Neler Öğrendik ?-Minik Kelebeğin Annesi

17 Ağustos 2015 Pazartesi

Neler Öğrendik ?

Neler Öğrendik ?


Tarihe not : 27 aylık minik kelebeğim artık tamamen renkleri öğrendi .  :)

Anne-kız legolarla oynaya oynaya , kale yaparak renkleri öğretmeyi başardım . Her akşam tekrar ettik . Sonra kitaplarındaki nesnelerin renklerini sorarak pekiştirdik . Sonra boya kalemlerimizi sıraya dizdik ve soru cevap yaparak tekrarladık . Ana renkleri ve etrafımızda gördüğümüz renkleri eğlenerek öğrendik . O kadar istekli ki etkinlik yaparken onu öyle gördükçe mutlu oluyorum .

Minik Kelebeğin Annesi


Bunların yanında 18 aylıkken 10'a kadar saymayı öğrenmişti . Onu pekiştirip 15'e kadar saymayı öğrendik . Tabii bazen 10-12-15 diye de saymadığımız olmuyor değil   .  :)
18 aylıkken adını öğretmiştik . 20 aylıkken anne-baba adını , soyadını ve 24 aylıkken ailedeki herkesin adını tamamen öğrendi . Sonra bunu sorularla pekiştirdik .
İnsan ilişkisi gelişsin diye oyunlar oynadık . Kitaplar okuduk . Ben eczane oldum . Market oldum . Doktor oldum . Otobüsçü oldum . Dondurmacı oldum . Komşu oldum . Artık tanıdıklarımıza , sürekli alışveriş yaptığımız yerdeki insanlara , komşularımıza 'Merhaba , Nasılsın?' diyor . 'Günaydın , iyi geceler , hoşça kal , görüşürüz' gibi kelimeleri sıkça kullanıyor . Biri hapşırınca 'iyi yaşa , çok yaşa' diyor . Su içtikten ve yemek yedikten sonra 'Çok şükür' diyor .
Bir şey isteyeceğinde 'Bunu alabilir miyim?' diyerek izin istiyor . İsteklerini veya istemediği şeyleri anlatıyor . Ve sürekli merakla sorular soruyor . 'Anne sen ne yapıyorsun?' , 'Baba sen ne yapıyorsun?' 'Anne sen niye gidiyorsun .' ve benzeri soruları sıkça ve bolca soruyor . Hatta bazen öyle cümleler kuruyor ki şaşıp kalıyoruz . Çoğunlukla hiç susmuyor . :)

Şarkılar öğreniyoruz ve sürekli şarkı söylüyoruz . Şarkı söylemeyi çok seviyor .

 İşte böyle . Öğrendiğini görmenin ve  öğretmenin mutluluğu çok başka güzel  .   :)

Sevgiler .

10 yorum:

 1. İlk çocukta bir başka hevesli oluyor insan. Bende böyle sürekli bişeyler öğretme çabasındaydım. Ama gördümki eğitim sistemimiz geride kalmış. Oğlum 3 yıl kreşe gitti ve müfredata göre sürekli ana renkleri öğrettiler bildiği renkleri öğrenmek sayıları saymak onu çok sıktı. İkinci oğlumda daha temkinli yaklaşıyorum pekiştirme falan yapmıyorum nasıl olsa anasınıfında hatta 1. sınıfta bile aynı bilgiler veriliyor yazık. O yüzden o sorar merak ederse söylüyorum yoksa hiç sıkmıyorum kuzu canı. Yanlış anlamazsan naçizane tecrübemi paylaşmak istedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır tabiii ki yanlış anlamam hatta çok sevindim bu şekilde düşüncelerini yazmana .
   Evet hevesleniyor insan , çok doğru diyorsun . Dikkat edeceğim , çok teşekkür ederim .

   Sil
 2. maşşalah allahım esirgesin :)

  YanıtlaSil
 3. Maşallah ona. Çok konuşmalarının ilerleyen dönemde faydalarını göreceksiniz, kendini iyi ifade etme yetisiyle her yerde öne çıkıyorlar. Minik kelebek çok başarılı bu konuda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok Teşekkürler :)
   İnşallah faydalarını göreceğiz zamanla , ağaç yaş ikenin hikayesi işte tüm bunlar ;)

   Sil
 4. Henüz yaramazlıklar başlamamış galiba, komşumdan biliyorum daha 3-5 ay öncesinde kuzu gibi olan yavrum ele avuca sığmamaya başladı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berrak yapısı gereği sakin ve konuşarak ikna olabilen bir çocuk . Pek yaramazlığı söz konusu değil ama tabii bazen ara ara inadı ve ve 2 yaş sendromu tutar . Her çocuk gibi öğrenme hevesinde birlikte oyun oynamak etkinlik yapmaktan keyif oluyor ;)

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.