Kurban Bayramınız Kutlu Olsun -Minik Kelebeğin Annesi

22 Eylül 2015 Salı

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

Bildiğiniz üzere Kurban Bayramı dini bayramlarımızdan bir tanesi . Kurban bayramı , her yerde kurban kesimlerinin olduğu geleneksel bir bayramımız . Dinen kesilen kurbanlar , çocukları psikolojik etki altında bırakabilir diye düşünürken Pedagog Adem Güneş'in konuyla ilgili bir yazısını okumuştum .
Çocukların kurban kesiminden psikolojik olarak etkilenmemeleri için , kitaplarını severek okuduğum ve takip ettiğim Pedagog Adem Güneş'in konuyla ilgili önemli bulduğum yazısını sizlerle paylaşmak istedim .

Kurban kesilirken çocukların izlemesi doğru mu?

* Bazı anne-babalar, dine ait bir emrin nasıl yerine getirildiğini çocuklarının da görmesini ister. Bir kısım ebeveyn de erken yaşta kurban kesimine şahit olan çocukların ruh sağlığının zedeleneceğini düşünür.

* Bu düşünceye sahip olanların akıllarındaki ikinci soru "Çocuklar kaç yaşından sonra kurban kesimini görebilir?" şeklindedir. 

* Bir çocuğun , bir canlının ölüm anına ve hatta kesilerek kurban edilmesi anına şahit olabilmesi için belirli duygusal ve zihinsel gelişim süreçlerinin tamamlanmış olması gerekir. Buna göre , ancak 12 yaşından büyük çocukların kurban kesim anına şahit olabileceğini görmekteyiz.

* Bu yaştan küçük çocukların kurbanın kesimini bizzat görmesi ruh sağlığı açısından doğru değildir. Burada dikkat edilecek husus şudur : 12 yaşından küçük çocuklar, kesilmiş olan hayvanı "et olarak görmelidir". Kesilmiş kurbanın etleri ayıklanırken , pişirilmek üzere ayrıştırılırken 12 yaşından küçük çocukların görmesinde bir mahsur yoktur.
* Ancak bunda da çok dikkat edilmesi gereken bir mesele var: Kesilmiş olan kurbanın baş kısmı, henüz derisi yüzülmemiş ayakları gibi , kurbanı et olarak değil de , bir canlı olarak ya da hâlâ bir hayvan olarak algılatabilecek uzuvlarını kurban kesildikten sonra dahi 12 yaşından küçük çocukların görmemesi, incelememesi, izlememesi gerekir.
* Çocuğun , kesilmiş bir hayvanın başına , gözlerine veya ayaklarına bakıp , o hayvana karşı duygusal yakınlık kurmasına izin verilmemelidir. Eğer bu yaştaki bir çocuk kurbana karşı duygusal yakınlık kurar ise o hayvanı kesenlere karşı kızgınlık , isyan , öfke ve nefret oluşabilir.
      
                                                                                                         

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun .
Sağlıklı , mutlu , huzur dolu nice bayramlarımız olsun .
Mutlu Bayramlar .

Sevgiler .  :)
( Kaynak : Pedagog Adem Güneş )

16 yorum:

 1. Kurban bayramınız mübarek olsun... Mutlu bayramlar..

  YanıtlaSil
 2. Hayırlı bayramlar sevgi ve selamlar...

  YanıtlaSil
 3. seni takibe aldım canım ban da beklerim

  YanıtlaSil
 4. Ben de bu yazınıza yorum bırakmıştım bayağı da uzundu, acaba gelmedi mi? (gelmediyse tekrar atayım) Yoksa geldi de yayınlamadınız mı? Sormak istedim.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bundan başka yorum gelmedi sizden isterseniz tekrar gönderin

   Sil
 5. Merhabaa kurban bayramınız mübarek olsuun! :) Blog keşif etkinliğinden geliyorumm :) takibimdesiniz bana da beklerimm :) http://filmsenaryom.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 6. kurban bayramınız kutlu olsun :) :)tamda yerinde bir paylaşım tebrikler :)

  takibe aldım bende beklerim sevgiler
  http://tesetturnotlari.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :) Hemen takibe geçiyorum .

   Sil
 7. Koyunların gözlerine bakmaya ben bile dayanamıyorum. Çocuklar ne yapsın... Aslında makul bir şekilde anlatılmalı çocuklara.. Öğrenmeliler.. Ama günümüzde o kadar çok şahit oluyoruz ki bilinçsizce yapılan kesimlere..:( Hayvanların eziyet gördüğü kesimler bile var..:( Bu yüzden çocuklar açısından oldukça hassas yaklaşmak lazım.
  Bayramınız kutlu olsun. Sevgiler..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle ama kesim anını görsün ilsin diye düşünen bilinçsiz anne -baba çok sayıda... İçler acısı bir durum ki çocuk nasl idrak etsin bu durumu... sevgiler .

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.