Bebeklerde Bıngıldak-Minik Kelebeğin Annesi

3 Aralık 2015 Perşembe

Bebeklerde Bıngıldak

                                             
Bebeklerde Bıngıldak
         

Doğum sonrası annelerin bebeklerindeki ilk dikkatini çeken noktalardan biri bebeğinin başındaki yumuşak bölgelerdir . Bıngıldak tıbbi terim olarak fontanel olarak adlandırılır . Bıngıldak kafa kemiklerinin birleşimi arasında kalan boşluktaki bağ dokuya denir . Bıngıldak hemen saçlı derinin altında ve alt kısmı yağ tabakasıdır .
Bıngıldağın iki önemli görevi vardır . Biri doğum esnasında esnek yapısı ile dar olan doğum kanalından kolayca geçmesini sağlar . İlk iki yıl beyin oldukça  hızlı büyür . Bıngıldak kafa ve beynin gelişip büyümesinde oldukça önemli göreve sahiptir .
Yeni doğan bebeklerin başında bulunan bıngıldak toplamda 6 tanedir . Önemli aynı zamanda büyük olanı , dikkat çeken ve kontrol gerektiren ön bıngıldaktır . Arka bıngıldak daha küçük olması sebebiyle kapanma süresi 3 ay , ön bıngıldağın kapanma süresi ise bebeğin gelişimine göre 9 ile 18 arasındadır . Ön bıngıldak 9 aydan erken de kapanabilir , daha geç de kapanabilir . Bazı bebeklerde ise 24 ayda kapanabilir .
Bu her şey de olduğu gibi her bebeğin gelişimine göre farklılık gösteren bir durum . .Bazı istatistiklere göre bebeklerin bıngıldakları  %1 'inde ilk 3.ayda , %38 inde 12.ayda , %96 sında ise 24. ayda kapanır .
Zamanında her anne gibi bende kızımın başında bulunan o yumuşak bölge için dikkatli davranıp , ister istemez korkmuştum . İçgüdüsel olarak banyo yaptırırken , saçını tararken , saçını kurularken ve darbelere karşı korumaya çalışırız .
Çünkü halk arasında bu yumuşak bölge korkulacak bölge olarak adlandırılmış durumda . İçgüdüsel olarak banyo yaptırırken , saçını tararken ,saçını kurularken ve darbelere karşı korumaya çalışırız .
Doktor kontrolümüzde doktorumuza sorduğumda korkmamın yersiz olduğunu , bıngıldağın sağlam bağ dokusu ile beyni koruyucu göreve sahip olduğunu hatta kafa travmalarında çelikten bir kask gibi koruma sağladığını söylemişti.
1 yaşına kadar her bebeğin devamlı doktor kontrolünde bulundurulması ve bıngıldağının kontrolü gerekmektedir . Zaten her kontrolde hemen hemen her doktor ya da aşı günlerinizde ebeniz bebeğinizin başındaki bıngıldağı kontrol eder .
Bıngıldağın kapanışı zaman alabilir . Bu durumda korkulacak ya da endişe edilecek bir durum söz konusu değil . Doktorunuz ile irtibat halinde olmanız yeterli olacaktır .

Sevgiler .Kaynak : Bebek gelişim kitabı

5 yorum:

 1. Teorik bilgilerle dolu, bilgilendirici post için teşekkürler!
  Çok önemli noktalar üzerinde durmuşsunuz, inşallah dikkate alınır!
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Bebeğimin yumuşak bölgesi için endişelendiğini hatırlıyorum. Ne zaman sertleşecek diye hep bir merak içindeydim. Sanırım 1 yaşlarına doğru yumuşaklığı kaybolmuştu.

  YanıtlaSil
 3. Faydalı bir bilgi bu canım teşekkürler.

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.