Kuru Cilt & Atopik Dermatit Cilt-Minik Kelebeğin Annesi

11 Kasım 2015 Çarşamba

Kuru Cilt & Atopik Dermatit Cilt

Kuru Cilt & Atopik Dermatit Cilt

Anne - kız kuru cilde sahibiz . Berrak da maalesef bu konuda bana çekmiş . Ben o kadar kuru bir cilde sahibim ki ne kullandıysam hep aynı sonuç . Her banyo sonrası anne-kız bebe yağları vücut nemlendirici kremleri sürüp sürüştürüp oturuyoruz .  :)
Alerjik yapım ve kuru hatta aşırı kuru cilde sahip olmak benim için dezavantaj , özellikle kış aylarında mahvoluyorum desem yeri . Zaten hiç yağlı bir cilde yağlı bir saça sahip olma lüksüm olmadı . Ergenlik dönemimde bile öyle aman aman sivilce bile çıkmadı yüzümde . Şimdi de aynı . İyi mi bence değil . Adeta göbeğim çatlıyor cildimin nem dengesini sağlamak için neler kullanmıyorum ki yok sömürüyor cildim resmen .
Bu gidişle erken yaşlanacağım herhalde neyse Allah'tan minyon tipimden zayıflığımdan yaşımı küçük gösterdiğimi söylüyorlar da oradan kurtarıyorum.  :) Neyse ruhum genç kalsın önemli olan o .  :) 
Dermatoloji uzmanlarına mı gitmedim . neler kullandım neler . Özellikle kış aylarında kullandığım nemlendiricilere rağmen bacaklarımın derisi pul pul olup dökülüyor . Saçlarım desem kupkuru bazen banyoda keçe gibi oluyor . 
Kızım da aynı durumlar olunca doktor yolunu beraber tuttuk . Cildimiz aşırı kusurluktan atopik dermatit cilde yatkınlığı  varmış . 
Atopik dermatit deride kuruluk , kızarıklık , pullanma ve şiddetli kaşınma ile seyreden deri hastalığıdır . Alerjik yatkınlık ve kuru ciltli kişilerde daha çok görülen deri lezyonlarıdır . Atopik dermatit herhangi bir yaşta görülebilse de genelde çocukluk yaşlarında başlıyor .
Atopik dermatit bebeklerin bir kısmında 2 aylıkken başlayıp , 2 yaşından sonra duraklama durumuna sahip . Bebeklikte yanaklarında , alında kızarıklık , tahriş ve çatlaklar oluşturur . Saçlı deride de aynı belirtileri gösterir .
Atopik dermatit cildin en önemli belirtisi cildin aşırı kuru olmasıdır . Hem lezyonların ortaya çıkmasını sağlar hem de kuru cilt sebebiyle meydana gelen pullanma en belirgin belirtisidir . Kendimden örnekle dönemsel ve mevsimsel olarak geçebilir ya da tekrarlayabilir .
Nemlendiriciler en büyük desteği sağlıyor . Ne kadar nemlendirirsek atopik bir cildin alevlenmesi , kaşıntının şiddetlenmesi o kadar az oluşacak demektir . Bol nemlendirmek en iyisi .


Kuru Cilt & Atopik Dermatit Cilt


Bebelerde ve çocuklarda aynı zamanda Berrak'ın da kullandığı anne-bebek markası olan Mustela Stelatopia serisini tavsiye ederim . Atopik dermatit ciltlerde oldukça başarılı . Zaman zaman kendime de kullanıyorum . Ama benim cilt kuruluğumu daha çok kış aylarında Excipial lipo losyon ve bebe yağı gideriyor .
Excipial lipo içerisindeki üre ve yağ içinde su emilsuyonu olması sebebiyle anında kuruluk ,kaşıntı ve derimdeki pullanmayı geçiriyor .

Kuru Cilt & Atopik Dermatit Cilt


Amanın bir de kış aylarındaki dudak kuruluğum , dudaklarımın çatır çatır çatlaması var ki Blistexi dudak stickleri ve kavanozlarını tek geçerim . Neredeyse 5 yıldır vazgeçilmezim diyebilirim .
İşte bir de bu sebeple kışı sevmez oldum . Kuruyan bir cilt hem de iki tane anneli-kızlı .  :)

Sevgiler .

Not : Doktorunuza danışıp kullanınız . Reklam değil , anne tavsiyesidir .

6 yorum:

 1. Çok çektik atopik ciltten, bebeğimde aynı durumda şu an 11 aylık daha iyi tabi. Bende mustela kullandım, blogumda da detaylı yazmıştım.
  www.ebrushka.net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef atopik cilt çektiriyor zamanla normale dönse de ara ara tekrar ediyor mevsimsel :)
   blogunuzu takipteyim sevgiler :)

   Sil
 2. aynen bennim ballı böcüğümdede var bu sorun 2 aya yakın çektik bu sıkıntıdan daha sonra yünden olduğunu anladık yün bişey giydiği anda kızarıyor yavrumm :( en son coresatin de care bulduk biz sadece 1 defa sürmemle hepsi geçiverdi tavsiye ederim. sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle bizimde yüne direk cilde temas ettiği an alerjik reaksiyon gösteriyor .Coresatin de oldukca etkili evet :;)

   Sil
 3. benimde cildim saçım tenim inanılmaz yağlıdır. hepte özenirim saçları kuru insanlara her gün yıkamasam kendimi kirli hissediyorum.Öyle ki sabah banyo yapsam akşama saçlarım yağlanıyor :) Oğlumda doğdu aynı benim ve eşim gibi saçları da cildi de yağlı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy Gaye hiç özenme valla hiç iyi değil çünkü... :(
   Asıl şanslı sizsiniz ohh misss :)

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.