Çocuk Kitaplarının Önemi ( Konuk Yazar )-Minik Kelebeğin Annesi

27 Ocak 2016 Çarşamba

Çocuk Kitaplarının Önemi ( Konuk Yazar )

Blog dünyasının bana kazandırdığı en naif güzel insanlardan bir tanesi Gülşah . 2 Çocukla Hayat adlı blogunu çok keyifle ve severek takip ediyorum . Gülşah 'ı hem anne hem blogger olarak çok başarılı buluyorum . Takdir ediyorum ve örnek alıyorum . Gülşah benim blogumun ilk konuk yazarı oldu . Beni çok mutlu etti . Kendisine bu güzel yazısı ve misafirliği için çok teşekkür ediyorum . 

Çocuk Kitaplarının Önemi ( Konuk Yazar )


Biri 10 yaşında diğeri 3 yaşında iki evlat sahibiyim. İlk çocuğumu kucağıma aldığım andan itibaren en büyük hayalim  kitap okumayı seven çocuklar yetiştirmekti . Benim tüm okul yıllarım bol bol kitap okumak, günlük yazmak, kompozisyon yarışmalarına katılmakla geçti. Ama annem hep abarttığımı söyler gözlerimin bozulacağını ima eder moralimi bozardı. Çocuk aklımla bile büyüyüp anne olayım ben çocuklarıma annem gibi davranmayacağım derdim. İşte bunu da elimden geldiğince uyguladım ve uygulamaya devam ediyorum. 
Çocuklarımın ilk oyuncakları yumuşak kemirile bilen bebek kitapları oldu. Oyuncak hediyesinden çok kitap hediye ettim. Oyuncak sepetinden önce ilk yıllarında odalarına boylarına göre  kitaplık kurdum. Yatarken bende dahil herkes kendi kitabını aldı okudu. 
Bu bir kısır döngü çocuklara al bunu oku ya da al bunu yap dersen yapmaz çocuk her zaman anne babadan gördüğünü yapar. Evet babamız kitap okumuyor hatta hiç ilgisini çekmiyor bu yüzden bana daha çok iş düştü ve kitaplarımı hep onların gözü önünde yerleştirdim birlikte kocaman bir kitaplık oluşturduk. 
Çocuk bu oturup dinlemeyedebilir ama azimle hep yanlarında okudum ve hala da devam ediyorum. 10 yaşında ki oğlumdan bunun geri dönüşünü artık alıyorum. Çok güzel uydurma hikayeler yazıyor. Ve telefonuma indirdiğim bir kitap sitesinden canı istedikçe sepete kitap atıyor bende müsait oldukça alıyorum. Bazen bize çok kızıyor veriyorum eline kalem kağıt bütün duygu ve düşüncelerini yaz diyorum yazıyor ve saklıyor. Bazen de okumam için gözüme sokuyor .
Küçük kızıma da bir bebek alıyorsam yanına illa bir kitap sıkıştırıyorum şimdi ki çocuk kitaplarının çizimleri hikayeleri çok güzel beni bile eğlendiriyor. Artık onunda kendince kocaman bir kitaplığı var. Bazen alıyor eline kitaplarını resimlerine göre hikayeler uyduruyor. Umarım oda büyüdüğünde abisi gibi bir kitap kurdu olur.

Sizde okuyun hiç sevmiyorsanız bile vakit yok diyorsanız bile çocuklarınıza aldığınız kitapları okuyun ve okurken o dünya da yaşadığınızı hayal edin 10 dk olsa gerçek dünyadan uzaklaşın nasıl rahatladığınıza inanamayacaksınız .

Bloğumda tek tek kitap önerilerimi de paylaşıyorum. Umarım okumayı çok seven bir nesil yetiştirebiliriz.

Sevgiler


Gülşah ÖNEN
4 yorum:

 1. misafir ettiğin için ben teşekkür ederi canım ;)

  YanıtlaSil
 2. Çocuklara örnek olmak çok önemli özelliklede kitap konusunda. Bizde de manzara aynı sizdeki gibi sevgili Gülşah çabalıyorum ama başarabilecekmiyim emin değilim...
  Kitap kurdu çocuklar yetiştirmek umuduyla sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. başarırsın eminim ağaç yaşken eğilir temellerinde kitap olduktan sonra mutlaka seveceklerdir ;)

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.