Biberonu Bıraktık -Minik Kelebeğin Annesi

22 Ekim 2015 Perşembe

Biberonu Bıraktık

Biberonu Bıraktık


Berrak anne memesindeki müptelalığını biberona taşımıştı . Sonunda rötarlı da olsa biberonu bıraktık . Çoktan zamanı gelmişti ama bir türlü sıra gelmedi . Tuvalet eğitimini tamamlayalım ilk önce dedim ve çok şükür o işi kolayca hallettik . Tuvalet eğitimi yazımızı okumak isterseniz , TIK TIK .  
Ha deyince olmuyor tabii . Berrak sadece uyuyacağında süt içerken biberon kullanıyordu . Artık alışkanlık haline gelmişti . 
'Annecim sen büyüdün artık , biberonu bebekler kullanır . Annecim biberon kullanmaya devam edersek dişlerimiz çürür . Siyah siyah olur . Dişlerimize doktor amca bakmak zorunda kalır .' diye aklına girip , ikna etmeye çalıştım . Bir iki mızırdandı sonra ikna oldu . ' Tamam annecim ' deyip pepeli bardağında sütünü içmeye başladı .
Afilli olsun , tam ikna edici olsun diye bardağa pembe pipet de koyduk . Sanırım bu pipet ve pepeli bardak baya cazip geldi ki artık hüplete hüplete sütünü içiyor . Tabii alışma süreci diye bende babası da bardakla süt içmeye eşlik ediyoruz .  :)
'Anne ben büyüdüm , bebek değilim ' diye diye sevimli bardağıyla sütünü içiyor . Böyle böyle moda girdi . Kendi kendini teselli ediyor da olabilir .  :)
Zaten uzmanlara göre 1 yaşından sonra biberon kullanımı sonlandırılmalıymış . Bebeğin 1 yaşından sonra beslenmeye hala biberonla devam etmesi ağız ve diş sağlığı sorunları oluşabiliyormuş . Hatta sık sık kulak enfeksiyonu riskini ortaya çıkarabiliyormuş .

Neyse ki bunu da sorunsuz atlattık .

Sevgiler .11 yorum:

 1. ahhh çocuklar için sıkıntılı bir süreçtir bişileri bırakmak :) geçmiş olsun sizin için :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, benim de bir Berrak'ım var ve bizdeki esas mesele emzik. Biberonu bir yaşında kendiliğinden bıraktı ama emziksiz uyuyamıyor bir türlü. Yazın denedik ama sabahları çok sinirli oluyordu, bende aynı zamanda bezden kurtuluyoruz diye diretmedim. Ama bir, iki aya kalmaz artık buna da elveda dememiz lazım o biraz sancılı olabilir.

  Blogunuzu takibe aldım ve bana da beklerim, sevgilerimle...
  www.gamzenindunyasi74.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaaa ne kadar güzel :) Kızlarmız adaş :)
   Kararlılık başarı ve sonuc veriyor kesinlikle eee bir de olmazsa olmaz sabır ;)

   Sil
 3. Allah'tan çabuk gaza geliyorlar :)) Bir şey yapmak istediğimizde sebep ve sonuç ilişkilerini anlattığımızda hemen ikna oluyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten gazla çalışıyor bunlar :)
   İkna kabiliyetimiii geliştirdim valla :D

   Sil
 4. her süreç zorlu oluyor bu cadılarla :) şükür atlatmıssınız hadi :) bizde sıra kendi yatagın da uyuma da!! 2 gündür basladık ailecek perişanız :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şükür valla :) Hadii Allah kolaylık versin :-h

   Sil
 5. Berrak'la yaşadığınız tecrübeleri merakla okuyor ve yaklaşımlarınızı takdir ediyorum. Paylaşmak istedim. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. zor bir süreç başarıyla atlatılmış. tebrikler. memeyi bırakmada darısı başımıza dyprum :)

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.