Yumurta Alerjisi-Minik Kelebeğin Annesi

27 Mayıs 2015 Çarşamba

Yumurta Alerjisi

Yumurta Alerjisi

Beyaz tenli insanlar hep hassas ve alerjik reaksiyonlara yatkın oluyormuş , bir sağlık dergisinde okumuştum . Evet gerçekten orada ki yazıyı doğrular gibiyim ben , aşırı alerjik bir bünyem var . Bir çok şeye karşı alerjik reaksiyon gösterebiliyor vücudum . Bunlardan biri de protein deposu olan yumurta .
Yumurta çok seven biri olmadım , olamadım hiç . Sevmeye de fırsat olmadı çünkü yumurta alerjim var .
Yumurta çocuklarda en yaygın görülen besin alerjisi olarak biliniyor . Yumurta alerjisi erken bebeklik dönemlerinde ya da çocukluğun ilk yıllarında da ortaya çıkabiliyor. Yumurta alerjisi bazen ergenlik dönemlerinde son bulabiliyor , bazen de ben de olduğu gibi yetişkinlik dönemlerinde de devam edebiliyor .
Yumurta alerjim diğer insanlara göre biraz daha farklı ben sadece direk olarak yiyemiyorum . Yumurtanın haşlamasını , sahandasını , menemenini yiyemiyorum , yemiyorum . Yediğim anda vücudum alerjik reaksiyon gösteriyor , dilim şişiyor , boğazım şişiyor , vücudumda kızarıklıklar oluşuyor . Ama öyle ki şanslıyım kek , börek , pasta vs içerisinde tükettiğimde hiç bir reaksiyon göstermiyor vücudum . En azından bu kadar olsa bile şanslıyım azcık . :)

Yumurta alerjisinin belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Yumurta tüketildikten bir kaç dakika ya da bir kaç saat sonra alerjik reaksiyonlar meydana çıkabiliyor .

Yumurta alerjisinin belirtileri  :

 • En yaygın yumurta alerjisi belirtisi  ciltte kızarıklıklar ve kurdeşendir .
 • Mide krampları , bulantı , kusma 
 • Öksürük , göğüste sıkışma ve astım belirtileridir .
Yumurta alerjisi , anne babada var ise çocukta da olma ihtimali oldukça yüksektir .

Berrak doğduğunda , ek gıdaya geçtiğimiz dönemde  kafamdaki deli sorulardan biriydi yumurta alerjisi .
Ek gıdaya geçtiğimiz dönemde yumurtanın sarısını yedirmeye başladım .Aklım çıkıyordu onun da alerjisi olacak diye . Takip ederek yediriyor , vücudunu sürekli kontrol ediyordum . Korktuğum gibi olmadı , çok şükür Berrak 'ın yumurta alerjisi çıkmadı . 
Yumurta alerjisinin zorluğunu bildiğim için hiç bir bebek de çıkmamasını diliyorum .

Sevgiler  :)

5 yorum:

 1. zor iş hakkaten iyiki berrak ta cıkmamıs kendi hakkını da ona yedir bol bol :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berrak yiyor ya ben yemesem de olur :) Aynen kendi hakkımı da ona yediriyorum yarasın kuzucuma :)

   Sil
 2. Hay Allah ne zormuş! İyi yine kek, pasta gibi şeylerin içerisinde yiyebiliyormuşsunuz; yumurta bir çok gıdada var çünkü.

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.