Bir Kelebek Bir Tatlı Cadı-Minik Kelebeğin Annesi

20 Ekim 2015 Salı

Bir Kelebek Bir Tatlı Cadı

Bir Kelebek Bir Tatlı Cadı

Çocukların davranışları dönemseldir diye diye avutuyorum kendimi . Oyuncaklarını paylaşan çocuğum paylaşmaz oldu . Bu hangi sendrom , neyin sendromu bilemiyorum . 
Ne eve gelen misafirlerimizle oyuncak paylaşıyor ne de gittiğimiz misafirlikte oyuncak paylaşıyor . Beğendiği oyuncakları kucağına toplayıp vermiyor . ' O benim ' diye feryat figan , bağırmalar ağlamalar . Tabii karşıdaki de çocuk o da aynı davranışlar içine giriyor . 
Konuşarak ikna etmeye çalışsam da başarılı olamıyorum . Nihayetinde çocuk işte hepsi çocuk . Sadece oyuncaklardan yalnızca birini tercih etmesi gerektiğini ısrarla söylüyorum . Tercih edip diğer oyuncağı arkadaşına verdiği zaman da oluyor vermediği keçiliği tuttuğu zamanda oluyor .
Ama tabii bu ağlamalar kendini yere atmalar beni benden alıyor . Sabırlı davranıp , kendi haline bırakmayı , ilgilenmemeyi tercih ediyorum . İlgi bu ağlamanın dozunu arttırıp , numara oranını çoğaltıyor . :)
Bir de radarlı kızım radarları açıkken mutlaka bir yerleden duymuş olmalı ki birine kızdığı zaman ' edepsiz seni' diye vurgulu vurgulu koca nineler gibi söyleniyor . Anneannesine kızdığında , bana ya da babasına kızdığında 'edepsiz seni' diyor . Halbuki kimse bu tarz bir kelime cümle sarfetmiyor ve onun yanında konuşmalarımıza özellikle dikkat ediyoruz . Ama o kadar komik bir söyleme tarzı var ki bazen gizli gizli gülüyorum .  :)
Bu durum 2-3 yaş çocuğu olan anne-babaların en çok yaşadığı durum diye düşünüyorum . Çevremde etrafımda bulunan ve yaşıt çocuğu olan herkes aynı durumdan muzdarip 'benim' kelimesiyle baş etmeye çalışıyorlar . Tam da benim gibi ya da bizim gibi .  :)
Nedir bu bencillik diye sormadan geçemiyorum . Bencilce de yetiştirmiyoruz ama çocuk işte . Bazı zaman oluyor güzelce paylaşıyor oynuyor bazı zamanda kriz yaşatıyor . Herhalde bu durumda zamanla geçip gidecek . Ben kendimi hırpaladığımla kalacağım . Çocuğum böyle bencilce davranınca üzülüyorum . Sonra kendi  kendime 'kızım deli misin ya sanki sen yapmadın çocukken ' diyorum .
Okuduğum bir kitaba göre 2-3 yaş arası ve çocukların genelinde bu durum mevcutmuş zaten . Beni babasını sevdiği oyuncaklarını ve daha bir çok şeyi paylaşamaması , ben merkezci olması da şimdilik normalmiş . Neyse bu da zamanla geçecektir . 

Sizde de var mı aynı paylaşmama durumları ?

Sevgiler .

10 yorum:

 1. Ayy çok fena ''edepsiz seni''. Çok tatlı ya. Bizde geçtik o özgüven patlaması ve ben merkezcilikten. Paylaşımı öğrendi kreşten sonra. Ama bizde o özgüven yapıştı kaldı :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanla geçicektir inşallah :)
   Edepsiz seni kısmı gerçekten fena :D

   Sil
 2. Dediğiniz gibi, çocuk işte :) Henüz çocuğum yok; ama geçici olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bence de çok şeker "Edepsiz seni" Yolda yürürken bile duyduysa kapmıştır o. Sizle ilgisi yok :)

  YanıtlaSil
 3. Allahım bu nasıl bir tatlı cadı...:) Maşallah...

  YanıtlaSil
 4. Tatlı cadı işte bunlar :) simdi bu donem 2 yas sendromu diye geçiyor 4 yaşta bitiyor 5 yaşta erken ergenlik başlıyor sonrası malum direk ergenlik :) oyuzden cok sorgulamamak gerekli inada bindirmeden krizleri çözmek tek hedefimiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de nasıl cadı nasıl cadı :)
   Sakinlik , sabır ve tahammül en büyük yardımcım :D

   Sil
 5. Aynı Aynı :D Eskiden kendi eliyle hatta zorla verirdi oyuncaklarını şimdi hepsi "benim benimmmm" o kadar komik ki birden çok oyuncak olunca ve 3-4 çocuk olunca hangi birini koruyacağını şaşırıyor yavruları dört bir yana dağılan anne kedi misasi ordan oraya koşturuyor acaip komik :D Geçecek merak etme, benlik gelişimi için çok önemli ve sağlıklı bir davranış. Hiç zorlama, ben hep "evet bu oyuncak senin ve X ona dokunmak bakmak biraz oynamak ama sonra sana geri vermek istedi çünkü bu senin oyuncağın" diyorum o zaman bazen veriyor bazen inat ediyor "peki şu an oyuncağını paylaşmak istemiyorsun, arkadaşına "lütfen elleme arkadaşım" de ve o da ellemesin" diyorum. Diğer çocuğun annesi Türk değilse sorun çıkmıyor :P Türkse bazen çok üstüne alınıyor bazı anneler, çocuklardan beterler :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum bazı anneler çocuklarından daha çocuk ve cok daha beter :D
   Nihayetinde bir çocuk olduğunu idrak edemiyorlar ;;)

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.