Bebeklerde Reflü-Minik Kelebeğin Annesi

21 Nisan 2016 Perşembe

Bebeklerde Reflü

Bebeklerde Reflü

Bebeklerde reflü olur mu demeyin oluyor işte . Parmak kadar bebeklerde anne  karnında mide kapakcığı tam gelişmediği için bazı bebeklerde reflü meydana geliyor . Yetişkin hastalığı olarak bildiğimiz reflü maalesef yeni doğan bebeklerde sıklıkla ortaya çıkabilen bir durum . Bebeklerde reflünün sık görülmesinin sebebi , gıdaların mideye geçişine izin veren kapakçık mekanizmasının henüz yeterince çalışıyor olmamasındandır . Reflünün bir diğer sebebi de bebeklerin çoğunlukla yatar vaziyette olup sıvı gıdalarla beslenmesidir . Kendi çocuğumda olmasa da yeğenim Tuana da reflüyle karşılaştık . Şarıl şarıl kustuğu günleri biliyorum . Reflüye bağlı kilo alamadığını , ek gıda sürecinde bile her şeyi tam yiyemediği ,kustuğu ve 1 yaşına doğru reflüye bağlı gelişim geriliği teşhisi ile raporlu mama başladığımız biliyorum . Allah daha zorlarını göstermesin ama gerçekten çok zor bir süreç...


Bebeklerde reflü belirtileri :


Bebeklerin %90 ı mama ya da süt emdikten sonra yediklerini çıkarır . Bazı bebeklerde ise bu çok daha yoğun olarak meydana gelir . Şiddetli kusmalar görülür . Reflü 1 yaşından sonra kendiliğinden yavaşlıyor ve kayboluyor .Reflüsü olan bebeğe alınabilecek önlemler :

 • Beslenme sonrası başı yukarıda olacak şekilde karın ya da sırt üstü yatırılmalı
 • Sık sık emzirilmeli ama az beslenmeli
 • Beslenme sonrası mutlaka gazı çıkartılmalı
 • Annenin kafeinli içeceklerden uzak durmalı
 • Bebeğin hava yutması olabildiğince engellenmeli
 • Reflü için üretilen mamalardan doktor tavsiyesi ile kullanılmalı
 • Biberon tercihi olarak hava ve gaz yapmayan biberonlar tercih edilmeli
 • Sık sık doktor kontrolüne gidilmeliSağlıklı günler , sevgiler .

4 yorum:

 1. Merhaba. blog keşif etkinliğinden geliyorum. Bloguma beklerim bende www.esyspage.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 2. o fotodaki şirinleri ısırıp yersem reflü olur muyuuuum :)

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.