Kelebeğim Nezaket Öğreniyor-Minik Kelebeğin Annesi

26 Mayıs 2015 Salı

Kelebeğim Nezaket Öğreniyor


Berrak erken emekleyen , erken yürüyen ve erken konuşan bir bebek oldu . Beklemediğimiz anda hep şaşırttı bizi .
Konuşmaya ilk başladığında nezaketi öğrenecek bir algı beklemedim zaten. 24 ayı tamamlamadan görgü , nezaket kurallarını yavaş yavaş öğretmeye aşılamaya başladık . Çünkü algısı daha kuvvetli hala gelmişti . Bir sürü kitap alıp öğretmeye ,öğrenmeye başladık.
Berrak doğduğundan bu yana her sabah ona 'Günaydın' derdim ve bu hep böyle devam etti. Berrak 18 aylık olduğunda o da bana cevap vermeye sabahları 'Dünaydın annecim' akşam uyku vakti geldiğinde 'İyi deceler annecim ' demeye başladı .Bazen ben söylemeyip ondan beklediğimde kendiliğinden söylüyordu artık . Nasıl mutlu oluyorum ve mest oluyorum anlatamam...
Berrak önceden al , aç , ver , vb şekilde emir kipleriyle ihtiyaçlarını belirtirken , şimdiler de nezaketi öğretme çabamızla Berrak 'ın ihtiyaçlarını belirtme cümleleri anında  ricaya dönüştü . Aslında olması gereken de bu . Artık kelebeğim 'Melaba' (merhaba) diyor . Hemen arkasından 'Nasılsın?' , ' Sen orda napıyorsun ?' diyor . Ben işteyken anneannesinden arayıp 'Melaba annecim sen orda yapıyorsun ?' diyor . Ben Berrak diye seslenince ' Efendim annecim' diye cevap veriyor .
 •  Annecim alabilir miyim ?
 •  Annecim verir misin ? 
 •  Annecim gelir misin ?
 •  Babacım lütfen Niloya açar mısın ?
 •  Babacım top oynaya bilir miyiz ?
 •  Annecim su verir misin ?
Ve buna benzer cümleler...   :) 

Böyle güzel güzel konuşmuyor mu beni benden alıyor .  Nezaketli olsun hep inşallah . Emrivaki konuşmasın hep kibar olsun inşallah .

Nezaketli , kibar bireyler yetişmesi dileğiyle

Sevgiler   :)4 yorum:

 1. Amin diyorum içtenlikle ve hep öğle insanlarla karşılaşsın ki asla pişman olmasın öğle olduğundan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum . Rabbim yavrularımızı korusun kollasın sakınsın saklasın iyi insanlarla karşılaştırsın ve nezaketli kılsın :)

   Sil
 2. Ay çoook güzel bu yazı.. Hep böyle kibar olsun, hep karşısına kibarlar güzel insanlar çıksın Berrak'ın :) Keşke herkes çocuğunu böyle yetiştirebilse! Bu arada bir de benimkini görsen "anneeeeeğ, sarııııııl", "anneeeeeeeeee otuuuuuuuur" :D İlla ki bağıracak.. Ay ama benimki daha 1-2 kelime anca konuşuyor tabii, bence dil gelişiminin etkisi büyük (di mi, öyle de, yoksa bazı çocuklar doğuştan kibar, bazısı zorba mı?!)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :)) Amin hepimizin çocuğu iyilerle , kibar , nezaketli insanlarla karşılaşsın inşallah . Berrak da öyleydi ver , al, git ,gel vs emir kipli cümleler kullanıyordu . Ama zamanla düzelecek , öğrenme sürecindeler :) Konuştukça anlayayacaklar ,öğrenecekler :)) tarzan gibiler şimdilik :))

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.