Gündemimiz Tuvalet Eğitimi-Minik Kelebeğin Annesi

13 Mayıs 2015 Çarşamba

Gündemimiz Tuvalet Eğitimi

Gündemimiz Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi her annenin kabusudur diye düşünüyorum. Nasıl başlayacağız ? Nasıl olacak ? Nasıl alışacak ? gibi ardı arkası gelmeyen sorular...
Tuvalet eğitimi için en uygun zaman 24 ay ile 36 ay arasındaki dönemmiş. Araştırıp , okuyup tuvalet eğitimimize başlamak için hem havaların ısınmasını , hem de 24.ayımızı tamamlamayı bekliyordum. 24 ayı tamamladık , havalarda yavaştan ısınıyor. 'Haydi bakalım' deyip çıktık bir eğitim yoluna daha.  :) 
Aslında her şey de olduğu gibi her çocuğun tuvalet eğitimini öğrenme yaşı biri birinden hep farklıdır. Bazı çocuk çişi önce , bazı çocuk kakayı önce öğrenir. Çocuğa tuvalet eğitimi için baskı kurmak ya da 'Aman nasıl olsa zamanı gelince söyler , öğrenir. ' gibi tutumlar çok yanlış. Çocuk ihtiyaçlarını söyleyebiliyorsa , yürüyorsa ve kaka,çiş yapınca bundan rahatsızlık duyup yaptığını bezinin alınması söylüyorsa , istiyorsa o çocuğun tuvalet eğitimi gelmiş demektir.
Berrak kaka yaparken saklanıp , başka odalara gidip işini hallettikten sonra gelip 'Anne eee yaptım.Eeemi al.' diye söylüyordu. Tamam dedim kendimce tuvalet eğitimine başlama zamanımız geldi.
Kakası geldiğinde ya da yapmaya çalıştığını fark ettiğim de götürüp lazımlığına oturttum. Utanıyor 'Anne sen git.' diyor.Beni banyodan çıkartıyor. Banyodan çıkıp, göz ucuyla kapı kenarından ne yapıyor diye izliyordum. Ama aslında izlememe gerek bile yokmuş.Çünkü kaka yapmayı bitirince 'Anne yaptım.Bitti.' diye sesleniyor. Tuvalet  eğitimine  başladığımızdan bu yana 4 kez kaka siftahımız oldu .  :) 
Anne olarak çocuğumun kakasını lazımlığa yapmasından mutluluk duyacağım ve yüksek sesle 'Aferin benim kelebeğime ' diye kakasını lazımlığa yapan kızımı alkışlayacağım aklıma hiç ama hiç gelmezdi.   :)) 
Şimdilik durumlar böyle umuyorum böyle devam eder ve tuvalet eğitimimizi de başarıyla tamamlarız.  :)

Sevgiler .  :)12 yorum:

 1. :))) hadi bakalım masallahh diyeyimm.darısı basımıza :) yagız kakasını yapmaya basladıgında pasta kesmiştik mum üfledi falan parti vardı evde resmen :) ela da yeni yeni baslıcaz bakalım daha hazır değilim ben :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi bakalım inşallah :) hahaha :) cok iyi fikir ya tamamen alışsın bende pasta keseceğim o zaman :) bende hazır değildim de o hazır olunca hazırladım mecburen kendimi :) hadi bakalım kolay gelsin o zaman size de bize de :))

   Sil
 2. İnsan çocuğu sözkonusu olunca nelere sevinir nelere üzülür oluyor :)
  Minikte çok tatlı

  sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :)) Çocuğu olunca insanın böyle oluyor :)) İyi ki varlar :)

   Sil
 3. ufaklığın başarılarının devamını diliyorum:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu başarı dileğiniz için çok teşekkür ederiz :) Sesli güldüm baya :))

   Sil
 4. oğlumda iki buçuk yaşında artık rahatsız olmaya başladı , hemen alınsın istiyor , büyük abdestini kendi köşesinde yapmaya çalışıyor.Ama wc konusundan hoşlanmıyor onunda zamanı gelir diye düşünüyorum.Aklı eren kimse altına yapmak istemez.:)

  YanıtlaSil
 5. Klozet için aparat almıştım ama korktu çocuk gözüyle kuyu gibi gözüyordur heralde :)) Zamanla öğrenip alışacaklar :)

  YanıtlaSil
 6. Ayyyy benim de korktuğum, ertelediğim bir şey bu.. Şey dedim ney onu bile bilemedim. Neden korkuyorum onu da bilemiyorum.. Neyse ki daha yeni 24 aylık oldu :) Önümüzdeki 1 senede umarım önce ben korkumu yenerim, sonra.. Ayyyy.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zor bir süreç ama önemli olan çocuğun hazır olması zaten. İnşallah bakalım giridik bir yola :) size de bu konu da başarı ve kolaylık diliyorum . :)

   Sil
 7. Tuvalet eğitimini sorunsuz tamamlayabilen var mı acaba,
  sırrınız nedir

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.