Bebeklerde Makat Çatlağı-Minik Kelebeğin Annesi

6 Mayıs 2015 Çarşamba

Bebeklerde Makat Çatlağı

Bebeklerde Makat Çatlağı

Bebeklerde en sık görülen problemlerden biri makat çatlağıdır. Kızım 1 yaşına girdikten sonra bu problemi bizde yaşadık ve hala yaşıyoruz. Bilimsel adıyla anal fissür , halk dilinde makat çatlağı olarak bilinen bu rahatsızlık bebeklerde en sık görülen rahatsızlıkların başındaydır.

Öyle ki bizde bu durumla dönem dönem karşı karşıyayız. Kabızlık problemimiz yok ama kaka yaparken fazla ıkındığı için ve makat kasları henüz tam olarak gelişmediği için , makatta minicik bir çatlağımız mevcut. İyi beslenip bol sıvı tüketmesine rağmen bu sıkıntımızın devam etmesi sadece ıkınmada zorlanmayla ilgiliymiş . Tabii diğer sebeplerden biri de Berrak ' ın severek tükettiği inek sütü.

Makat çatlağımız , halk arasında keçi pisliği denilen dışkılama şeklimize en büyük sebeptir. Berrak sebze,meyve çok seven adeta meyvesiz yaşamayan bir çocuk.Kabızlık problemimiz olmamasına rağmen , lif ağırlıklı beslenmemize rağmen bu sıkıntımız daha az ama hala devam ediyor . Evimizin içinde kaka yaparken , ıkınıcam diye yüzü kıpkırmızı olan yavrum var benim. Zaman zaman anestol krem , proctolog krem ve kantaron yağı imdadımıza yetişiyor. 'Anne acıyor,anne çok acıyor' diye ağladığı zamanlar nadir de olsa oluyor. Hiç yüreğim dayanmıyor o hallerine...

Aslında inek sütü irritabl barsak sendromuna sebebiyet verdiğini bilmiyordum. Berrak'ı doktorumuza götürünce öğrendim. Süt tüketimi irritabl barsak sendromuna sebep olur , irritabl barsak sendromu da ıkınma da zorlanmaya ve makatta çatlağa sebep olurmuş. Hepsi birbiriyle bağlantılıymış.

Doktorumuz 'sütü sadece akşam yatarken verin , gün içinde vermeyin ve koyduğunuz süt kadar üzerine su ekleyin ' dedi.Her ne kadar doktorumuzun dediğine uymaya çalışsak da Berrak anne memesine, sütüne bağımlı bir bebekti. Anne memesinden ayırınca, o bağımlılığı inek sütüne geçti.

Şimdiler de ise gündüz bir kez ve akşam uyurken bir kez süt içiyor. Bakalım bu dönemi de atlatacağız. Yeni hedefim, inek sütünü sadece akşam yatarken içmesi ve biberon devri kapanacak , bardağa terfi edilecek. Yeni hedeflerimle umarım bu irritabl barsak sendromumuz ve makatta ki minik çatlağımız bizi terk edip , sonsuza kadar kaybolup gider.

Dileğim çocuklar hiç hasta olmasın , ufacık bile olsa canları yanmasın.

Sevgiler .   :)

5 yorum:

 1. aylardır kabızlıkla ugrasıyoruz bol su içen bir cocuk ama kaka işi bizi çok kastı herseyi denedik çözemedik sağlıklı diye 2 günde bir bıldırcın yumurtası vermeye başladım bi baktım kabızlıkta bitti :)) şimdi cok rahat yapıyor ama enerji tavan onu ne yapacagız bilmem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu öğrendiğim çok iyi oldu.Bilgi için teşekkürler :)) Kabızlık yok ama bıldırcın yumurtasını hemen deneyeceğim inşallah faydası olur sıkıntımıza . :))
   Bu minnoşların enerjilerii hep tavan hep tavan :))

   Sil
 2. Allah bağışlasın tatlı kızınızı:) blogunuzu takibe aldım. Ben de beklerim. Sevgiler:)
  http://theruj.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Hemen takibe geçiyorum :)

   Sil
 3. Merhabalar , Makat Çatlağı problemlerinde güvenle kullanılan ve çok faydalı bir ürün "dr wheatgrass antioksidan superbalm" lütfen üründen dahada emin olmak için internette detaylı olarak araştırabilirsiniz. bahsettiğim bu krem Buğday çimi suyundan üretilmiştir bu nedenle belirtilmiş hiç bir yan etkisi yoktur.

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.