Menenjit Aşısı Nedir ?-Minik Kelebeğin Annesi

7 Mayıs 2015 Perşembe

Menenjit Aşısı Nedir ?

Menenjit Aşısının Önemi


Menenjit nedir ?

Menenjit  eski adıyla Meningokok hastalığı diğer bir adıyla beyin zarı iltihabıdır . Diğer bir tanımla beyin ve omuriliği saran zarın enfeksiyonudur. Kan zehirlenmesine yol açabilen ciddi bakteriyel rahatsızlık .

Menenjit aşısını kızıma neden mi yaptırdım ? 

Yabancı ülkelerde 1981 yılından bu yana kullanımda olan menenjit aşısı ne yazık ki ülkemizde aşı tablosunda bile değil. Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, meningokok menenjit beş yaş altı ölüm nedenleri arasında beşinci sırayı almaktadır. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan kişiler risk çemberinde. Bu sebeple Menenjit aşısı oldukça önemli.
Aşılama bebek ve çocuk grubunda enfeksiyon hastalıklarının önlenmesinde buna bağlı gelişen ölüm sayısının önlenmesinde kullanılan yöntemdir. Gelişmiş ülkelerin çoğunda doğumdan itibaren aşılama yöntemi uygulanır. Aşı programlarına son eklenen menenjit aşısıdır. Ülkemizde 2012 Kasım ayı itibariyle 2 çeşit meningokok aşısı ruhsat almıştır. Menenjit aşısı dünyada yaygın bir aşı olmasına rağmen ülkemizde 2013 yılından itibaren uygulaması artan bir aşıdır.

– Konjüge meningokok aşısı (MCV4) 2 yaş ve üzerindeki kişiler için önerilen aşıdır.
– Polisakkarid meningokok aşısı (MPSV4) 55 yaş üstü kişiler için önerilen tek aşıdır. (hacı adaylarına yapılan aşı).

Yurt dışında menenjit aşısının önemi ciddi anlamda bilinse de maalesef ülkemizde bilinmiyor. Yıllardır yurt dışında uygulanan bu aşılar yeni değildir. Uzun zamandır kullanımdadır. Sağlık Bakanlığı tarafından malesef ödenmemektedir. Özel bir aşıdır. Doktorumuz 'bu aşıyı yaptıralım devlet karşılamıyor' dediğinde bir an bile tereddüt etmedim ve aşıyı iki doz şeklinde kızıma yaptırdım.

Aşının Türkiye'de bulunan formları ve ticari isimleri :

- Nimenrix aşı : 12. ayını tamamlayan bebeklere , çocuklara ve yetişkinlere uygulanır.

- Menactra aşı : 12. ayını tamamlayan bebeklerde 3 ay arayla 2 kere uygulanıyor. 2-11 yaş arasında ise bir doz uygulanması yeterlidir. Tekrar dozu konusu henüz belirlenmemiştir. Aşılanma sonrası korunma tiplere göre % 90 -%100 seviyelerine çıkmaktadır. Koruyuculuğu ciddi anlamda mevcuttur .

Ben kızıma menenjit aşısı yaptıracağım dönemde , Nimenrix aşısının firmasında sıkıntı vardı. Ecza depolarında yoktu. Bu sebeple 3 ay arayla 2 doz Menactra aşısını yaptırdım.Bu ciddi konu sizin de aklınızda bulunsun. Zamanında gerekli önlemleri almak iyidir. Çocuklar hiç ama hiç hasta olmasın .

Sevgiler .

NOT : Doktorunuza danışıp , yaptırabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.