Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bakımı-Minik Kelebeğin Annesi

8 Ekim 2015 Perşembe

Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bakımı

Yenidoğan Bebekte Göbek Bakımı
9. gün göbek bağı düşen Berrak kelebeğiii    :)

Göbek bağının anne karnındaki önemini herkes mutlaka bilir .  Anne karnındaki dönem kadar doğumdan sonraki dönemde de göbek bağı ciddi anlamda önemlidir . 
Enfeksiyon oluşma riskine karşı günde 2 kez pansuman yapılmalı ve göbek bakım seti dediğimiz temizleme seti ile temizlenmelidir . Doktor önerisiz kullanılan bilinmeyen kremler , bebek pudraları asla göbek bağına uygulanmamalıdır ki bunlar enfeksiyon riskine davetiyedir . 


Yenidoğan Bebekte Göbek Bakımı

Göbek bağı temizleme seti , steril mendil ve alkolden oluşuyor . Temizleme işlemi fazla yapılırsa alkole bağlı göbek bağı sertleşir ve geç düşer .
Göbek bağı düşmeden bebeği banyo yaptırmak da çok risklidir . Göbek bağı düşmeden banyo yaptırılması enfeksiyon riskini artırır ki bu çok çok önemlidir . Çünkü bebeğin hemen yıkanması deri üzerindeki vernix caseosa diye geçen koruyucu tabakanın kaybolmasına neden olur . Bunun sonucunda mikroplar deri yolu ile en bilinen menenjit ve zatürre riskine zemin hazırlar . 
Göbek bağının altı ve üzeri yavaş hareketlerle temizlenmeli , kuru tutulmalı ve enfeksiyona karşı korunmalıdır . Göbek bağı kurudukça rengi sarı renkten kahve ve daha koyu renge dönüşmektedir . Göbek bağı normalde 3 ile 10 gün arasında düşer .
Geç düşen göbek bağı ciddi bir durum olmasa da bebeğin bağışıklık sisteminin düşük olduğuna işarettir . Bu durumlarda doktorunuz zaten gerekli açıklamayı ve gerekli tetkikleri uygular .

Benim göbek bağının önemiyle ilgili bildiklerim bu kadar .  
Çabuk ve sorunsuz düşen göbek bağlarınız olsun inşallah .   :)

Sevgiler .4 yorum:

 1. Her yeni annenin yaşadığı tatlı telaşlar. O günlerime döndüm. Çok faydalı bir yayın olmuş canım. Emeğine sağlık. Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Taze bir hayatın öğrenilmeye çalışılması . Teşekkür ederim .

   Sil
 2. Biz dokuzuncu günümüzde düşürmüştük ve düşürdükten sonra uzuuun saatler süren ağlama krizlerimizle ara ara kanamada olmuştu:( ayy lohusalık günlerimi bile özlediğimi farkettim şuan :)

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.