Dikkat Vicks Pomat !-Minik Kelebeğin Annesi

2 Kasım 2015 Pazartesi

Dikkat Vicks Pomat !

Dikkat Vicks Pomat !

Hoş gelmiş Kasım da pek iyi gelmedi sanki her yönden herkes de bir hastalık , kırgınlık hali...
Türk halkı olarak hasta olunca elma yağıdır , kekik yağıdır , vicks pomat sürmeyi pek severiz . Bilinçsiz kullanımı ve zararları , yararları kadar çok . Halk dilden dile kendi kendine , birbirine tavsiye eder hale gelmiş durumda .
Doğru mu yanlış bence . Tamam bir çok faydası var ama tutup 2 aylık bebeğe kadar kullananlar var . Yanlış...!
Vicks pomat her ne kadar çok basit bir merhem gibi görünse , bilinse de doktora danışmadan asla kullanılmamalıdır . Çocuklarda ve bebeklerde burun spreyi yerine burnu açılsın tıkanıklığını gidersin diye kullananlar oldukça fazla .
Vicks pomat 2 yaşın altında asla kullanılması uygun değil . 6 yaş ve üzerinde ki çocuklarda kullanımı ise sadece ayak altlarına sürülmesi uygun , solunum yoluyla uygulanması oldukça tehlikeli.
2 yaş altı bebeklerde doktorların önerisiyle sadece çok az bir miktar ayak altına sürülmesi uygun görülüyor ve asla doktora danışmadan kullanılmaması gerekiyor . Bronş spazmı yaşanmasına neden olabiliyor . Evet bunlara dikkat edildiğinde oldukça faydalı oluşu da söz konusu . 
Öksürüğü olan çocuklarda ve bebeklerde doktor kontrolünde sadece ayak altına uygulanabiliyor . Yetişkinlerde ise içilmesi ağız içi ve burun içerisine sürülmesi oldukça tehlikeli . İçerisindeki kafur ve mentol sayesinde kılcal damarları genişleterek ağrıyı azaltıp , toksin attırır .
Gribal durumlarda göğse ve sırta uygulandığında daha rahatlatıcı etkiye sahiptir . Yine yetişkinlerde burun tıkanıklıklarında yattığınız odada küçük bir pomat kutusuna bir parmak ucu vicks pomat  ile bir miktar sıcak suya koyduğunuzda daha rahat nefes almanızı sağlar , solunumu rahatlatır .
Bir çok faydası olan vazgeçilmez pomat istenmeyen sağlık problemleri yaşatabilir . Dikkatli kullanmakta fayda var .

Sağlıklı günler , sevgiler .

19 yorum:

 1. merhabaa blog keşif etkinliğinden gördüm blogunuzu çok hoşuma gitti takibe aldım benim blogumada beklerim
  http://guzellikhareketi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba bloguma hoş geldiniz :) takipteyim sevgiler .

   Sil
 2. bukadarını bilmiyordum gercekten Ela değil ama Yağız a kışın cok kullanıyorum tabi ayak altına sürüyorum sadeec :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok faydası var ama zararları da var bilinçli kullanmakta fayda var . ;)
   Ayak altına sürmek masumca zararsız aynen devam o zaman :)

   Sil
 3. Süper bilgilendrici bir yazı olmuş cnm, ellerine sağlık ... O kadar çok çocukları için yanlış kullananlar var ki... Bu yazınla herkes daha dikkatli kullanacaktır umarım. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Tuğbacım :)
   Evet kesinlikle umarım faydası olur bu yazımın .

   Sil
 4. Öksürdüklerinde bende ayaklarının altına sürüyorum. Çok fayda gördüğüm bir ilaç ama bu kadar da zararlı olduğunu bilmiyordum doğrusu. Küçüklüğümüzden beri evlerimizde olan bir ürün olunca masum gibi geliyor bana heralde ;-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayak altına sürmek masumca , zararı yok aynen devam ;)
   Ama işte yararı kadar zararı da var bilinçli kullanmak gerekiyor .

   Sil
 5. Bizim evin sabit ilaçlarındandır:))
  ben de bildiklerimi ekliyeyim hazır konu açılmış ilave olsun:))
  Ayak tırnak sertleşmesi(Mantar) ne çok iyi geliyor (iki baş parmak tırnaklarım sapsarı olmuştu ilk önce nedenini bilmiyordum ama mantarmış vicks çok iyi geldi normale döndü tırnak rengim.
  Yorgun ve ağrılı ayaklara gece tabanlarınıza sürdüğünüz de çok çok iyi geliyor. Bu yöntem gribal durumlarda da işe yarıyor.

  Ama burada da belirtildiği gibi zararlı kullanımlara çok dikkat etmek gerekiyor.
  Havaların değiştiği bu günler de zamanlaması çok doğru bir paylaşım olmuş canım .

  YanıtlaSil
 6. Blog keşif etkinliğinde rastladım size takibe aldım :)
  Bekliyorum...
  balinkokusu.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoşgeldiniz :) Hemen takibe geçiyorum .

   Sil
 7. Vicks pomatı Annem kullandığı için biliyorum ama bizzat ben hiç kullanmadım özellikle kokusundan dolayı. Faydalarını bu kadar detaylı bilmiyordum ihtiyaç duyduğumda kullanacağım artık.

  YanıtlaSil
 8. Faydalı diye gerçekten de abartmamak gerek... Dikkat etmek, yerine göre kullanmak gerekir..

  YanıtlaSil
 9. Bizim evde hep bulunur, çocuklara hiç kullanmıyorum. Zaten zorunda kalmadıkça ilaç kullanmamaya çalışıyorum. Söz konusu çocuklar olunca prospektüsleri dikkatlice okumak şart.

  YanıtlaSil
 10. bilgilendirici bir yazı olmuş uzun zamandır hatta yıllardır her hasta olduğumda hep bi viks olsa da ... diyerek baslayan cumlelerım alamadan gecen hastalıklar ve sonrasında unutulma durumlarıyla son buluyo :) E öğrenci evindeyken hersey ancak yerınde oluyo :)
  Eline sağlık :)

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.