Hayatımın Sınavı Çene Ameliyatım-Minik Kelebeğin Annesi

20 Mayıs 2015 Çarşamba

Hayatımın Sınavı Çene Ameliyatım

Hayatımın Sınavı Çene AmeliyatımHayatımın Sınavı Çene Ameliyatım
Ortognatik Cerrahi Öncesi

Hayatımın Sınavı Çene AmeliyatımHayatımın Sınavı Çene Ameliyatım
Ortognatik Cerrahi Sonrası
Hayatta herkesin bir sınavı ya da bir kaç sınavı vardır.
Benim sürpriz sınavımdı çene ameliyatım...Hem de tazecik daha çiçeği burnunda gelindim öğrendiğim de...
Yeni evlenmiştik. Henüz 1,5 ay gibi kısacık zamandır evliydik. Bir gün akşam yemeği yerken büyük bir acıyla ağzımdaki lokmayı çiğneyemediğimi ve çiğnemeye çalıştıkça canımın yandığını , çiğnerken sanki başıma balyozla vuruyorlarmış gibi  fark ettim. Acı eşiğim çok yüksektir , öyle canım tatlı değildir . Dayanıklıyımdır , kolay kolay şuram acıyor, ağrıyor demem ama bu öyle bir acı değildi... Doktora gitmekten pek hoşlanmadığım için geçer diye düşünüp, bu acıya dayanmaya çalıştım . Günlerce , gecelerce kıvrandım , ağladım. Sonunda pes ettim  ; çünkü ağrıya dayanamıyor , geceleri acıdan kıvranmaktan uyuyamıyordum... Rahatsızlığımın neden kaynaklandığını bilmiyorduk ve kulağımdan da kan gelince doktora gitmeye karar verdik.
Özel bir hastanenin Kulak Burun Boğaz polikliniğinden randevu alıp gittik. Doktor iyice muayene edip 'durumunuz benlik değil' dedi ve gönderdi bizi. Şaşkın , ne yapacağımızı bilmeden kaldık ortada... Ailemizin diş hekimine gidelim dedim belki rahatsızlık dişim olabilir diye düşünüp... Diş hekimimiz Dilara hanıma gittik. Şikayetlerimi ve canımın çok yandığını yemek yiyemeğimi , konuşmakta zorlandığımı anlattım . Dilara hanım muayene edip bizi Antalya'nın en iyi Ortodondisti Dr.Selçuk Çınar'a yönlendirdi. Bunları bir günün içinde ordan oraya savrularak cevabını bilmeden yaşadık . Selçuk Bey çok yoğun hastası olan randevu ile çalışan çok iyi bir doktor . Dilara Hanımın ricasıyla bizi araya sıkıştırıp muayene edeceğini kabul etti ve gittik . Selçuk Bey muayeneye aldı beni , tabii kafamda deli sorular... Şikayetlerim doğrultusunda , teşhis koymak için bir adet panoramik çene filmi istedi ve 'filmi çektirip geri geleceksiniz' dedi . O kadar yorulmuştum ki annemin babamın eşimin telaşlı bakışları sonunun nereye varacağını görüyor gibiydim... Çene filmini çektirip Selçuk Bey 'e geri gittik. Çene filmini inceleyip ' tedavi sürecin 2 yıl ,  dişlerin düzgün ama doğuştan üst azı dişler eksik ,alt azı dişlerin de tam olduğu için al ve üst çene birbirine uyumsuzluk gösterdiği için çenen sağ tarafa doğru kaymaya başlamış ve aradaki kası çene kemikleri sürtüne sürtüne eritmiş , çene ameliyatı olman gerekiyor 'dedi . Selçuk Bey bizi Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Plastik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Ömer Özkan'a yönlendireceğini , çene ameliyatlarını Ömer Bey'in yaptığını söyledi. Hemen Ömer Bey' i arayıp , durumu anlatıp 1 saat sonrasına benim için randevu aldı . Korkmuyordum da o gün bitmedi benim için oradan oraya sürüklendiğimiz dakikalar geçmedi  sanki...Randevu saati gelmişti . Ömer Bey'in o kadar çok hastası vardı ki çok yoğun ve kalabalıktı . Sıra bana geldi ve girdik o müthiş başarılara imza atan doktorun odasına. Selçuk Bey gibi Ömer Bey de muayene etti , çene filmimi inceledi ve 'çene ameliyatı olman gerekiyor yoksa konuşamaz ve yemek yiyemez hale geliceksin' dedi . Annem ağlıyor ve soruyor ' başka bir tedavisi yok mu? Ameliyat şart mı? diye...Ömer Bey her şeyi tek tek anlattı 'alt ve üst dişlerin birbirine uyumlu hazır hale getirilmesi için dişlerine ortodontik tedavi uygulanacak ,  tedavi bitiminde ameliyat olacaksın ve alt çene kemiğini kesip geri çekeceğiz , mezara kadar çenende 6 adet vida olacak ama ameliyata kadar çok iyi beslenmen kilo alman gerek , ameliyattan sonra 1 ay boyunca ağzın kapalı kalacak sıvı besleneceksin , konuşamayacaksın ' dedi. Herkes sessizleşti ' tamam' dedim. Ben korkmuyorum önce Allah 'a sonra size güveniyorum , ne olacaksa hemen başlayalım dedim . Ömer Bey o kadar sıcak samimi ve tane tane yaşanacakları anlatan ve içimi rahatlatan profesyonel bir doktordu.
Aradan bir hafta geçmeden Selçuk Bey'e tekrar gittik . Tedaviye başlıyorduk . Dişlerime tel takılacağı için ölçüler alındı ve bir kaç günün sonunda ilk önce üst dişlerime yaklaşık 1 ay sonra da alt dişlerime tel takıldı. 1,5 yıl böyle geçti zor bir süreçti , ağzımda bir sürü demir parçası , ağzımda hep yaralar , aftlar... Ameliyat tarihime kadar Ömer Bey 'i iyice araştırdım , çene ameliyatım hakkında bir sürü araştırmalar yaptım . Sosyal sağlık güvencesinin yarısını bile karşılamadığı bir ameliyat ve tedavi maddi anlamda da oldukça yüksek... İnternet üzerinden çene ameliyatları izledim . Ameliyata kadar kilo almaya çalıştım , 47 kilodan 52 kiloya ancak çıkabildim . Ameliyat için tarih verildi ve ameliyat günü geldi . Araştırmıştım , ameliyattan sonra narkozun etkisiyle kusacaktım ve kan kusacaktım . Bu sebeple ameliyattan bir gün öncesi upuzun saçlarımı kuaföre gidip ördürdüm . Çünkü yaklaşık 15 gün banyo yapmam yasaktı . Neredeyse 5 saat süren çene ameliyatıma her ne kadar annem istemese , korksa da ben hazırdım . Fistan gibi ameliyat elbisemi giydim .  :)
6 Temmuz sıcağında  tirtir titreten o soğuk kocaman odaya indik. Ameliyattan önce arkamda yeşil örtü konseptiyle bir sürü fotoğrafımı çektiler . :)) Sonra korktuğumu sanıp sorular sordular , konuşturdular ve puff diye burnumdan bir şey yaptılar . En son hatırladığım saat 14:50 idi ve sonra çok güzel uyudum . Uyandığımda biraz zor olacaktı biliyordum ama korkmuyordum da... Ömer Bey'in o sıcak samimi sesiyle uyandım . 'Ayşecim uyan hadi ameliyatın çok başarılı geçti , güzeldin artık çok daha güzel olacaksın birazdan kusabilirsin ağzını açmaya çalışma sakın ağzın tamamen kapalı , 50 adet paket lastiğiyle dişlerin bağlı ' dedi. Ameliyathaneden çıkar çıkmaz narkozun etkisi sebebiyle adeta şarıl şarıl kusmaya başladım , ağzım kapalı olduğu için birazı ağzımdan birazı burnumdan baya kan kustum . Evet bu kısmı baya zordu , ama geçecekti . Kendime söz vermiştim iyileşene kadar aynaya  bakmayacaktım .Kalacağım odaya çıkartırlarken beni , kafamın dana kafası kadar olduğunu hissettim . İlk gün biraz zorlayacaktı biliyorum zor geçecekti ama geçecekti... Kustuğum için burnum tıkanmıştı , ağzımda kapalı olduğu için nefes almakta zorlanıyordum . Konuşamayacağım için derdimi , isteklerimi anlatıp yazacağım büyükçe bir defterim ve kalemim hazırdı . Ömer Bey hemen vizite çıkmıştı . Odama kontrole geldi ve defterime derdimi anlatmak için yazdım nefes alamıyorum ağzımın içi pıhtı kan dolu , burnumda tıkandı lütfen ağzımdan aspirasyon yapın dedim. Çok şükür o an şikayetimi giderdiler biraz daha rahatladım ama onun dışında en ufacık ağrım sızım yoktu . Ömer Bey bu tür çene ameliyatlarında 1 ay çeneyi dinlenmeye aldığımız için diş çürükleriyle karşılaşabiliyoruz , zor biliyorum ama yarından itibaren dişlerini fırçalamaya çalış demişti . Zor değil diye yazdım hemen . Zor olanı atlattık bundan sonrası daha kolay dedim. Ömer Bey gülümsedi , gücüne , dirayetine hayranım , afferin sana dedi .
Hastaneden çıkana kadar aynaya bakmadım. Her gün dişlerimi fırçaladım . Ağzımın kenarları yırtılmıştı , yara olmuştu . 1 aylık temel içeceğim su ve diğer içeceklerimse süt ile meyve sularıydı... Pipetse en büyük yardımcımdı . Sürekli uyuyordum , yemek yiyemediğim için halsizdim ve tansiyonum çok düşüktü . Taburcu olacağım gün geldiğinde aynaya baktım . Sanki iki insan kafası gibiydi başım , boynum ,yanaklarım morarmış , yeşermişti . Şişko biri vardı aynada .  :)) Kolay mıydı çene kemiğim kesilmişti... 1 ay çalışmayacaktım , raporluydum . Evde zaman geçirmesi çalışan biri için zordu ama kitap okuyarak 1 ayı sütümü içe içe ,dişlerimi günde 5 kez fırçalaya fırçalaya zamanı tükettim . 45 kiloya düşmüştüm . 7 Ağustos'ta ağzımı açacaklardı . Sabah erkenden hastaneye kontrole gittik . Kontroller yapıldıktan sonra Ömer Bey ağzını açacağız gayet iyi çenen dedi . Tık tık bir makas sesiyle ağzımı bağlayan tüm lastikler ve dişlerimi sabitleyen aparat çıkarıldı . Tabii 1 ay kapalı kalan çenemi hemen öyle açmak zordu. İlk bir hafta çay kaşığı ile sonraki  iki hafta tatlı kaşığı ile yemek yiyebildim . Ömer Bey '1 yıl boyunca her şeyi bölerek , kopartarak yiyeceksin . Isırarak yemek yasak . 2 yıl bebek yasak . Bol süt , yoğurt yiyecek ve bol kalsiyum , bol d vitamini alacaksın ' dedi .
Çok şükür geçti , gitti o zor günler ... Elbet her hastalık zordur . Sağlık öyle büyük bir nimet ki ... Yemek yiyemediğim , aç kaldığım her dakika daha çok anladım .
Diyeceğim o ki çocuklarınızın ağız , çene , diş kontrollerini itinalı şekilde yaptırmaya özen gösterin . Neden derseniz küçük kız kardeşimi doktoruma muayeneye götürmüştük . Selçuk Bey aynı problemin kardeşimde de olduğunu ama yaşı 18 den küçük olduğu için ortodontik tedavi uygulanıp ameliyata gerek kalmadan tedavi olabileceğini söyledi .  Öyle de tedavi oldu çok şükür .
Bazı şeyleri zamanında fark etmek iyidir . Sağlığımız en büyük zenginliğimiz .

Sevgiler .  :))

14 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun gerçekten ne kadar güçlüsün :)

  YanıtlaSil
 2. tüylerim diken diken oldu cok guzel atlatmıssın gercekten helal olsun diyorum.Dediğin dogru zamanında cocukların gerekli kontrollerini yaptırmak gerekli.allah baska dert vermesin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O gücü kuvveti verene şükürler olsun , zor olan birşeyi daha zor yaşamamak için bazen güçlü olmak iyidir Allah kimseyi sağlığıyla imtihan etmesin inşallah...

   Sil
 3. çok geçmiş olsun, şaka ibi anlattıklarınız ağzım açık okudum.. dirayetinize de hayran kaldım gerçekten...

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ederim işte öyle şaka gibi geçti gittiii :) Bazen güçlü olmak gerekir. Zor olanı daha da zorlaştırmamak adına güçlü olmak iyidir bazen :) Bu kadar dirayetli olmasaydım annecim eşim çok daha üzülürdü heralde...

  YanıtlaSil
 5. Gökhan Bey Çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 6. Bir nefes de okudum canım, cok akıcı yazmışsın .. gücüne hayran oldum. . Rabbim başka imtihanlar ile sınamasın insallah.. Çok çok geçmiş olsun. . sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Rabbim büyük yardım etti sabrını gücünü verdi ki şimdi çok şükür bin şükür bugünüme...Amin Sevgiler ablacım :)

   Sil
 7. Merhaba, bende yakında çift çene ameliyatı olacağım Ortodontik tedavi görüyorum ilk başta çok istiyordum ameliyatı ama şuan korkuyorum, bünyem zayıf ve kırküç kiloyum zaten. Üstelik kemik erimesi mevcuttu iki yıl kadar tedsvi sonunda iyileştim ama kemiklerim tamamıyla güçlü değil. Ameliyat sonrası kan kusarken fakan ağlarım diye tahmin ediyorum. Normal kusarken ağlıyorum, burnumdan kusma nefes alamama düşüncesi beni korkutuyor. Yabi bunlardan önce tamamen his kaybı olayı ve sinirlere zarar gelirse ölüm riski daha çok korkutuyor. Hayatınızın geri kalanını eskisi gibi yaşayabiliyor musunuz? Hiç birzaman ekmek arası ısırarak birşeyler yiyemeyecek miyim? Bir ay çene bağlı konuşamıyorsunuz demek mi oluyor. Çok soru sordum kusura bakmayın. Son günlerde motivasyonum iyice düştü son anda cayacak gibi hissediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba korkmayın biraz zor bir süreç ama geçiyor . Ben ameliyat olalı 6 sene oldu ve o zamandan bu tarafa hiç problemsiz normal hayatıma gayet güzel bi şekilde devam ediyorum . Evet b,r ay çeneyi dinlenmeye bırakıyorlar .Bu süreçte sıvı beslenip konuşamıyorsunuz . Sakin olup stres panik yapmadığınız sürece hiç bir problem olmaz . Aklınıza kötüyü getirmeyin , iyi düşünün iyi olsun .

   Sil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.