Mucize Tarhana Çorbası-Minik Kelebeğin Annesi

9 Ocak 2015 Cuma

Mucize Tarhana Çorbası


Mucize Tarhana Çorbası


Bizim evin baş tacıdır tarhana... Pamuk Anneanne eliyle yapılır çocuklara , torunlara dağıtılır , isteyenlere verilir. Biz ailece çok severiz tarhanayı , kışın sıcak sıcak soframızdan eksik olmaz . Şahsen ben çok çok severim . Bana göre kış aylarının en lezzetli çorbalarından biridir tarhana .
Vitamin ve mineral açısından zengin olan tarhana çorbası , buğday unu , yoğurt , maya , domates , biber, soğan , sarımsak ve çeşitli baharatların yoğurulduktan sonra kurutulmasıyla elde edilen çok besleyici bir çorbadır .
Mayalama sonucu elde edilen tarhana her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir . A, B grubu vitaminleri ile kalsiyum , demir ve çinko minerallerini içerir.
Karbonhidrat açısından zengin olan tarhana çorbası protein ve likopen içeren besinler arasındadır.
Doktorumuz tarhana çok faydalı iyi bir yapanını bulup bol bol verin , bebeklerde tamamlayıcı en iyi ek besinin tarhana çorbası olduğunu , tarhananın içindeki vitamin ve minerallerin oldukça önemli olduğunu , bazı aminoasitleri dengeli olarak içerdiğini , özellikle B vitamini yönünden zengin olduğunu , kalsiyum , demir ve çinko yönünden en zengin besin olduğunu söylemişti . Kuru tarhananın 100 gramda 1,3 değerinde protein varmış .
Berrak 5 aylıkken ek gıdaya yavaş yavaş geçmeye başlamıştık . Berrak ilk verdiğimizde çok sevmişti , düzenli günaşırı tarhana çorbası yediriyordum . Tarhananın tadı biraz ekşimsi gelebiliyor miniklere sonra bir ara yemek istemedi , bende ısrarcı olmadım . 10.ayında tekrar vermeyi denediğimde bayıla bayıla yemişti . Yine günaşırı çorbamız tarhana , severek yiyor dolu bir kaseyi bitiriyor . Anne 'çoba çoba' diye seslendikçe ve o yedikçe ben çok mutlu oluyorum .
Koca anneannesinin gökmen kızı Berrak , koca anneanne eliyle bin bir zahmetle yapılan ve içinde sevgi barındıran çorba tarhana . :)
Çocuklara , bebeklere bol bol yedirin , bol vitaminle güçlensinler bağışıklık sistemleri oluşsun .


Ve onlar yedikçe anneler mutlu olsun .   Sevgiler .  :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.