Nöbette Boğulmaktan Kurtulan Bebek-Minik Kelebeğin Annesi

4 Eylül 2015 Cuma

Nöbette Boğulmaktan Kurtulan Bebek

Nöbette Boğulmaktan Kurtulan Bebek

Yazsam mı yazmasam mı diye tereddüt ederken yazıyorum işte . Tatildi , izindi derken pek fırsat bulup yazamadım . 19 Ağustos tarihinde nöbetçiydik . Ağustos ayına göre baya yoğun bir nöbetti . Nöbette beni benden alan öyle bir olay yaşadık ki ruhum bedenimden ayrıldı falan zannettim . Tüylerim diken diken günlerce bu olayın etkisinden kurtulamadım .
Gece saat 1 civarıydı kucağında bir kıyafetlerden yumak olmuş bir bebekle bir çift geldi . Belli ki kadın yeni doğum yapmış . 2 günlük erkek bebek . Baba panik , anne panik . Bebek oldukça gazlı . Ne yapacaklarını şaşırmışlar . Hastanenin acil servisine gelmişler . Bebek boğulana kadar ağlıyor . Ağlamaktan , gazın sancısından mosmor kesiliyor yavrucuk . Doktor bir gaz damlası yazmış . Neyse gerekli işlemleri yaptım . İlacı nasıl kullanacağını ayrıntılı tarif edip ilacı verdim . 
Haklı olarak , bebek çok sancılı olduğu için , ilacı daha eczaneden çıkmadan bebeğe vermek istediler .  Taze anne tazecik bebeği alıp , eczanenin bol  hasta eli değmiş bankosunun üzerine yatırdı . Tabi ben ağzım bir karış açık bakıyorum . Bir şey söylememek için kendimi tutuyorum . Kadın dümdüz yatan bebeğin ağzına ilacı damlatmaya çalışıyor . Damlatamıyor . Olmuyor . 
Eczacımla birbirimize bakıyoruz . Bir şey söylememek için tutuyoruz kendimizi yine derken kadın çay kaşığı istedi . Ben vermek istemedim . Neyse inatla isteyince çay kaşığını verdim . Kadın çay kaşığına su sebilinden su koyup ilacı içine damlattı . Ben tabi hayretle izliyorum ve kendimi tutuyorum .  Hala bankonun üzerinde yatmakta olan bebeğin ağzına çay kaşındaki suyu ve ilacı bir seferde boşalttı .
Ben izlemeye devam ederken bir de baktım ki bebek mosmor oldu . Nefes alamıyor , boğazından garip garip sesler geliyor , çırpınıyor  . Kadınla adam öylece bakıyorlar . Bebek boğuldu boğuluyor kadının kucağında . Kadın çocuğu ne ters çeviriyor ne bir şey yapıyor . Kadın çocuğum , yavrum ölüyor boğuluyor diye bağırıyor . O an kendimden geçtim . Bir hışımla kadının elinden bebeği kucağıma alıp yüz aşağı ters çevirip 5 kez sırtına vurdum . Hafifçe sırtını ovalayıp , iki kaşının ortasına parmağımla masaj yaptım ve omuzuma yatırdım . Bebek normale dönüp nefes almaya başladı . Mor hali gitti . Bebeği adamın kucağına verdim . Kadın ağlıyor . Hepimizin yüzü bembeyaz oldu . Ama Allah biliyor ya kadını boğacaktım . O derece sinirlendim .
Kendimi tutamayıp o bıdı bıdı teyzeler gibi konuştum . 'Ya hanımefendi Allah aşkına ağustos sıcağında bu bebek kat kat giydirilip , sarılır mı ? Daha 2 günlük bebeğin ağzına su boca edilir mi ? Daha o bebeğin yutma fonksiyonu bile gelişmedi . ' dedim . 
Tamam kadın lohusa kafasında anlayabiliyorum . Taze anne onu da anlıyorum . Ama Allah aşkına daha yutma fonksiyonları yeni yeni gelişecek olan bir bebeğe , bir defada çay kaşığındaki su ağzına boca edilir mi ya...? Bebeğin o nefes almak için can atan çırpınışı ve boğulma nefes sesleri hala kulağımda . Neyse ki kurtuldu bebek . Ama o anın etkisinden kurtulamadım ben . Ertesi gün nöbetten çıkmış olmama rağmen , 36 saatlik uykusuzluğuma rağmen doğru düzgün uyuyamadım . 

Diliyorum ki o anne aynı şeyi bir daha yapmaz ...

21 yorum:

 1. Hayretle okudum, inanilir gibi degil. Allahtan siz varmissiniz da yavrucak nefes alabilmis. Insanlar herseyi bilecek diye birsey yok tabi ama biraz da biseyleri ogrenmek gerek bu devirde de hersey elimizin altindayken... Neyse cok cok gecmis olsun neler oluyor dedirten bir durum olmus.

  YanıtlaSil
 2. Böyle bir ana şahit olmak gerçekten zor. Dediğin gibi ben de olsam günlerce atlatamazdım herhalde. Yeni anneler (hele yanında yardımcısı bileni soranı yoksa) ilk çocukta zorlanıyorlar. Bir de lohusalık olunca belki ne yapacağını bilememiştir. Yoksa kimse yavrusuna zarar gelsin istemez. İyi yine sizin yanınızda olmuş yoksa çocuk gitmişti belki de.:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok zor... Tabii ki kimse yavrusuna zarar gelsin istemez . Allah korudu diyorum . Kimse anne karnında öğrenmiyor anneliği ama bu kadarı çok cahilce maalesef . :(

   Sil
 3. İşte bazı çocuklar tesadüfen büyüyor Allah'ın koruduğunu kimse korumuyor. Allah esirgemiş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar da doğru dediniz...Kesinlikle öyle . Allah korudu .

   Sil
 4. tüylerim diken diken oldu yeminle ya :((( sogukkanlı olmayı gerektiren bir meslektesin canım yine iyi idare etmişsin ben olsam bayılır kalırdım yada kadını doverdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla Gülşahcım normalde çok soğukkanlı biri değilimdir ama o an nasıl öyle bir davranışta bulundum bende bilmiyorum . Allah'ın işi...Allah'ın hikmeti işte... Ama kadını dövmemek için zor tuttum kendimi :)

   Sil
 5. Ayy ben de kötü oldum okuyunca..Sen bir de tanık olmuşsun yaa..Cahillik işte:((

  YanıtlaSil
 6. Ben kadın çocuğu oraya koyar koymaz başlardım söylenmeye ki yaşlılığım kesinlikle bıdı bıdı teyze modunda geçecek bundan eminim. Çocuklar ve yaşlılar en zayıf noktamdır, Allah esirgemiş yavruyu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuğu bankoya yatırdığı an içimden söylenmeye başladım ama müşteri hasta olunca bir şey diyemiyorsun işte . Allah korudu cidden . Bende öyle bıdı bıdı bir yaşlı Ayşe teyze olucam kesin :))

   Sil
 7. Allah korumuş... Çocuk büyütmek zor... Hepimiz ne zorluklarla büyütüyoruz o yavruları... Ama ben o kadının yerinde olsam, hazır eczanedeyim; yardım istemeyi tercih ederdim.... Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp... işiniz zor.. Allah size sabır versin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cidden Allah korudu . Gerçekten çok zor çocuk büyütmek ama bil bile de cahillik yapıyorlar ya işte....
   Amiiin Teşekkürler .

   Sil
 8. Soğuk kanlı davranışınız ve bir can kurtardığınız için sizi canı gönülden tebrik ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah korudu ben sadece bir VESİLE idim...
   Çok teşekkürler .

   Sil
 9. İnsanlar sadece çocuk yapıyor o çocuğun nasıl büyütüleceği konusunda bir sürü kitaplar var sanırım o insanlar daha önce bu tür kitapları okumamış , panik yaparak ne yapacaklarını şaşırmışlar ama insanın bir konuda bilgisi yoksa bilen birine sorabilir. Sizi de tebrik ederim küçük bebeğin kurtulmasına vesile olmuşsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle maalesef öyle Gökhan Bey . Allah vesile etti çok şükür . Allah korudu .

   Sil
 10. ooy okurken fenalaştım yemin ederim ter bastı ... cahillik başka bir şey ya bunu öğrendim.

  YanıtlaSil
 11. Kadının dövülecek bir tarafı olduğunu düşünmüyorum,sadece cahil sanırım biraz akıl edemedi. Yoksa o da çok üzülmüş zaten anlattığın gibi bazen panik te insanın elini ayağını bağlıyor. Senin orda olman da büyük şans.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cahillikten öte davranışları vardı . Üzülmüştür mutlaka . Şans değil de vesile oldum gibi neyse ki bir şey olmadı bebeğe .

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.