Krup Kabusu-Minik Kelebeğin Annesi

17 Aralık 2015 Perşembe

Krup Kabusu


Krup Kabusu

Evet krup bence kış kabusu çünkü anne - kız ' KRUP ' a yakalandık . Öksürmekten konuşamaz haldeydim . Berrak bana göre daha iyiydi çok şükür , evde maske ile gezdim . Şimdi söyleyin nasıl seveyim ben kışı . Sevmiyorum işte...!
Berrak bile şimdiden anne yaz gelsin denize gidelim demeye başladı . Anne yazı çok seviyorum diyor da başka bir şey demiyor . Çocuğuma da geçirmişim yaz sevdamı .  :)
Her ne kadar ilacın içinde olsam da sevmiyorum pek ilaca yüklenmeyi . Doğal yöntemler daha cazip ya da masum geliyor bana . Ballı ıhlamurlar , zencefilli ballar , ayak tabanlarımıza vicks sürmeler falan derken neyse ki antibiyotiksiz , ilaçsız atlattık . O değil de bir ses tonum vardı ki sanki konuşan başka biriymiş gibi . Hatta 5-6 gün  travesti gibi bir ses tonu ile gezdim . Bir diğer karga gibiydim . :)

Krup nedir ?

Krup , gırtlak ve çevresini tutan , ses tellerinde şişmeye ve ses kısılmasına neden olan  yetişkinlerde ama daha çok küçük çocuklarda görülen soğuk algınlığıyla birlikte gelişen viral bir solunum hastalığıdır .

Belirtileri  ;

 • Belirtileri genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlar . 
 • Virüs , bakteri ve alerji nedeni ile ortaya çıkar ve şiddetlenir .
 • Burun akıntısı , şiddetli boğaz ağrısı , ateş olur . 
 • Gırtlak , nefes borusu ve bronşlara doğru ilerler . 
 • Yoğun öksürüğe neden olur . 
 • Hırıltılı bir ses oluşur . 
 • Ani solunum sıkıntısı yaratır . 
 • 5-6 gün sürebilir sonra giderek azalır . 
 • Daha çok kış aylarında ve bahar aylarında görülür .

Herkese mümkünse hastalıksız bir kış diliyorum .

Sevgiler .
14 yorum:

 1. yaa çok geçmiş olsum ilk defa bu adı duydum kışın maalesef hastalıkla geçiyor bende yaz aylarını seviyorum ama kış ayıda süperdir sevmeliyiz diye çocuklara gaz veriyorum :)

  YanıtlaSil
 2. Çok geçmiş olsun. Seni çok iyi anlıyorum. Ben de öksürüp duruyorum. Zencefil çayı iyi geliyor. .

  YanıtlaSil
 3. Çok geçmiş olsun...krup hastalığını ilk kez duyuyorum..yeni yeni hastalıklar çıkıyor....kış zor, inşallah çabuk atlatırsınız ikiniz de...tekrar acil şifalar...

  YanıtlaSil
 4. Boğulurcasına öksürmek hastalığı Krup.. Çok geçmiş olsun, çok sıkıntılı, bir yapıştımı artık 2 hafta gitmiyor pis şey! Bu arada bu senenin gribi de aşırı öksürüklü seyrediyor, biliyorsun her sene başka halde saldırıyor, bu senenin numarası da öksürük... Bu arada aman Vicks ayak tabanına bile olsa 0-2 yaş grubunda çok çok tehlikeli belirtelim, direkt ilerde astıma yakalanma riski yaratıyormuş! Buradaki doktorlar çok uyarırlar yeni anneleri...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Ceren .
   Vıcks ile ilgili yazımda bahsetmiştim .
   http://www.minikkelebeginannesi.com/2015/11/dikkat-vicks-pomat.html

   Sil
 5. Krup genelde gece ortaya çıkıyor. Büyük oğlumda çok çektim. Nefes alamayacak dereceye geliyordu. Acile götürdük kimi zaman hava verdiler. Bu konuda oldukça tecrübelerimiz var. Zaten vicksi yazmışsın onun dışında doktorlar dışarıdaki hava temizse (kömür kokusu falan yoksa) 10-15 dakika soğuk hava öneriyorlar. Gerçekten çok iyi geliyor. Gecenin bir yarısı battaniye sarıp çok çıktık balkona. Bir diğeri soğuk buhar makinasındaki buharı 15 dakika solumasını sağlamak, yarım saat ara verip tekrar soğuk buhar makinasına tutulması ve en önemlisi odanın tabiki de nemli olması.
  Geçmiş olsun...

  YanıtlaSil
 6. Bu sıkıntının adının Krup olduğunu bilmiyordum off çok sıkıntılı bir durum:(

  YanıtlaSil
 7. Krup hastalığını yeğenim yakalandığında duymuştum ilk defa. Acil şifalar diliyorum size.

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.