Hoşgeldi Bize Enginar -Minik Kelebeğin Annesi

12 Haziran 2015 Cuma

Hoşgeldi Bize Enginar

 Hoşgeldi Bize Enginar

Enginar bilmeyiz biz... Yani annem bilmezdi , aileden çevremizde yenen bir sebze değildi , hiç yemedim , yemedik . Şahsen çok severim sebze yemeklerini , otla yaşıyorum resmen .  :)   Ama enginarla hiç tanışmadım , tatmadım .
Hep istiyordum enginar yemek , tatmak , tadını çok merak ediyordum . Öyle ki hem de çok sağlıklı bir sebzeymiş enginar . Faydaları da saymakla bitmiyormuş . Neyse ki bu hafta pazardan alıp , yapıp yemek nasip oldu . Enginarı tatma şerefine ermiş bulunmaktayız .   :)
Enginarın tadını merak ediyordum etmesine ama evde ki diğer iki birey yiyecek miydi ya yemezlerse diye bin bir tereddütle mutfağa girip , bir arkadaşımdan aldığım tarifle yaptım o güzel yemeği . :) Tabi ki ev halkı gayet severek yedi . :)  Eşim çok beğendi , kelebeğim desem 'Anne bir daha bir daha' diye diye yedi . Öyle mutlu oldum ki , evimize gelen bu yeni tadı ev halkı da çok sevdiğine göre , hoş geldi bize enginar .  :)  

Uzmanların dediklerine göre enginarın bitmeyen faydaları ;

Enginar çok iyi miktarda C ve K vitamini içerir. Enginar düzenli olarak tüketildiğinde bünyenin ihtiyaç duyduğu magnezyum, çinko, demir, potasyumu sağlar. Bunun yanında bünyenin lif ihtiyacını ciddi anlamda giderir, kalsiyum açısından da zengin bir besin kaynağıdır. Çok etkili bir antioksidandır.
Karaciğeri koruyan flavonoidler içeren enginar, karaciğerdeki dokuların ve hücre zarlarının içinde meydana gelen oksitlenmeyi azaltır. Karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rol oynar. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı böbreklerin çalışmasını düzenler, vücuttaki istenmeyen sıvıların atılmasını kolaylaştırır. İçerdiği kuarsetin, rutin, gallik asit ve sinarin sayesinde kanser, kalp hastalığı, yüksek kolesterol gibi önemli hastalıklardan vücudu koruyan enginar, içerdiği inülin adlı maddeyle, kandaki şeker düzeyini de düşürür.
Enginar, K vitaminini zengin miktarda içermektedir. Bu özelliği ile kemiklerin sağlıklı yapısının dejenere olmasına izin vermez. İçerdiği K vitamini ve lifler sayesinde beyin sağlığını da korur.
Ayrıca içerdiği potasyum, vücutta bulunan sodyum-potasyum dengesini olumlu etkileyerek, tansiyonu dengede tutar. Karın ağrısı, mide bulantısı, şişlik hissi, iştah kaybı gibi sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Mide ve bağırsakları temizler, romatizma şikayetlerini azaltır. Yağ oranı düşük olduğu için diyet yapanlar için vazgeçilmez bir gıda. Vücut hücrelerini yenileyerek yaşlanmayı da geciktirir .

O zaman vücudumuza da , mutfağımıza da pek hoş geldi sağlık dolu leziz enginar , miniğim de sevdiğine göre değmeyin keyfime .   :)

4 yorum:

 1. Ellerinize sağlık çok güzel görünüyor zaten enginara bayılırım.
  Hele bir de enginar dolmasını ustasından yiyeceksiniz parmaklarınızı yersiniz.
  İzmirli bir arkadaşım var annesi yapardı. Mükemmel olurdu onun yaptığı dolmanın tadı damağımdadır hala. Çünkü oralardaki gibi taze enginar bulmak zor oluyor Anadolu'da. İstesem de enginar taze olmayınca olmazmış. Öyle söylemişti arkadaşım.
  Sizinkiler sevmiş artık bol bol yapar yersiniz.
  Afiyet olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Egeliler enginarın üstadı aslında .
   Kesinlikle öyledir , ben acemice yapıp , denedim bakalım arkası bol gelsin :)
   Teşekkür ederiz :)

   Sil
 2. ellerinize sağlık bir İZmirli olarak bende bayılırım enginara,bende yeni bir sayfa sahibi olarak beklerim,takibimdesiniz..
  http://blogdakicin.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.