bahsettiğiniz doğal yöntemler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii ki onu da belirtmiştim kesinlikle tahlil olmadan olmaz

   Sil
 2. Şu anda demir şurupları kullanıyoruz bende dahil:(
  Dediklerine vardı harfine katılıyorum...
  Blogunuda takibe aldım...

  YanıtlaSil
 3. Merhaba çok önemli bir kunuya değinmişsin. Ben de hep doğal yöntemlerle yapmaya çalıştım. Çok şükür büyük bir sorunumuz olmadı..

  YanıtlaSil
 4. Beyaz ekmeğin demir emilimini olumsuz etkilediğini bilmiyordum... Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Ne mutlu faydam olduysa ben teşekkür ederim sevgiler :)

  YanıtlaSil
 6. valla ayşecim teşekkür ederim. Doktor verdi şurup şeklinde nasıl kullanacağım konusunda tereddüt ediyordum. Şimdi bilgilendim süpersin.

  YanıtlaSil
 7. C vitamini ile alinmasi gerektigini biliyordum diger bilgileri de edinmis oldum. Tesekkürler. Saglikla ilgili yazilarini çok faydali buluyorum.

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.