Hamilelikte Diş Eti Kanamaları-Minik Kelebeğin Annesi

21 Nisan 2016 Perşembe

Hamilelikte Diş Eti Kanamaları


Hamilelikte Diş Eti Kanamaları
    39 haftalık minik kelebek göbüşümde   :)


Hamilelikte diş eti kanamalarını neredeyse bir çok kadın yaşamıştır . Kelebeğime hamileyken diş eti kanamalarını yoğun yaşayan biriydim bende . Dişlerime iyi bakan , ağız ve diş temizliğime , bakımıma itina gösteren biriyim . Ama hamileyken ne yapsam hangi yolu denesem engel olamadım diş eti kanamalarıma . Hamileliğime kadar hiç diş eti problemim oluşmamıştı .
Diş etlerimdeki kanama , hassasiyet , şişlik özellikle 6 ay yoğun bir şekilde devam etti . 6. aydan sonra daha azalmış olarak seyretti . En yumuşak uçlu fırçayı seçip fırçalamaya özen gösterdiğimde daha da azaldı . Hamileliğin 2. ayında başlayan diş eti kanamaları maalesef doğuma kadar sürüyor .
Hamilelikte yaşanan bu diş eti kanamalarının en büyük sebebi hormonal değişiklikler . Hormonal dengeye bağlı diş etlerinde oluşan hassasiyet kanamanın en büyük sebebi . Progesteron ve östrojen adlı hormonlarımız hamilelikte damarsal değişikliklere uğrar . Bu durum mikroorganizmalarda plaklar oluşmasına sebep olur ve buna bağlı diş eti kanamaları gelişir .
Her hamilenin yaşadığı bu durum da diş fırçalamayı azaltmak yerine özenle , yumuşak bir fırçayla diş fırçalamaya devam etmek en doğru seçim . 

Bir mucizeye kavuşurken nelere razı gelebiliyoruz . Daha o 9 aylık  yolculukta ilmek ilmek işleniyor annelik ruhumuza. 

Sağlıklı gülüşler , mutlu bebişler  .   :)

Sevgiler .

2 yorum:

  1. Evet canım aynı sorunu bende yaşamıştım. Doğumdan bir müddet sonra geçti. yumuşak fırça kullandım bende. Sonra da alışkanlık oldu hala aynı yumuşaklıkta fırça kullanmaya devam ediyorum. Kesinlikle katılıyorum. Bebek varlığıyla hissettirmeye başladığı andan itibaren tüm programlarımız yaşantımız düşüncelerimiz ona göre .... Yüce Rabbim sağlık sıhat içinde büyütmeyi nasip etsin canım sevgiler...

    YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.