Minik Dişler-Minik Kelebeğin Annesi

14 Mart 2015 Cumartesi

Minik Dişler

Süt dişleri hangi sırayla çıkar?


Minik Dişler


Bebek 6-12 aylık iken alt süt keser dişler, ilk süren dişlerdir.Sonra üst süt keser dişler çıkar. Keser dişlerin çıkması  tamamlandıktan sonra 12-18 aylar arasında
1. süt azı dişleri 18-24 aylar arasında süt köpek dişleri  ve 24-30 aylar arasında ise
 2. süt azılarının çıkarması ile 20 adet süt dişi 2.5-3 yaşında tamamlanmış olur.           

Süt dişleri ve önemi*Süt dişleri genellikle değişecekleri düşüncesiyle pek fazla önemsenmezler, oysaki bunların bazıları 6 yaş gibi erken zamanlarda değişirken, bazıları 12 yaşına kadar ağızda kalarak çocuğun hem ağız-diş sağlığında hem de genel sağlığında önemli rol oynarlar.

* Süt dişleri, bebeğin çiğneme işlemlerini gerçekleştirmesini, katı gıdalarla beslenmeye geçmesini, dolayısıyla bebeğin gelişimini sağlarlar.

* Sürekli dişlere sürme rehberliği yapmaları açısından büyük önem taşırlar. Bir süt dişi düşme zamanından çok önce kaybedilirse, alttan gelecek olan kalıcı diş rehberini kaybettiği için farklı bir yerden sürerek çapraşıklığa sebep olabilir.

* Sürekli dişlere göre daha geçirgen bir yapıya sahip olduklarından, çürük bu dişlerde daha hızlı ilerleyerek dişin sinirine ulaşıp ağrıya sebep olabilir.

* Süt dişlerinin erken kaybı, önlem alınmadığı takdirde çapraşıklığa sebep olabilir. Çekilen süt dişinin yeri, komşu dişlerin kaymasıyla zaman içerisinde kapanır. Alttan gelen daimi dişin yeri işgal edildiğinden, daimi diş kendi yerinden çıkamaz, gömük kalır veya farklı yerden çıkarak çapraşıklığa sebep olur.


Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır ve hangi sıklıkta yapılmalıdır ?Minik Dişler

Bebeğiniz  6-8 aylıkken başlanması uygundur.Bebeğinizin ayına,yaşına uygun diş fırça ve macunları eczanelerde bulabilir ve uygulamaya başlayabilirsiniz.
Kendimden örnekle ben kızıma 8 aylıkken diş fırça ve macun alıp uygulamaya başladım,hem çok güzel diş kaşıyor,rahatlatıyor hem de ağız,diş temizliğini yapmış oluyoruz.Rocs baby diş fırça ve macunu kullandık.Fırçası çok yumuşak,macunu ise bitki özlerinden oluşuyor,çok iyi rahatlama  ve temizlik sağlıyor.

Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen veya kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerinin de temizlenmesi gerekir. Bu nedenle fırçalama okul çağına kadar anne-baba yardımı ve gözetiminde olmalıdır. 
Günde en az iki kere sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Özellikle yatmadan önce fırçalama çok önemlidir. Gece hem ağızdaki tükürüğün azalması hemde uykuda uzun bir süre geçmesi çürük oluşumunu hızlandırır.Sağlıklı dişler, mutlu gülüşler  :)
3 yorum:

  1. Cok saol bilgilendirme icin bende rock alayim o zaman

    YanıtlaSil
  2. faydam oluyorsa ne mutlu canım benim ;)

    YanıtlaSil
  3. Merhaba, bloğunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım. Bana da beklerim ;) Sevgiler...

    YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.