Hamilelikte Aşırı Kusma Ve Bulantı-Minik Kelebeğin Annesi

19 Ekim 2015 Pazartesi

Hamilelikte Aşırı Kusma Ve Bulantı

Hamilelikte Aşırı Kusma Ve Bulantı

Emesis gravidarum diğer adıyla halk dilinde hamilelik bulantısı olarak bilinen şiddetli bulantı ve kusmadır . Hamilelerin çoğunda görülen bulantı , kusma bazı hamileler de görülmüyor . Kusma ve bulantının seyri yaklaşık 4. haftada başlayıp 20. haftaya kadar sürebiliyor .
Hamileliğimin 5. ayına kadar aşırı bulantı ve kusmam olmuştu . Aşırı bulantı ve kusma yüzünden resmen hayattan soğumuştum . Her sabah içim dışıma çıkana kadar kusuyordum ki etrafımda hamile olan arkadaşlarımda hiç böyle bir durum yoktu . Sadece bulantıları oluyordu .
Hamilelikte oluşan bulantı kusma maalesef günlük yaşamı oldukça etkiliyor . Bulantı ve kusma tamamen hormonal durumun yükselmesiyle bağlantılı olarak meydana geliyor .
Kişiden kişiye bünyeden bünyeye değişiklik gösteren bu durum yapılan araştırmalara göre hamileliği sırasında aşırı bulantı kusma yaşayan kişilerin daha sağlıklı bir hamilelik geçirdiği ve düşük tehdidinin diğer gebelere oranla olmadığının aynı zamanda ölü doğum riskinin daha az olduğu gözlemlenmiştir .
Hamilelikte yaşanan aşırı bulantı kusma anne adayının günlük hayatını , beslenmesini etkiliyor ve ciddi kilo kaybı yaşatıyor ise bu duruma hiperemesis gravidarum (gebeliğin şiddetli bulantısı ) diye adlandırılıyor . Genellikle ilk hamileliğini küçük yaşlarda yaşayan anne adaylarında daha sık rastlanabiliyor . Ben 26 yaşında anne oldum . Küçük yaşta anne de olmadım ama acaba yine de küçük müydüm ?   :)
İşte benim yaşadığım tam da hiperemesis gravidarumdu . Kilo kaybettim ve 5. ayıma kadar hiç kilo alamamıştım . Ciddi anlamda zor bir durumdu . İleride düşüneceğimiz ikinci bebek olayında gözümü korkutan ve beni benden alan tek şey bu aşırı kusma ve bulantı durumudur .
Neyse bunu düşünmek için henüz çok erken .  :)

Bu güzel duyguyu yaşarken inşallah bulantı ve kusmanız en az seviye de olur . Hatta umuyorum hiç olmaz .

Sevgiler .

4 yorum:

  1. Bende hiperemesis'dim. İlk dört ay hastanede yatarak geçirdim ve 10 kilo verdim hamileliğimin ilk 5,5 ayında, son 3,5 ayda ise sadece verdiğim kiloyu alarak hamileliğimi hiç kilo almadan tamamladım. Doğum sonrası başladığım kiloya göre -7 kiloda idim. Bende ikinci çocuğa bu kadar ara vermemin en büyük sebebi kusmalardan dolayı gözümün korkması idi. Hamileliğimde ilk 4 ay her gün 3.000cc serum almam cabası oldu. Böyle yaşayınca hamileliği hiç kusma geçirmeden doğuma giden kadınlara iç geçirmekten kendini alıkoyamıyor insan. İnşallah ikincilerde bu durumu daha az yaşarızda tadını çıkarırız hamileliğin :)

    YanıtlaSil
  2. Ah o bulantılar... Ama unutuluyor.. Daha sonra çocuk düşündüğümde buluntuları önemsememiştim.. Bebek herşeyi unuturuyor..:)

    YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.