Taze Annelerin Kabusu-Minik Kelebeğin Annesi

6 Nisan 2015 Pazartesi

Taze Annelerin KabusuTaze Annelerin Kabusu

Doğum yapan her annenin acılı kabusudur göğüs ucu çatlağı . Göğüslerde acı , hassasiyet , dolgunluk hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Göğüs yapısındaki değişiklikler hamilelik boyunca ve sonrasında devam eder . 
Göğüs ucu çatlakları emzirme döneminin korkulu rüyasıdır ve anne için ağrılı bir emzirme sürecidir . Her annede olduğu gibi bende yaşadım , zor bir süreçti . Hatta bence normal doğumda bile bu kadar canım yanmamıştı .
Göğüs ucu çatlaklarının genellikle sebebi bebeğin emme pozisyonunun , tutma şeklinin doğru olmamasıdır . Yeni doğum yapan annelerin acemi olmaları sebebiyle , hatalı emzirdikleri için göğüs ucu çatlakları ve yarıkları oluşmaktadır . 
Bebek , annesini emerken memenin areola olarak isimlendirilen göğüs ucu etrafındaki kahverengi halka bölümünü tam olarak kavramayıp yalnızca göğüs ucundan emmeye çalışırsa ,  göğüs ucu zedelenir ve ağrı , sancı yapar . Bu ağrılı göğüs durumu düzeltilmezse , göğüs ucu çatlağı ve yarıkları gelişir . Bir diğer neden ise emzirme döneminde göğüs uçlarının ıslanması ve kuruması ile bebeğin meme emmesinin yarattığı sürekli nem ve sıcaklık sonucu , göğüs uçlarının kurumasıdır . Bu durumda da meme uçlarında çatlak oluşur ve ağrılı yarıklarla belirgin , egzemaya neden olur .
Göğüs ucu çatlakları sürekli emzirme eyleminde bulunulduğu için biraz geç iyileşiyor . Ciddi anlamda acayip can yakan bir durum . Ben ilaç ortamının içinde olan biri olarak ve doktorumun önerisiyle kullandığım ilaçların hiçbir faydasını görmedim . Lanolin içerikli Lansinoh krem , zeytin yağı kullandım günlerce , hiçbir iyileşme olmadı . Bebeğimi emzirmem , beslemem gerekiyordu . Emzirmekten vazgeçmeden acı çeke çeke emzirdim . Emzirirken ayaklarımı yere vura vura emzirdiğim , gözümden yaşların birbiri ardına indiği günler oldu . Ta ki anneannem bize gelene kadar . Anneannem çektiğim ızdırabı görüp , soğanı ince ince doğrayıp , bol sulu soğanı göğüs uçlarıma bir gazlı bez ile koydu . Gün içinde bu işlemi 5-6 kez tekrarladık ve ertesi sabah çok daha iyi durumdaydım. Daha az can yanmasıyla bebeğimi emzirebiliyordum . 
Soğan tedavisine 3 gün devam ettikten sonra tamamen iyileştim . Çok şükür ki rahat rahat emzirmenin keyfini alarak emzirmeye başladım . Bazen kocakarı ilaçları diye isimlendirilen , eski toprakların ilaçsız doğal yöntemleri öyle çok işe yarıyor ki yaşayınca anladım . Ne varsa eskilerde var diye boşa dememişler yani .   :)Göğüs ucu çatlakları için soğan kür tedavisi ;

 •  2 büyük boy soğanı suyu çıkacak şekilde ince ince doğrayıp , steril gazlı beze koyup göğüs ucunuza kapatıp yarım saat bekletiniz . 
 • Gün içinde bu işlemi 5-6 kez ya da olabildiğince tekrar ediniz .
 •  Göğüslerinizi kaynamış ılık su ile steril gazlı bez yardımıyla temizleyiniz .
 • Bu işlemi 3-4 gün tekrar ediniz .

Sütünüz bol olsun .   :)

13 yorum:

 1. bilgiler süper cogu annenin işine yarayacaktır ;) sayfanda harika olmusss hayırlı olsun ;)

  YanıtlaSil
 2. Çok Teşekkür ederim :) beğenmenize sevindim :) fikriniz önemli benim için ;)

  YanıtlaSil
 3. Ahh keşke dha önce duysaydm da bu acıyı bende yaşamasaydm kanaya kanaya emzirdm oglumu ama ah demedim dayanıklıymdır acıya :)) ama çok zor gercekten cigerlerim sökülüyo sanmıstım adeta. Guzel bi tedavi yontemi yeni anneler çok şanslılar ;)) sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. Bu harika bilgi için çok teşekkür ederim . Tecrübelerinizle anne adaylarına inanılmaz faydanız oluyor kesinlikle .Bu yazınız sayesinde ben göğüs ucu yarasını yaşamamayı umuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emzirmek dünyanın en güzel olayı acı çekerek olmamalı ben tecrübesizliğimle bunu yaşadım umarım benim tecrübesizliğim diğer anne adaylarına tecrübe olur . Umarım bu durumu yaşamazsınız . Sevgiler.

   Sil
 5. 👋👋👋 Paylaşım için teşekkürler...sevgiler...💕

  YanıtlaSil
 6. 👋👋👋 Paylaşım için teşekkürler...sevgiler...💕

  YanıtlaSil
 7. aaa bilmiyordum. keşke bilseydim. ağlaya ağlaya emzirdiğim çok oldu.

  YanıtlaSil
 8. Aslında zeytin yağı da işe yarar.. Az da olsa bir fayda sağlar.. Soğan suyu da yeni annelerin çok işine yarayacaktır... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 9. Kıyamam sanaaa. Gelin kızıma kendisinden önce doğum yapan arkadaşları ve bir hemşire akrabası adını şimdi hatırlayamadığım bir krem (kremliyken bebeğin emmesinde de sakınca görülmüyormuş) doğumdan 15 gün önce hergün uçlara kullanmış Duru doğduktan sonra tek bir an bile sıkıntı yaşamadı.
  Soğanı duymuştum mübareğin işe yaramadığı yer yok gibi. İyi ki bu deneyimini paylaşmışsın canım pek çok anneye fayda olacak, sevgiler

  YanıtlaSil
 10. YENİ ANNELER İÇİN ÇOK FAYDALI BİR YAZI OLMUŞ KALEMİNİZE SAĞLIK :)

  YanıtlaSil
 11. Soğanı gerçekten bende şiddetle tavsiye ediyorum kullanmadığım yöntem kalmadı sadece soğan işe yaradı ve acimi kesinlikle azalttı çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.