Miniğimin Beta Bakterisi-Minik Kelebeğin Annesi

22 Aralık 2014 Pazartesi

Miniğimin Beta Bakterisi


Miniğimin Beta BakterisiÇocuklar hasta olmasın diyorum hep...
Ama olmayan bir bağışıklık sistemiyle hasta olmamaları imkansız gibi...Minik kelebeğim ateşlendi ki diş diye düşünmüştüm ki ortada gözle görünen  gribal enfeksiyon tarzı bir durum yoktu.Ateş düşürücü verip,ateşini kontrol edip düşürüyordum ama tekrar tekrar tavan yapıyordu ateş ve iştahsızlık da hat safhada olunca doktorumuza gittik.Muayene olduk ve doktorumuz bademciklerinin üstü hep bembeyaz dedi.Boğaza yerleşen hain  hastalığın adı; beta bakterisi...Hemen yarım doz penisilin yapmamız gerekli dedi ve antibiyotik tedavisi mecburen.Çünkü ; tedavi edilmezse çocuklarda etkileri daha zarar verici nitelikte olduğu için, erken teşhisi ve tedavisi önem taşır. Yeterli özen gösterilmemesi veya tedavi edilmemesi durumunda kalbi etkileyebilir, böbrek iltihabı gibi hastalıkları da beraberinde getirebilir.Çocuklarda bazen şikâyetlere neden olmayarak çocuğun taşıyıcı durumda olmasına da neden olabilir. Beta bakterisi, aynı ortamda bulunulmasıyla başka kişilere geçebilir.
Beta, yani A grubu beta hemolitik streptokok; okul öncesi çocukluk dönemi ile ergenliğe kadar olan zaman diliminde görülebilen, bakteri kaynaklı bir enfeksiyon. Boğaz ağrısına neden olduğu için basit bir bademcik sorunu olduğunu düşündürebilir. 
Beta virüsü ; halsizlik, kulak ağrısı, mide bulantısı,kusma,eklem ağrısı,uykuda sayıklama üşüme, boğazda şişme ve ağrı, yüksek ateş gibi belirtilerin oluşmasına neden olur. Halsizlik neredeyse sürekli haldedir. Çocuklar mikrop ve yüksek ateş nedeniyle bitkin düşer.Üşüme de belli aralıklarla tekrarlama eğilimi gösterir.Tedavisinde penisilin ve penisiline benzer yapıdaki antibiyotiklerden yardım alınır. Bu tedavi uygulamasının 7-10 gün arasında sürmesi beklenir. Antibiyotik bu hastalıkta doğru tedavi şeklidir ancak yine de çocuklara doktor kontrolü dışında, tahmini teşhis ile antibiyotik verilmemelidir.
Aslında neden bile dememeliyim,çünkü çocukluğumun hastalığı...Bademciklerim alınana kadar yaz kış bu virüs yüzünden ateşlerde yandığımı,günlerce boğazımdan lokma geçmediğini ve yataktan kalkamadığımı çok iyi bilirim.Tabiii irsi olma ihtimali de çok yüksek maalesef..O kadar koruyup kolluyoruz iyi besleyip hasta olmaması için elimizde geleni yapsak da hasta oluyor,olacak da böyle böyle büyüyecek.Ama anne yüreği işte öyle ince bir sızı oluyor ki...Hani diyorum ki o hasta olmasın da ben olayım ona ne gelecekse bana gelsin ama sonra da diyorum ki ben hasta olursam ona kim bakacak.Hasta olunca iyice düşkünleşiyor bana.

Çocuğunuz varsa antibiyotik kullanmak ve kullanmamak arasında bitmeyecek bir kafa karışıklığını , kararsızlığınız var demektir...Çocuğunuz varsa hastalıklara alışsanız iyi olur ; çünkü çocuklar bol bol hastalanırlar...

Keşke çocuklar hiç hasta olmasa .


Sevgiler .


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.