Fitilin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri -Minik Kelebeğin Annesi

4 Haziran 2015 Perşembe

Fitilin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Fitilin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz EtkileriHalk dilinde fitil olarak bilinen suppozituar , genelde bebeklere ve çocuklara makattan uygulanan ağrı kesici , ateş düşürücü ya da kabızlık şikayetlerinde kullanılan ilaç formudur . Bu işlerin içinde biri olarak ve bir anne olarak çok kullanılmasını ve doktor tavsiyesi olmadan kullanılmasını tavsiye etmiyorum . Çünkü bebekken zaten bir şey anlamıyor , ama biraz daha kendini ve vücudunu tanımaya başladığında sıkıntılı durumlar yaratabiliyor .
Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak gerektiğinde şurup tercih edilmeli , suppozituar (fitil) doktor kontrolünde kullanılmalıdır . Kulaktan dolma bilgilerle , komşusu , arkadaşı söyledi diye eczaneye gelip suppozituar (fitil) alan anneler ve babalar var . Eczaneye bu farklı amaçlarla suppozituar almaya gelen anne ve babalara çocuğun yaşını , ne için kullanacaklarını ya da doktor kontrolünde mi kullanacaklarını sorup , gerekli uyarıyı yaptıktan sonra satış yapıyoruz .
Tabii bir de uyutucu etkisi var diye çocuğuna suppozituar (fitil) koyup uyutanlar var . İçim gidiyor, o anne babaların çocuklarına...Öyle kızıyorum ki o anne babalara diyecek kelime bulamıyorum .
Uyusun diye çocuğa suppozituar (fitil) uygulanabilir mi ya ... ?  Ne aklım ne kalbim almıyor benim....
Suppozituar (fitil) , doktor kontrolünde ve çok yüksek ateşte kullanılır . Ayrıca çocuğun yaşı büyüdükçe yani bebeklikten çocukluk dönemine geçtikçe de kullanılması tavsiye edilmez . Çocuk da psikolojik etkiler bırakabileceği ihtimali oldukça yüksektir .
Özellikle erkek çocuklarında bebeklik dönemleri biter bitmez kullanılması pek önerilmez . Çocuk anlamaya başladığında suppozituar uygulayan kişiye karşı bilinç altında olumsuz duygular gelişebilir .
İlaç işlerinin içinde olan biri olarak bile olsa kızıma doktora danışmadan bir antibiyotik , suppozituar (fitil) ya da kafama göre her hangi bir ilaç kullanmadım ve kullanmam . En sevmediğim meseledir , el kadar bebeklere , çocuklara kafaya göre ilaç kullanılması .
Komşunuz , arkadaşınız , akrabanız  vs. tavsiye etti diye ilaç kullanmayın...
Bir anne olarak ve sağlık , ilaç sektöründe çalışan biri olarak tavsiyem  ne kendinize , ne bebeğinize , ne çocuğunuza doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın arkadaşım....

Sağlıklı günler dilerim .

Sevgiler...
5 yorum:

 1. Ben çok kulandım, hem yüksek ateş hem de makatında çatlak oluşturacak düzeyde kabızlık sorunu yaşadığımızdan ama hepsi doktor kontrolünde ve tavsiyesi ile verildi. 1,5 yaşından sonra psikolojik olarak olumsuz etkiler diye bir daha vermedim. Maalesef duyuyoru(m)zçevremizde uyutuyor diye verenleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet malesef...İçten içe kızıyorum , uyusun diye fitil kullanan anne babalara....

   Sil
 2. Kesinlikle ben de çok yanlış buluyorum kafaya göre ilaç kullanmayı. Zorda kalınca tabii ki fitil de kullanılır ama dediğiniz gibi doktora danışmadan olmamalı. Ben bebeklerin organlarıyla çok oynanmamasını düşünenlerdenim. Hatta kabız oldu diye poposuna kulak çubuklarıyla zeytinyağ sürülmesine de karşıyım. Bir tatlı kaşığı içirilse zaten iş çözülecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle kesinlikle size katılıyorum ... Herkes keşke böyle düşünse :)

   Sil
 3. Benim bebeğim 2 buçuk aylık ben uzun süredir kullanıyorum 1 buçuk ay gibi ilk başlarda yarım versim snra 2 aylık oldu tam vermeye başladm her gece bitane . Ama bebeğim çok ağlıyor çok huzursuz gaz sancısı sürekli var kulak ağrısı bide tuvalete çıkamama sorunu var. Kendni ağlamaktan mahvediyor. Ondan dolayı veiryorum :-( sizce nasıl yapıyım veermek gelmiyor içimden ama macbur veriyorum çnkü çok ağlıyo ama bazen vermiyorum

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.