Ağır Misafir Aft-Minik Kelebeğin Annesi

30 Haziran 2015 Salı

Ağır Misafir Aft

Ağır Misafir Aft


Kendimi bildim bileli ağzımdan hiç eksik olmayan yaraların adıdır aft. Ne zaman stres olsam , ne zaman azcık üzülsem , kafama bir şey taksam ya da bedenen yorgun düşsem o anı bekler ağzımda çıkmak için . Gitmediğim doktor , yapılmayan tahlil , kullanmadığım ilaç kalmadı . Aft , ayda 2 kez uğrar bana . Aftın bir çok sebebi var aslında bu sebeplerin en önemlisi de genetik olması , çünkü babamda da çıkıyor . Bilenler bilir çok büyük , tarifsiz bir acısı vardır aftın . Yemek yemek işkence gibi o kadar can alıcı hale gelir .
Aftlar ağız içerisindeki mukozada üzeri beyaz , etrafı kırmızı 2-3 mm çapında bir tabaka şeklinde çıkar . Aft dilde , yumuşak damakta , dudak ve yanak içlerinde çıkan yaralardır . Stres , vitamin eksiklikleri , ateşli rahatsızlıklar , premenstural gerginlik , yemek yerken iç yanakların ısırılması ve genetik faktörler aft oluşumunda etkilidir .
Bazı yiyeceklerinde aft oluşumunu hızlandırıcı etkisi vardır . Bunlar tuzlu , baharatlı gıdalar , turşu , sirke , patlıcan , domates , elma vs. benzer asit oranı yüksek yiyeceklerdir .
Ağzımda çıkan aftların genelde iyileşme süreci 7-10 gün arasında değişiyor . Aftların uçuk gibi bulaşıcı veya virütik özelliği yoktur .
Aft bazı hastalıkların habercisidir . Bu hastalıklar ; Behçet , Crohn , Ülseratif kolit , Inflamatuar barsak hastalıkları , kan hastalıkları , gluten hastalığı bu hastalıkların başlıcalarıdır .
Aftlara tedavi olarak verilen ilaçların pek etki ettiği söylenemez . Sadece acısını , ağrısını azaltmaya yetiyor ilacın etkisi . Bunların yanında aftlara uygulanabilecek doğal yöntemler de var .
Ben bunlarla az da olsa çare bulmuş biriyim . Öyle ki karanfilin antiseptik özelliği ile 20 adet karanfil bir suda kaynatılıp , soğuduktan sonra o su ile günde 3 kez gargara yapmanın aftı çok daha çabuk iyileştirici özelliği var .
Yine karadut veya karadut suyu da çok yakıcı olmasına rağmen aftı iyileştirici özelliğe sahiptir . Bunun yanı sıra karbonatlı su ve tuzlu su ile gargara yapmanın da olumlu , iyileştirici yönde etkisi de tecrübemle sabittir .  :)

Sizinde ağzınızda aft çıkıyor mu ?

Ağzınızda aft çıkıyorsa bir Dermatoloji Uzmanına görünmekte fayda var .


Sağlıklı günler , sevgiler .

13 yorum:

 1. ee ben sana formulu söyleyimmm :) hemen karadut şurubu al ve kullanmaya başla Yağız a kullandık biz 2 günde bişey kalmadı blogumdada yazmıştım hatta mucizevi birşey ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülşah'cım onu da denedim çok ama etki etmiyor bana :( Evde de işyerimde de bir adet dut şurubu var uyguladığım ama netice yok . Denemeye devam edeyim :)

   Sil
  2. Aaa duzenli 1 hafta araliksiz kullanmak gerekiyormus yagiz da 2 gunde gecti denemeye devam et sen ;)

   Sil
  3. tamam teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Kelebek gidince stres yaptınız herhalde? Zaten neler yapılması gerektiğini fazlasıyla biliyorsunuz, geçmiş olsun

  YanıtlaSil
 3. 5 sene önce çok üzüldüğüm bir olay yaşanmıştı ilk o zaman yanak içimde kocaman çıkmıştı.Doktora gitmiştim b12 vitamin eksikliğinden diyerek vitamin vermişti.Sonra geçer gibi olmuştu ama geçmedi.Yıllardır sürekli çıkar ve acı çekerim.Yani anlayabiliyorum sizi.Geçmiş olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet malesef b12 eksikliği de afta sebep.
   Teşekkürler :)

   Sil
 4. Merhaba, bu aft çok sinsi bir şey ve vücut direnci zayıflayınca ortaya çıkıyor. Sonrasında ise grip yaşanıyor. Çocuğumda bu şekilde gerçekleşiyor. Sadece kışları uğrar bize. Ve artık fark ettim ki büyüdükçe aft daha az çıkmaya başladı. Yazıyı görünce paylaşmak istedim tecrübemi...

  YanıtlaSil
 5. Oral medic'ten başkasını tanımıyorum bu konuda. Denemediyseniz tavsiye ederim.

  http://oralmedic.com/index_images/index1_01.gif

  YanıtlaSil
 6. Tuzlu su ve karbonat yakar gibi geldi. Şansımı dut pekmezinden yana deneyeceğim.

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.