Çeyizlerin Olmazsa Olmazları İğne Oyaları-Minik Kelebeğin Annesi

16 Aralık 2015 Çarşamba

Çeyizlerin Olmazsa Olmazları İğne Oyaları

Çeyizlerin Olmazsa Olmazları İğne Oyaları
İğne oyası havlu kenarları 2016

Eskiden her kadının elinden düşmeyen en güzel şeymiş iğne oyaları . Benim anneannem tam bir ustaydı bu konu da ne çok yapardı . Çeşit çeşit güzel güzel rengarenk el emeği göz nuru her biri . Böyle bir merakınız öğrenme isteğiniz varsa ya da ilgileniyorsanız mutlaka Yeni Hobiler sitesini ziyaret edin derim ben . 

Evlerimizi süsleyen, en modern ve şık motiflerden oluşan iğne oyaları, danteller ile de karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde bayanların sıklıkla tercih ettiği, iğne oyası fiskos modelleri ve salon takımları, evleri daha şık gösterebilmenin yolları arasında yer alıyor. Fiskos için iğne oyası modelleri, masalar için hazırlanan örtüler, vitrinler için yapılan takımlar, farklı oya modelleri ile hazırlanmış olan abajur ve aksesuarlar, evlerin dekorasyonu için bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Klasik ve basit olarak yapılan örneklerden oldukça sıkılmış olan bayanlar, birbirinden şık olan bu modelleri evleri için rahatlıkla seçebilir. Özellikle masalar ve köşelerin vazgeçilmezi olan fiskoslar için olmazsa olmaz olan örtüler, danteller ile hazırlanmaktadır.
Klasik olarak görülen modellerin dışındaki oya örnekleri ile hazırlanan danteller, masalarda ve konsollarda genellikle aynı motiflerin kullanılması ile yapılıyor. Bu sayede ev içerisinde de bir bütünlük sağlanmış oluyor. Dantel örnekleri salonlarda ve vitrin içlerinde genellikle beyaz olarak tercih ediliyor. Fakat evin mobilyasının rengine veya diğer dekoratif ürünlerin rengine uygun olarak iğne oyası yazma örnekleri de hazırlanabilir. Evin bu alanında genellikle gül ve papatya gibi çiçeklerin desenlerinden faydalanılırken, karışık bir yapıya sahip olmayan bazı geometrik desenler de tercih edilebiliyor. Çünkü gül ve papatyalar genellikle bu alanların çok daha ferah ve taze bir  hava katmaktadır. Bunun dışında salonlar için, krem veya ten renginde de danteller yapılmaktadır.                                                  
Danteller hem büyük hem de küçük parçalar halinde yapılabilir. Bunlar arasında en kolay yapılan iğne oyaları , kenar oyalarıdır. Kenar oyaları sadece seçilen yazma veya  havluların kenarına uygun boyutlarda hazırlanır. Kenar oyaları da ince veya kalın olarak yapılabilir. Bunun dışında yapılan hobiler içerisinde masa örtüleri ve yatak örtüleri, danteller ile hazırlanacaksa, büyük parçalar halinde hazırlanır. Bir bütün parça şeklinde hazırlanan örnekler dışında, bir de küçük parçaların hazırlanarak birleştirilmesi ile yapılan danteller bulunmaktadır. Bu, dantellerin kullanılacağı alana ve yapılacağı desene göre değişiklik göstermektedir. Dantelleri en güzel gösteren renk beyaz renk olduğu için, bu tür örnekler hazırlanırken, beyaz iplerden faydalanılabilir.

Sevgiler .3 yorum:

  1. Benim hem anneannemin, hemde annemin alanı. Anneannem rahmetli oldu. Ondan bana çok güzel iğne oyaları kaldı. Annemin ise artık eskisi gibi gözleri iyi görmüyor, birde artık sıkılıyor :) Ama ondan da bana iğne oyalı çemberler var. Özenle korur, saklarım. Gerçektende öyle, çeyizlerin olmazsa olmazı :) Sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. İğne oyasindan taki yapmıştım bir ara. Zor bir uğraş ama çok güzel oluyor

    YanıtlaSil
  3. çok güzel görünüyorlar ben hayatta yapamam :(

    YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.