Çalışan Anne Ve Anne Sütü-Minik Kelebeğin Annesi

17 Aralık 2014 Çarşamba

Çalışan Anne Ve Anne Sütü

Çalışan Anne Ve Anne Sütü
Doğum iznim biter bitmez , çalışan anne olarak bebeğim 4 aylıkken işe başladım. Ama o 4 ayda hiç boş durmadım . Yeni doğum yapınca anne sütü fazla oluyor. Bebeğin çene kasları çok gelişmediği için çok ememiyor , yoruluyor . 

Doğum iznim boyunca hem bebeğimi emzirdim hem de sürekli sütümü manuel göğüs pompasıyla sağarak , buzdolabımızın no-frost kısmına tam 258 paket anne sütü depoladım . Hem bebeğimi emziriyor hem de gece , gündüz sütümü sağıp Lansinoh steril süt saklama poşetlerine koyup , üzerilerine tarih yazıp buzlukta biriktiriyordum . Çünkü gündüze oranla hormonlara bağlı olarak özellikle gece süt yoğunluğu daha fazla oluyor. 

Bu işleme işe başlayana kadar sürekli devam ettim , işe başlayınca da sütü aynı şekilde sağıp steril olarak saklayıp , soğuk zincir çantalarıyla eve getirdim . Böylece gündüz bebeğimin yanında olamasam bile sütüm hep yanındaydı . :)


Çalışan Anne Ve Anne Sütü

Anne sütü nasıl saklanmalı ?

 • Anne sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+ 1 ile +4 °C arasında) saklanabilir.
 • Süt, tek kapılı buzdolabının buzluğunda (-7 ile -2°C arasında) 3 haftaya kadar, iki kapılı buz dolaplarının buzluğunda 3 ay saklanabilir.
 • Sütünüzü derin dondurucuda (-18 °C nin altında) 6 aya kadar saklanabilir.
 • Kolostrum olarak adlandırılan doğumdan sonraki ilk 7 gün üretilen anne sütü sağıldıktan sonra içerdiği antikorlar sayesinde oda sıcaklığında 12 saat, daha sonra ki anne sütü ise 6 saat besin değerini kaybetmeden saklanabilir.

Anne sütü ile ilgili diğer öneriler

Anne sütü bebeğe verilmeden önce ısıtılmamalı. Isı anne sütünün antimikrobik özelliğini yitirmesine sebep oluyor. Bunun yerine anne sütü, ılık akan suyun altına tutularak ısıtılabilir. Donmuş anne sütü ise ya buzdolabında yavaş yavaş eritilebilir. Ya da donmuş süt benmari usulü yani sıcak suyun içine oturtulmuş bir kabın içinde hızlıca hazırlanabilir.

- Eritilmiş sütü bir saatten fazla oda ısısında bırakmayın.
- İkinci kullanımdan sonra kalan sütü atın.
- Eritilmiş sütü tekrar dondurmayın.
- Sütü buzdolabının kapağına koymayın.


Emzirmek dünyanın en güzel duygusu . Sütünüz bol olsun .  :)
Sevgiler .


2 yorum:

 1. 150paket çok iyi bir rakam. Maşallah sütünüzin yetmesi ve sütü ayırabilmek çok güzel bir duygudur :) bana da nasip olur inşallaj

  YanıtlaSil
 2. İnşallah :)
  Sütünüzü ne kadar sağar göğüsü ne kadar boşaltırsanız o kadar sütünüz bol olur .
  Allah sağ salim kavuştursun inşallah .

  YanıtlaSil

blog tasarım
MİNİK KELEBEĞİN ANNESİ COPYRİGHT © 2014 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.