Çalışan Anne Ve Suçluluk-Minik Kelebeğin Annesi

19 Aralık 2014 Cuma

Çalışan Anne Ve Suçluluk

Çalışan Anne Ve Suçluluk


Çalışan anneyim...Ve içimde bir suçluluk , bir özlem barındırıyorum. 
Çalışan anneler çocuğunu evde bırakıp işe gitme konusunda  suçluluk ve endişe duyarlar, çünkü bu durumun gelecekte çocuklarının gelişimini etkileyebileceği kaygısı taşırlar.Vicdanen çocuklarının yanında olamadıkları için hep kendilerini kötü hissederler. Çocuk annesine karşı yakınlık hissetmeye ihtiyacı vardır. Bütün bunların sağlanabilmesi için de 24 saate ihtiyaç yoktur. Önemli olan annenin çocuğu ile geçirdiği zamanın niteliği, onunla kurduğu iletişimdir. Suçluluk duygusu gelir ve birdenbire kalbiniz delinmiş gibi hissedersiniz. Çalışan anneler ve çocukları üzerinde yapılan araştırmalar arasında genellikle , annenin çalışmasının çocuğu olumsuz şekilde etkilemediği yönündedir. Araştırmalar her gün işe giden annelerin çocuklarının gelişiminin yavaş olmadığını ve zarar görmediklerini gösterir. Çalışan annelerin çocuklarında herhangi bir gelişimsel sorun bulunamamıştır. Annenin çocuğun bakımı için önemli olduğu ancak annenin çocuğu ile güçlü bir ilişki oluşturması için 24 saate ihtiyaç yoktur.


Çalışan anneler ;


  *Annenin  çalışması çocuğun gelişimini geciktirmiyor.
  *Çalışan anneler ev işleri ve boş zaman faaliyetlerine daha az zaman harcıyorlar.

  *Çalışan anneler izin günlerinde çocukları ile daha fazla zaman geçiriyor.

  *Önemli olan annenin çocuğu ile geçirdiği sürenin kısa ya da uzun oluşu değil, çocuğu ile geçirdiği sürenin niteliğidir.

  * Kendinize iyi bakın. Yeterli uyku, beslenme, egzersiz yapma ve sizi mutlu eden şeyleri yapmak önemli. Bilin ki sizin mutluluğunuz çocuğunuzun ve ailenizin mutluluğudur.

  * Az zaman ayırmak, az sevgi vermek demek değildir. Önemli olan beraber geçirdiğiniz zamanı nasıl değerlendirdiğinizdir.

Anneler yorulmaz di mii ama  ??

Sevgiler .

2 yorum:

 1. Çocuk ile geçirilen süre uzadıkça aslında biraz sinirlenme,boşlama falanda olabiliyor dürüst olmak gerekirse.Çalışırkende eve döndüğünde evine,yemeğe,temizliğe,çocuğa ve eşe diye bölünüp parçalanıyor kadın...Bende çalışmaya başlıyacağım günleri düşünüyorum şimdiden nasıl olucak diye..

  YanıtlaSil
 2. Sevgili anne düşünme düşündükçe gerilirsin,zamanla çalışmaya başladıktan sonra herşey belli bir düzene oturuyor oturmak zorunda kalıyor mecburen :) anneler bölünüp kaç parça olmak için adı anne sankii ;)

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.