Her Bebek Farklıdır-Minik Kelebeğin Annesi

5 Mayıs 2015 Salı

Her Bebek Farklıdır

Her Bebek Farklıdır

Her bebeğin gelişim hızı , gelişim aşaması birbirinden farklıdır. Her bebek,her çocuk farklıdır. Her çocuk karakteriyle doğar bu hayata . Her bebek farklı genlere ve farklı yapıya sahiptir. Her bebeğin gelişimi kendine özgü,kendine özel şekilde ilerler.
Biri zayıf,biri tombul,biri iri kemikli , biri anne sütü emer ,diğeri anne sütü emmez,istemez. Biri ek gıda ne versen yer , diğeri ağzını açmaz , biri erken diş çıkarır , biri geç diş çıkarır .
Biri erken emekler , biri geç yürür. Biri gece uyur,biri gece uyumaz. Birinin kafasında konak olur,diğerinde olmaz. Biri sebze sever , biri et sever.Biri yoğurt sever , yer. Diğeri ağzına yoğurt koymaz , ama ayran içer.
Biri erken konuşur , diğeri geç konuşur. Biri hırçın,yaramaz , diğeri sakindir. Biri oyuncaklarına adapte olur , oynar. Diğeri adapte olmaz,sıkılır , oynamaz.
Biri emzik almaz , biberon almaz . Diğeri emzik alır,biberon alır. Biri meyve sever , diğeri sevmez , ağzına koymaz. Biri diş çıkartırken ateşlenir , ishal olur , diğeri sıkıntısız diş çıkartır. Biri inek sütü içer , diğeri içmez.
Biri anne memesinin müptelasıdır , diğeri kendiliğinden bırakır emmeyi. Biri banyo yaparken çığlık çığlığa ağlar , diğeri banyo yaparken kıkır kıkır güler. Biri tuvalet eğitimini 1 yaşında tamamlar,alışır. Diğeri 3 yaşında ancak tuvalet eğitimine alışır.
Daha bir sürü farklılıklar sıralanabilir.
Alışın bu böyle...
Ben yapmadım mı? Ben kıyaslamadım mı? Bende yaptım , kıyasladım. Ama zamanla baktım gördüm ki her bebek farklı. Kıyaslamanın sadece canımı sıktığını , beni yıprattığını öğrendim.
O bebek , o çocuk sizin kimsenin bebeğiyle , çocuğuyla kıyaslamayın. Hepsi birbirinden farklı...
Kıyaslayarak tatlı canınızı sıkmayın. Kıyaslayarak sadece üzülürsünüz , stres olursunuz. Sağlığının yerinde olması mutlu olmanız için tek sebep , diğer gelişimleri için mutlaka zamana ihtiyacı vardır.

Güzel bedeninizi , kalbinizi , ruhunuzu kıyaslayarak daraltmayın , yormayın.

Sevgiler.   :)

2 yorum:

  1. 2 çocugum arasında dünyalar kadar fark varken başka cocuklarla kıyaslama yapmak insanı yormaktan baska bir işe yaramaz ;)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Taze anneler bazen bu yanılgıya düşebiliyor malesef :)

      Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.