Nebul Formlu İlaçların Kullanımı-Minik Kelebeğin Annesi

5 Ekim 2015 Pazartesi

Nebul Formlu İlaçların Kullanımı

Nebul Formlu İlaçların Kullanımı

Hazır kış yaklaşıyorken , kışın en çok kullanılan nebul ve nebülizatör kullanımı ile ilgili bilgilerimi siz annelere duyurmak istedim . Belki mutlaka bilen , duyan vardır . 
Kış ayları geldiğinde hemen hemen her bebekli , çocuklu aile nebülizatörle tanışır . Bu durum öyle korkulacak bir durum değil ama nebul ilaçlarının dikkatli kullanılması gerekiyor .
Nebülizatör , ses dalgalarıyla ya da basınçlı hava ile sıvı haldeki ilaçları  buhar haline getirip solunum yoluyla alınmasını sağlayan cihazdır .
Küçük bebek , çocuk ve yaşlılarda ölçülü doz verilemeyen astım hastalarına ilaçların etkili yoldan verilmesini sağlayan cihazdır . Nebülizatörde kullanılan ilaç formlarına nebul adı verilir .
Bebek , çocuklarda oluşan bronşit , bronşiolit vb. rahatsızlıklarda verilen nebul formu ilaçlar nebülizatör (solunum) yolu ile uygulanır .
Nebul formda olan ilaçlar kortizon içerdiği için , nebülizatörde uygulanırken çok dikkat edilmesi gerekiyor . Hem sağlık çalışanı olarak hem bir anne olarak üzülerek söylemeliyim ki çoğu sağlık çalışanı  , nebul kullanımını anlatırken hastaları bu önemli konu da maalesef uyarmıyor . 
Nebülizatör uygulanmaya başlandığı anda solunum aparatı , ağıza ve buruna doğru tutulmalıdır . 
Gözlere ilaçlı havanın gelmemesine özen gösterilmelidir . Her nebul işlemi sonrasında bebek , çocuk ya da hastanın yüzü su ile 2-3 kez  yıkanmalıdır .

Önemli bulduğum bu konuyu bilgim dahilince sizlerle paylaşmak istedim . 

Sağlıklı günler . Sevgiler...
2 yorum:

  1. Benim yiğenimde küçücük kullanıyor. O kadar alıştı ki . Faydalı paylaşımın için teşekkürler. Emeğine sağlık. Sevgiler...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben teşekkür ederim. Faydam olduysa ne mutlu . Sevgiler .

      Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.