Ihlamurlu Ballı Kış Çayımız-Minik Kelebeğin Annesi

28 Ekim 2015 Çarşamba

Ihlamurlu Ballı Kış Çayımız

Ihlamurlu Ballı Kış Çayımız

Kış kapıda ha geldi geliyor desek olacak . Antalya'ya kış diğer illere göre daha geç geliyor gibi yapsa da havalar çok dengesiz . Aslında böyle bir anda gelecek gibi kış . Şu an herkes hasta bir salya sümük modu başladı bile . Özellikle çocuklar da salgın gibi . 
Ne yapalım bizde vitaminler  , beta glukanlarla  bağışıklığımızı destekleyelim dedik . Ama bu destek ıhlamursuz olmaz olamaz . Berrak bir kaç gündür boğazı sesi değişik , ateş yok burun akıntısı yok sadece boğazda hafif bir şişlik . Umca damla destekçimiz olsa da , ıhlamuru ve tarçını kaynatıp içine bir tatlı kaşığı bal koyup ailece içmeye başladık . Hatta Berrak hanım çok sevdi . Pipetiyle hüplete hüplete içti . İnşallah her akşamda içeceğiz . 
Ihlamur neredeyse ülkemizin geleneksel çayıdır desem olur . Aslında bitki çaylarından en masum en zararsız olanı ıhlamur . Hamilelerin günde bir bir fincan içebildiği , doktorların bebeklere önerdiği tek çay diyebilirim .
Hamileliğim kışa denk geldiği için 6-7 aylıkken hasta oldum ve bir öksürme ki hiç geçmeyecek gibiydi . Doktorumun önerisiyle ıhlamuru kaynatıp içerisine bal koyup 3-4 gün üst üste içmemle hem iyileştim ve öksürükten eser kalmadı .
Ihlamurun ta ki o zamana kadar bu denli faydalı olabileceğini hiç düşünmemiştim ve hatta içmeyi bile sevmezdim . Ama şimdi seviyorum . Değişken insanoğlu .  :)
Ihlamurun faydalar saymakla bitmiyor . Terlemeye yardımcı oluyor . Ateşi düşürüyor . Grip ve nezleye iyi geliyor . Boğaz ağrısın azaltıyor .Öksürüğe iyi geliyor . Sakinleştirici etkisi mevcut . Toksinlerin  atılmasına büyük ölçüde yardımcı oluyor .
Ihlamurlu Ballı Kış Çayımıza gelince ıhlamuru iyice kaynatıyoruz . Ben kabuk tarçın ve bir adet karanfil ekleyip bir tutam ıhlamur ile  kaynattım . Soğuduktan sonra kupalarımıza koyup , içerisine bir tatlı kaşığı bal koydum . Balı soğuduktan sonra koyuyorum ki bal sıcağı görünce özelliğini kaybediyor . Sizde mutlaka deneyin .

Sevgiler .

7 yorum:

 1. Bende çok severim ama kızım hiç bir çayı içmiyor hatta nefret ediyor. Belkide bu yüzden hiç bir hastalığını evde geçiştiremiyorum.
  kesinlikle çok faydalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke içse ballı olduğu için seviyor BERRAK HANIM DA :)
   kesinlikle ;)

   Sil
 2. Ben de Adana'da yaşıyorum. Sıcak memleketin derdi de başka. :) Tamam kış diğer illerden geç geliyor ama geldi mi gelmedi mi onu da anlamak mümkün değil. Bir gün sanki ağustos, bir gün kara kış olabiliyor.. Bu da çok çabuk hasta ediyor tabi...:) Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım havalar dengesiz :( Hastalık kaçınılmaz özellikle de çocuklar için...

   Sil
 3. Evde yeşil çay var, 1 - 2 bir şey daha var ama ıhlamur yok. Almakta fayda var gibi. Alayım o halde. = )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ihlamur olmazsa kış olmaz alın için misss ohh :) ;)

   Sil
 4. Mm şimdi olsa ne içilir ama ^^

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.